Test Microsoft Surface Laptop 5 – lekki laptop do następnej ery

Test Microsoft Surface Laptop 5 – lekki laptop do następnej ery

Test bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Surface Laptop 5 to kolejna odsłona eleganckiego laptopa od Microsoftu. Nowa generacja została po raz kolejny poddana odpowiednim modyfikacjom oraz optymalizacją pod kątem pracy w ekosystemie Microsoft. Co więcej model ten otrzymał również certyfikat platformy Intel EVO. Oznacza to, że spełnił szereg wymagań, które klasyfikują urządzenie do tego typu certyfikatu, ale o tym nieco później. Z zewnątrz natomiast został zachowany kultowy design, detale i wysokiej klasy materiały. Znajdziemy w nim:

 • procesor Intel Core i5 lub i7 12 generacji wbudowane w platformę Intel Evo
 • 13,5-calowy ekran dotykowy PixelSense™ zapewniający ultraprzenośną produktywność lub większy 15-calowy ekran dotykowy do pracy wielozadaniowej z podziałem ekranu.
 • kilka wersji kolorystycznych z dwoma wariantami wykończenia – unikatowa dla tego produktu Alcantara w wersji platynowej lub klasyczne wykończenie metalowe w wersji metalicznej lub czarnej
 • port Thunderbolt 4, który umożliwia podłączenie monitora 4K, ładowanie laptopa i szybszy transfer danych w przypadku dużych plików wideo
 • kilka wersji konfiguracyjnych od 8 GB do 32 GB pamięci LPDDR5x RAM i 256GB, 512GB lub 1TB dysku (konfiguracja zależna od modelu i wielkości ekranu)
Microsoft Surface Laptop 5
Microsoft Surface Laptop 5

Cena urządzenia zaczyna się od 5 499 zł. A jak laptop wypada w codziennej pracy?  Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja techniczna – możliwe warianty

Standardowo już w serii Microsoft Surface Laptop mamy do wyboru kilka wariantów. Różnią się nie tylko wyglądem i rozmiarem, ale również wnętrzem. Każdy powinien zatem bez problemu dobrać urządzenie, które będzie mu odpowiadać. I tak do wyboru mamy między innymi następujące warianty:

 • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel Evo Core i5 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM
 • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel Evo Core i5 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
 • 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Procesor Intel Evo Core i5 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
 • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i5 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
 • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i5 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
 • 13,5’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
 • 15’’, Platynowy (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM
 • 15’’, Platynowy (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
 • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 8 GB RAM / 512 GB ROM
 • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 16 GB RAM / 512 GB ROM
 • 15’’, Matowa czerń (metaliczny), Procesor Intel Evo Core i7 12 gen., 32 GB RAM / 1 TB ROM

Pełną specyfikację można znaleźć na stronie producenta: TUTAJ

Zawartość pudełka

W moim testowym opakowaniu znalazłam:

 • Zasilacz
 • Przewodnik Szybki start
 • Dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony gwarancyjnej
 • Urządzenie Surface Laptop 5 13,5’’ w następującej konfiguracji: 13,5’’, Platynowy (Alcantara), Intel Evo Core i5 12 gen., 8 GB RAM / 256 GB ROM

Budowa i użytkowanie:

Microsoft Surface Laptop 5 13,5” otrzymał kultowy już design znany z poprzedników. Minimalistyczna konstrukcja, aluminiowa obudowa, delikatne wykończenia w postaci chociażby lustrzanego logo firmy na obudowie czy równie eleganckie wnętrze sprawia, że jest on idealnym narzędziem w rękach osoby, która docenia piękno i niezawodność. Kiedyś również byłam posiadaczem takiego modelu (jeszcze wersji drugiej) i do tej pory nie mogę przejść obok niego obojętnie.

Mimo upływu lat nadal nie traci swojego uroku i elegancji. Ciężko jest stworzyć coś co przez lata się nie zmienia z zewnątrz, a jednak ciągle przyciąga wzrok i momentami nawet może być powodem do małych zazdrości. Tutaj to się udało. Co więcej za dobrym wyglądem idzie również świetne wykonanie i wysokiej jakości materiały oraz duża moc.

Testowany model (z Alcantrą) to niewielkich rozmiarów urządzenie. Jego wymiary to: 308 mm x 223 mm x 14,5 mm, a waga: 1272 g.. Wersja metaliczna (platynowa lub czarna) jest minimalnie cięższa – 1297 g. Wariant 15’’ natomiast  posiada wymiary 339,5 mm x 244 mm x 14,7 mm i wagę: 1542 g. Dodam jeszcze, że wszystkie elementy w laptopie są idealnie spasowane i nic nie trzeszczy. No może poza środkową częścią klawiatury, która lekko ugina się pod naszymi palcami. Nie stwarza to jednak wrażenia niedoróbki i można do tego przywyknąć. Dodam jeszcze, że sami nie otworzymy obudowy laptopa. Nawet po to by wyczyścić radiator, zmienić pamięć czy dysk.

