Recenzja Xblitz A2 GPS i Xblitz Aurum Black – po prostu niezbędnik kierowcy
Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie
Komu w drogę, temu czas! Czy to jeździsz amatorsko, czy też większość czasu spędzasz za kółkiem, zanim ruszysz – warto żebyś to przeczytał. Oto niezbędnik każdego kierowcy – kamerka samochodowa A2 GPS i uchwyt Qi do telefonu Xblitz Aurum Black.
Wideorejestrator staje się prawdziwym must have wśród akcesoriów samochodowych. W sklepach z elektroniką można znaleźć różnego rodzaju kamerki samochodowe, które pozwalają na nagrywanie w czasie jazdy. Xblitz A2 GPS to dwie kamery na pokładzie – czy warto inwestować w taki rejestrator? Sprawdziliśmy.
Czym wyróżnia się ten model?
Oto kluczowe cechy:
- urządzenie posiada dwie kamery: przednią rejestrującą obraz przed pojazdem w rozdzielczości Full HD oraz tylną, która może posłużyć jako kamera cofania
- moduł GPS zapisujący współrzędne geograficzne oraz prędkość, z jaką porusza się samochód
- tryb WDR dbający o to, by nagrania były odpowiednio doświetlone i czytelne
- aktywny uchwyt ułatwiający montaż urządzenia na przedniej szybie
Dodatkowo Xblitz A2 GPS wyposażony jest w szereg systemów dbających o ochronę pojazdu w razie krytycznych sytuacji w trasie, a także podczas postoju. Są nimi: G-Sensor, czyli czujnik przeciążeń, który czuwa nad tym, by nagranie z kolizji nie zostało nadpisane; tryb parkingowy i detekcję ruchu – systemy, dzięki którym w razie stłuczki parkingowej, podczas naszej nieobecności w pojeździe, nagrywanie włączy się automatycznie.
Wakacje sprzyjają weekendowym wyjazdom albo dłuższym urlopowym wycieczkom, często wzdłuż całego kraju albo zagranicznym. Trudno w aucie obejść się bez smartfona, na którym z reguły uruchamiamy nawigację GPS. Ale też w każdej chwili możemy potrzebować zadzwonić lub odebrać połączenie. Tymczasem sondaż Centrum Badania Opinii Publicznej jeży włosy na głowie!
Test Xblitz Tango 4K – montaż i demontaż w sekundę
Okazuje się, że 44 proc. ankietowanych kierowców deklaruje, że podczas prowadzenia samochodu zdarza im się rozmawiać przez telefon, a 32 proc. z nich trzyma go wtedy w ręku. Co więcej, przyjmuje się, że rozmowa przez telefon w trakcie jazdy, gdy kierowca trzyma go w dłoni, jest przyczyną co czwartego wypadku samochodowego na polskich drogach.
Indukcyjny uchwyt samochodowy, to bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.
Uchwyt samochodowy na smartfon pozwala na wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych, sterowanie muzyką oraz korzystanie z nawigacji. To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.
Tutaj naprzeciw oczekiwaniom kierowcom wychodzi Xblitz ze swoim uchwytem samochodowym, z takimi funkcjami jak m.in. łatwy montaż i ładowania smartfona bezprzewodowo Qi o mocy 15W.
Obecność wideorejestratora „na pokładzie” auta daje kierowcom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ponieważ w przypadku problematycznych zdarzeń na drodze nagrany obraz daje jednoznaczną odpowiedź na pytania „kto komu zajechał drogę?” lub „kto miał pierwszeństwo?” A ponieważ różne incydenty mają miejsce na drogach, warto zainstalować w swoim aucie dwie kamery – przednią i tylną. Logiczne jest więc, że nagranie z dwóch kamer (przedniej i tylnej) jest w stanie oddać pełen obraz z zaistniałej na drodze sytuacji.
Skoro już powiedzieliśmy, do czego i dlaczego dobry rejestrator może być potrzebny, zapraszamy na test A2 GPS – najnowszej kamery samochodowej w ofercie firmy Xblitz.
Jego główna kamera posiada matrycę umożliwiającą zapis materiału wideo w rozdzielczości
FHD. Uzupełnieniem zestawu jest tylna, dyskretna kamerka, która rejestruje obraz w rozdzielczości VGA.
Dane techniczne:
- Wyświetlacz: 2” LCD
- Rozdzielczość przedniej kamery: FHD 1920×1080 px
- Rozdzielczość tylnej kamery: VGA 640×480 px
- Sensor: optyczny Sony Starvis
- Szklane soczewki: 6G+IR
- 8 diod IR wspomagających nagrywanie w nocy
- Szeroki kąt widzenia: Tak
- Obsługa kart pamięci: micro SD do 256GB
- Format Video MOV H.264, H.265
- Automatyczny podgląd w momencie cofania: Tak
- Automatyczny START/STOP
- G-Sensor: Tak
- Tryb parkingowy: Tak
- Moduł GPS: Tak
- Nagrywanie w pętli: Tak
- Detekcja ruchu: Tak
- Wbudowana bateria: Tak
- Wbudowany mikrofon: Tak
- WDR: Tak
- Aktywny uchwyt
- Waga kamerki (bez uchwytu): 50 g
- Wymiary kamerki (bez uchwytu): 45×50×18 mm
W zestawie:
- Wideorejestrator
- Magnetyczny uchwyt mocujący
- Kamera tylna z kablem
- Zasilacz samochodowy
- Czytnik kart pamięci
- Instrukcja obsługi
- Przycisk Menu
- Przycisk “w górę”
- Przycisk “w dół”
- Przycisk zasilania
- Obiektyw
- Wyświetlacz
- Slot na kartę microSD
- Port micro-USB (kamera wsteczna)
- Przycisk reset
- Łącze wielostykowe
- Dioda LED
- Uchwyt
- Port micro-USB (zasilanie kamery)
- Mikrofon
- Głośnik
W zestawie dostajemy wygodny aktywny uchwyt z przyssawką. Uchwyt bardzo stabilny, mocno i pewnie trzyma urządzenie na szybie. Sprzęt zasilany jest z akumulatora samochodowego. Wystarczy wsunąć kartę SD i podłączyć kamerę do zasilania w samochodzie, aby rozpocząć nagrywanie wraz z uruchomieniem silnika.
Wideorejestrator Xblitz A2 GPS jest wykonany estetycznie – chociaż to subiektywne odczucie. Całość wykonana z tworzywa sztucznego dobrej jakości, nie ugina się pod naciskiem naszego palca. Obudowa została wykonana z matowego materiału, który nie odbija światła, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy.
Akcesoria również są wykonane z dobrego materiału, a kable wystarczająco długie i giętkie by swobodnie można było umiejscowić nawigację na przedniej szybie i podłączyć pod zasilanie. Chociaż nasz wideorejestrator może pochwalić się kompaktową budową, to pamiętać należy, że wymaga zasilania z gniazda zapalniczki.
Ładowarka pracuje w zakresie 12/24V, zatem jest odpowiednia zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych. O tym, że kamera pracuje i nagrywa informuje mała dioda LED.
Recenzja Xblitz Master Box – radio i muzyka na urlopowe wojaże
Uchwyt w przypadku recenzowanego modelu oferuje jednak mniejszy zakres regulacji, niż te znane z nawigacji, jednak nie jest to jakaś wada. Kamera ma przede wszystkim zarejestrować wszystkie wydarzenia na drodze, dlatego montuje się ją w kierunku jazdy. Po ustawieniu odpowiedniego kąta nachylenia trzeba tylko solidnie dokręcić pokrętło blokowania ramienia.
Magnetyczne złącze wielostykowe to gwarancja wygodnego i szybkiego montażu i demontażu. Wystarczy jeden ruch, aby magnes w kamerze przyciągnął magnes w uchwycie i gotowe.
Aktywny uchwyt skrywa także zasilanie, dzięki czemu sama kamera pozbawiona jest dodatkowych kabli i przewodów zasilających. Uruchamianie urządzenia i planowanie tras przebiega bardzo szybko. Kamera zaczyna działać tuż po uruchomieniu silnika.
W przypadku recenzowanego urządzenia kierowca ma do dyspozycji dwie kamery. Drugą kamerkę montujemy na dedykowanym uchwycie do tylnej szyby. Uchwyt zaś przyklejamy do statycznej naklejki, która zabezpiecza szybę przed zniszczeniem oraz umożliwia szybki i łatwy demontaż kamery. Kamera jest odporna na zachlapania i może być umieszczona na zewnątrz pojazdu.
Do instalacji kamery tylnej służy 6,5-metrowy przewód, który z powodzeniem sprawdzi się w każdym osobowym aucie.
2″ ekran zapewnia wyraźny podgląd nagrania jak i umożliwia łatwą obsługę urządzenia. Kamera tylna jest zasilana z kamery głównej. Opcja „Obraz w obrazie” wyświetla obraz z obu kamer jednocześnie. Nie najgorsza jest widoczność kątowa. Materiał z obu kamer gromadzony jest na karcie pamięci microSD o pojemności do 256 GB.
Dodatkowym atutem, który powinien przekonać klientów do zakupu Xblitz A2 GPS jest to, iż urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Zaraz na pierwszy rzut oka, bez czytania instrukcji znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba.
Także nawigacja po menu urządzenia została maksymalnie uproszczona. Wszystkie komunikaty, funkcje i ich opisy są wyświetlane w języku polskim. Za pomocą czytelnie opisanych przycisków włączamy rejestrator, wywołujemy menu, nawigujemy po nim oraz oczywiście uruchamiamy lub zatrzymujemy nagrywanie.
- Power
- dłuższe wciśnięcie: włączenie/wyłączenie urządzenia.
- krótkie wciśnięcie: rozpoczęcie/zakończenie nagrywania – tryb wideo.
- wykonanie zdjęcia – tryb foto. Rozpoczęcie odtwarzania – tryb przeglądania. Zatwierdzanie wyboru – ustawienia kamery.
- Menu
- Kamera nie nagrywa:
- krótkie wciśnięcie: przełączenie pomiędzy trybami pracy kamery oraz funkcja „powrót” w menu.
- dłuższe wciśnięcie: włączenie menu kamery oraz przełączanie pomiędzy ustawieniami wideo oraz ogólnymi.
- Kamera nagrywa:
- krótkie wciśnięcie: przełączanie pomiędzy trybami pracy kamery (przerwanie nagrywania).
- dłuższe wciśnięcie: zabezpieczenie aktualnej pętli przed nadpisaniem.
- Góra/ Dół
- nawigacja w menu ustawień oraz przewijanie do przodu/do tyłu w trybie przeglądania.
- Reset
- w przypadku, gdy urządzenie zawiesza się i nie można go normalnie włączyć lub wyłączyć, naciśnij przycisk resetowania, aby zresetować urządzenie i ponownie je uruchomić.
- Kamera nie nagrywa:
Przyciski są łatwo dostępne i reagują nawet na lekkie naciśnięcie, dzięki czemu podczas jazdy (nie polecamy) możemy komfortowo je obsługiwać. Ważne, że ich obsługa nie powoduje przypadkowej zmiany położenia wideorejestratora.
Kamera posiada trzy tryby pracy: tryb nagrywania (rejestracja wideo), tryb fotograficzny (wykonywanie zdjęć) oraz tryb odtwarzania (przeglądanie materiałów zarejestrowanych przez kamerę).
Zaś wbudowany moduł GPS odpowiada za wyświetlanie informacji o prędkości pojazdu oraz jego aktualnych współrzędnych w nagraniach z kamery.
G-Sensor, inaczej akcelerometr w momencie wstrząsu (np. kolizji), automatycznie uruchamia nagrywanie zdarzenia, które to umieszczane jest w bezpiecznym katalogu i chronione przed nadpisaniem.
Główna kamera zestawu Xblitz A2 GPS posiada matrycę umożliwiającą zapis materiału wideo w rozdzielczości Full HD 1080p. Sensor optyczny Sony Starvis, wspomagany jest przez 6 wbudowanych diod IR. Daje to możliwość zapisu materiału filmowego również nocą. Wideorejestrator oferuje szeroki kąt widzenia, co pozwala uchwycić każdy istotny fragment na drodze.
Jeżeli chodzi o rejestrowane materiały kamerką główną, to przy dobrej widoczności nagranie jest wystarczająco czytelne. Jak widać na filmach, kolory są realistyczne, a kąt widzenia zadowalający. Jest także możliwe odczytanie numerów rejestracyjnych poprzedzającego nas samochodu – oczywiście w bliskiej odległości.
Z tylnej kamery nagrania nie są zbyt czytelne. Pozwalają jednak na przeanalizowanie kłopotliwych sytuacji na drodze oraz na ustalenie, w razie potrzeby osobę odpowiedzialną za kolizję, w przypadku, gdyby zaszła taka potrzeba.
Kolejną cechą pozytywną wideorejestratora jest Tryb parkingowy, gdy jest włączony wychwytuje wstrząs samochodu (na przykład podczas stłuczki parkingowej), uruchomi się automatycznie i rozpocznie nagrywanie. Nawet podczas nieobecności w samochodzie.
Dodatkowym elementem, który czasem przydaje się na drodze jest tryb foto. Wideorejestrator może zostać użyty, jako aparat cyfrowy, gdy potrzebujemy wykonać dokumentację zdjęciową z wypadków lub innych zdarzeń na drodze. Nagrania i zdjęcia można odtwarzać bezpośrednio na wyświetlaczu kamery bądź na ekranie komputera, po powrocie do domu.