Recenzja Creative Sound Blaster GC7 – dla rozrywki, dla zwycięstwa

Recenzja Creative Sound Blaster GC7 – dla rozrywki, dla zwycięstwa

Test bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Sound Blaster GC7, to zdaniem Creative kompleksowe centrum sterowania dla użytkowników, którzy korzystają z multimedialnej rozrywki w wielu zastosowaniach. Karta dedykowana jest wszystkim użytkownikom wymagających dobrego dźwięku w swoich głośnikach lub zestawach słuchawkowych.

Reklamy
Creative Sound Blaster GC7
Creative Sound Blaster GC7

 

Przy pomocy zewnętrznej karty dźwiękowej słuchanie muzyki w dobrej jakości, oglądnie filmu z dźwiękiem przestrzennym, granie w ulubione gry, korzystanie z komunikacji głosowej czy też stremowanie ma być proste i przyjemne. Zapewniać ma to połączenie wysokiej klasy komponentów audio z rodzimymi technologiami obróbki dźwięku firmy Creative.

Karta dotarła do mnie w niewielkich rozmiarów opakowaniu, na którym nadrukowano najważniejsze funkcje bohatera naszej recenzji.

Zawartość opakowania:

 • 1x Sound Blaster GC7
 • 1x kabel USB-C do USB-A
 • 1x przewód optyczny
 • 1x kabel AUX z wtykiem 3,5 mm
 • Pakiet instrukcji, w tym zawierający kod QR do pobrania aplikacji na iOS i Androida.

Priorytetowym celem inżynierów Creative było stworzenie urządzania intuicyjnego i prostego w obsłudze. Karta dźwiękowa została tak zaprojektowana by kontrola nad nią i wszystkimi zaimpletowanymi rozwiązaniami odbywała się przy pomocy jednego wciśnięcia przycisku lub obrócenia pokrętła bez konieczności odrywania wzroku od monitora.

Creative Sound Blaster GC7 jest wykonana z czrnego matowego plastiku, a co za tym idzie jest bardzo lekka, waży 280 g. Jak na swoje ogromne funkcje, jest też niewielkiego rozmiaru 47 x 114 x 173 mm. Czerń obudowy przełamują tylko pomarańczowe akcenty okalające pokrętła i oznaczenia pokręteł VOL-, VOL+, GAME oraz VOICE.

Z czysto wizualnego punktu widzenia GC7 prezentuje się całkiem ciekawie, a z praktycznego?

Wysokość i nachylenie karty celowo dostosowano w przybliżeniu do większości popularnych klawiatur, by osiągnąć jak najszybszy dostęp do wszystkich ustawień karty, w tym ustawień dźwięku GameVoice Mix, który zapewnia precyzyjną kontrolę priorytetu dźwięku i komunikacji głosowej w grze oraz kontroli efektów Surround, tonów niskich i wysokich.

Na panelu kontrolnym znajdują się w pełni konfigurowalne przyciski, do których możemy przypisać swoje ustawienia. Interfejs posiada podświetlane przyciski, pokrętła. Oświetlenie RGB jest w pełni konfigurowalne łagodne i przyjemne dla oka.

Lewe pokrętło służy do zwiększania lub zmniejszania głośności, natomiast prawe „Pokrętło GameVoice Mix” odpowiada za miksowanie głośności odtwarzania i mowy. Funkcja jest bardzo intuicyjna, ustawienia można zmieniać nawet bez patrzenia na urządzenie.

W centrum przetwornika cyfrowo-analogowego znajduje się wyświetlacz wartości EFX z pięcioma przyciskami ułożonymi w okrąg, a także pokrętło sterujące EFX z przyciskiem włączania / wyłączania. Można go użyć na przykład do aktywacji dźwięku przestrzennego, a także do oddzielnego dostrojenia tonów niskich, wysokich i mikrofonowych.

Super X-Fi:

 • Świeci na zielono – SXFI włączone
 • Świeci na niebiesko – tryb SXFI BATTLE Mode
 • Świeci na pomarańczowo – SXFI wyłączone
 • Miga na czerwono – pobieranie profilu Super X-Fi przez BLE

Panel uzupełniają cztery programowalne za pomocą aplikacji Creative przyciski „C”, a także przycisk do szybkiego wyciszania mikrofonu. W aplikacji Creative możemy zaprogramować / dostosować funkcje przycisków C1, C2, C3 i C4. Funkcje przypisane do przycisków C są zapisane w urządzeniu (jako samodzielne). Przycisk cofania dostępny w prawej górnej części, pozwala zresetować przyciski C z powrotem do ich domyślnych funkcji.

 • C1: Tryb FPS, Tryb Battle Royale, Tryb MOBA
 • C2: Kontrola mikrofonu
 • C3: Tryb Scout Mode
 • C4: Przełącznik wyjścia: Słuchawki / Głośniki

Każdemu przyciskowi C można przypisać funkcję urządzenia lub systemu. Funkcją urządzenia może być przełączanie trybu dźwięku (do 3 profili), włączanie / wyłączanie trybu Scout, włączanie / wyłączanie monitorowania mikrofonu (tonu bocznego) lub wybieranie między wyjściami odtwarzania. Urządzenie może zapamiętać maksymalnie 3 profile trybu dźwięku, więc każdy z przycisków C może przełączać się tylko między tymi 3 profilami.

Funkcją systemu może być przełączanie sterowania multimediami (odtwarzanie / pauza, następny lub poprzedni utwór), nawigacja po aplikacji / pliku / adresie URL, wprowadzanie tekstu / emoji lub uruchamianie naciśnięcia klawisza.

Wyciszenie / wyłączenie wyciszenia mikrofonu:

 • Świeci na czerwono – wyciszony
 • Dioda LED nie świeci – wyciszenie wyłączone

Przedni panel to diody informujące nas o stanie urządzenia i wykorzystywanej w danej chwili technologii przetwarzania dźwięku. Po prawej stronie panelu producent umieścił dwa złącza 3,5mm do podłączenia słuchawek i mikrofonu.

Creative Sound Blaster GC7
Creative Sound Blaster GC7

Najciekawszy jest jednak tył Creative Sound Blaster GC7 i zainstalowane tam złącza. Z tyłu urządzenia znajduje się fizyczny przełącznik pomiędzy platformami typu PC, mobile, konsole. O przełączeniu się na wybraną platformę informuje nas dioda LED.

 • Porty wejścia liniowego / wyjścia liniowego: Line-in (Mobile) / Line-out
 • Przełącznik wzmocnienia słuchawek
 • Porty wejścia optycznego / wyjścia optycznego: Optical-in / Optical-out
 • Port USB-C
 • Przełącznik platformy (urządzenie mobilne / konsola / komputer PC)
 • Przycisk zasilania

Sercem DACa jest stereofoniczny przetwornik cyfrowo-analogowy o niskim poborze mocy ze wzmacniaczem HP Amp AKM AK4377AECB. Wbudowany przedwzmacniacz słuchawkowy jest w stanie napędzić wysokiej klasy słuchawki o impedancji do 300Ω. Sound Blaster GC7 posiada dwa autorskie, niezależne procesory DSP.

Pierwszy to Sound Core3D odpowiadający za sprzętowe wspomaganie „Sound Blaster Acoustic Engine” i „Scout Mode”. Drugi procesor DSP SXFI wspomaga sprzętowo, autorską technologię przetwarzania dźwięku „holograficznego” Super X-FI i niedawno opracowaną, na potrzeby gier FPS, technologię pozycjonowania dźwięku SXFI „Battle Mode”.

Karta dedykowana jest wszystkim użytkownikom wymagających dobrego dźwięku w swoich głośnikach lub zestawach słuchawkowych. Jednakowoż trzeba przyznać, że Creative kładzie duży nacisk na poprawę jakości dźwięku w grach.

Recenzja Creative Sound Blaster PLAY!4 – najlepsza jakość dźwięku online

Scout Mode – popularny tryb zwiadowcy jest jednym z charakterystycznych trybów dźwięku Creative koncentrującym się na wzmacnianiu odgłosów i wyróżnianiu tego, który pozwala uzyskać przewagę w grze np. kroki przeciwnika, przeładowania broni itp.. Mówiąc najprościej o wrogu wiemy wcześniej niż pojawi się on na ekranie.

Kolejna funkcja to już wspominana technologia pozycjonowania dźwięku SXFI w trybie „Battle”. Używając tej funkcji jesteśmy w stanie dokładnie i precyzyjnie ustalić lokalizację przeciwników, co daje nam niesamowitą przewagę w grze.

 W zestawie wraz z „Sound Blaster Acoustic Engine” znajdują się takie rozwiązania jak, Sound Blaster Surround, Dolby Audio, Dolby Digital Decoding, Crystal Voice, Crystalizer, Smart Volume Dialog+ i wiele innych autorskich rozwiązań producenta.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]