Można powiedzieć, że jest wszystko to, co przydaje się podczas codziennej pracy w biurze i poza nim. Niestety taka minimalna konstrukcja bardzo ograniczyła też ilość portów. Znajdziemy tutaj zaledwie:

 • 1 x USB-C z USB 4.0/Thunderbolt 4
 • 1 x port USB-A 3.1
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm

na lewej krawędzi oraz gniazdo do ładowania akumulatora na prawej krawędzi (Surface Connect). I to wszystko. Brzmi skromnie? Z jednej strony tak, ale z drugiej strony, gdy np. podłączymy laptop do monitora po USB C, który ma w sobie wbudowane dodatkowe porty (myszka, słuchawki i pozostałe urządzenia zostały podłączone do monitora), to może się okazać, że taka minimalna ilość portów to wręcz zaleta.

Ja podłączyłam go właśnie do takiego monitora i poza zajętym jednym USB C nie wykorzystałam żadnego portu więcej. No może jeszcze ten do ładowania. Gdyby jego zastąpić też ładowaniem przez USB C, to można by mieć podłączony tylko 1 kabel. Przy podróżach czy spotkaniach na mieście jednak może to być niewystarczające. Musimy zadbać o dodatkową przejściówkę, gdyż podłączenie się np. do rzutnika u klienta będzie problematyczne. Zatem piękno i minimalizm idzie w parze z pewnymi wyrzeczeniami i dodatkowym miejscem w plecaku na potrzebne przejściówki.

Nad klawiaturą nie będę się zbytnio rozwodzić. Jest to standardowy układ QWERTY bez sekcji numerycznej. Klawisze są bardzo przyjemne w dotyku, a do tego chodzą bardzo płynnie, bezproblemowo i przede wszystkim cicho. Skok klawisza to zaledwie 1,3 mm. Oczywiście najdziemy tutaj również klawisze funkcyjne – F1 – F12 z przypisanymi dodatkowymi funkcjami (zgodnie z obrazkiem nad klawiszem).

Microsoft Surface Laptop 5
Microsoft Surface Laptop 5

Do atutów można również zaliczyć 3 stopniowe regulowane podświetlenie (można też go wyłączyć), dobrze działający duży szklany trackpad oraz możliwość wyboru wariantu z dwoma ciekawymi wykroczeniami: ciepły materiał Alcantara® (w platynowym kolorze) lub chłodny metal (w 2 kolorach czarny i platynowy). Bardzo fajnym wykończeniem jest Alcantara (to ta wersja jest na testowanym modelu), która jest bardzo miła w dotyku, ale też wymaga większej uwagi podczas czyszczenia, gdyż może się odbarwić od skóry czy kosmetyków. Zalecam zatem uważnie stosować się do wskazówek producenta:  Czyszczenie i konserwacja urządzenia Surface.

Microsoft Surface Laptop 5 13,5” posiada podobny ekran jak jego poprzednicy czyli dotykowy błyszczący panel IPS z wyświetlaczem PixelSense o przekątnej 13,5”, rozdzielczości 2256 x 1504 (201 PPI, jasność 420 nitów, kontrast 1300:1) oraz współczynniku proporcji: 3:2. Mamy też obsługę Dolby Vision IQ (tego nie było w poprzedniku), profil kolorów: sRGB oraz Żywe kolory czy wyświetlacz pozwala również na indywidualną kalibracją kolorów. Odświeżanie to niestety nadal tylko 60 Hz, a i ramki wokół ekranu mogły by już być mniejsze. Tutaj można by się już pokusić o większą modyfikację, a nie polegać stale na jednej matrycy.

Microsoft Surface Laptop 5
Microsoft Surface Laptop 5

Ma on też idealnie współpracować z piórem Surface, którego niestety nie było mi dane przetestować. Co więcej wyświetlacz został pokryty szkłem Gorilla  Glass 3 (Gorilla Glass 5 w wersji metalicznej)

Realnie muszę przyznać, że codzienna praca na takim ekranie, to nadal czysta przyjemność (chociaż niektórzy mogą tutaj kręcić nosem, że nadal mamy tutaj mały postęp – wspomniane odświeżanie 60 Hz i szerokie ramki). Poza momentami, gdy znajdziemy się na dworze.

Niestety błyszcząca matryca sprawia, że widzimy w niej całe otoczenie, a mniej to co znajduje się na ekranie. Pomijając tą niedogodność, to w warunkach biurowych, a nie polowych, możemy liczyć na bardzo czytelny i pełny szczegółów ze świetnie odwzorowanymi kolorami obraz. Komfortowo można na nim pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami, oglądać filmy czy przeglądać ulubione strony WWW. Dużą zaletą ekranu jest jego proporcja 3:2, która od samego początku bardzo szybko przypadła mi do gustu. Co więcej okazała się bardzo wygodna podczas codziennej pracy czy oglądania filmów.

Dodam jeszcze, że ekran nie odchylimy do 180 stopni, a trochę szkoda, gdyż nieraz pojawiały się okazję, aby skorzystać z laptopa na płasko podczas spotkań biznesowych w większym gronie. Szczególnie, że mamy tutaj do czynienia z dotykową matrycą i dużo wygodniej jest poruszać się po niej w poziomie niż w pionie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: