Test Xblitz Tango 4K – montaż i demontaż w sekundę

Test Xblitz Tango 4K – montaż i demontaż w sekundę

Test bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Xblitz Tango 4K to generacja wideorejestratorów, dedykowana dla tych kierowców, którzy cenią jakość i wyrazistość nagrań oraz szybki ich montaż i demontaż. Kamera samochodowa nagrywa w rozdzielczości 4K, to także design, który łączy nowoczesność, z bezpieczeństwem, a jej montaż i demontaż możliwy w sekundę.

Xblitz Tango 4K
Xblitz Tango 4K

Są powody, aby wideorejestratory traktować jako wymiernie przydatny sprzęt dla posiadaczy samochodów, a nie tylko gadżet. Wielu użytkowników kamer samochodowych demontuje jednak to urządzenie na niestrzeżonych parkingach czy też po przekroczeniu granicy. Bezpieczeństwo, a czasem regulacje prawne wymuszają takie właśnie zachowanie. Z myślą o wygodzie kierowców, Xblitz wprowadził rejestrator samochodowy z aktywnym uchwytem, a myśmy mogli go dla Was sprawdzić.

Dane techniczne:

 • Rozdzielczość: 4K 2160p
 • Kąt widzenia: 170°
 • G-Sensor: Tak
 • Format wideo: H.256
 • Nagrywanie w pętli: Tak
 • Detekcja ruchu: Tak
 • Tryb nocny: Tak
 • Wi-Fi: Tak
 • Wbudowany mikrofon: Tak
 • Odpinany uchwyt: Tak
 • Wspierany format kart pamięci: Micro SD do 512 GB, klasa 10 wzwyż
 • Wymiary bez uchwytu: 10,6×3,55×2,79 cm
 • Waga bez uchwytu: 85g
 • Specjalistyczne oprogramowanie: aplikacja ROADCAM

Zestaw zawiera:

 • Wideorejestrator
 • Ładowarkę samochodową
 • Czytnik kart pamięci
 • Magnetyczny uchwyt
 • Instrukcję

Xblitz Tango 4K to kamerka samochodowa bez wbudowanego ekranu, zarządzana z poziomu aplikacji mobilnej ROADCAM.

Zarówno urządzenie, jak i akcesoria zostały wykonane z dobrej jakości materiałów i nie można mieć co do tego żadnych zastrzeżeń. Kamera samochodowa Xblitz Tango 4K to designerski minimalizm, który łączy nowoczesność, funkcjonalność i profesjonalizm z bezpieczeństwem.

Xblitz Tango 4K
Xblitz Tango 4K

Wideorejestrator ma dla kierowcy realną wartość. Może uchronić przed nieuczciwymi zachowaniami innych użytkowników dróg, pomóc udowodnić niewinność i zaoszczędzić pieniądze. Wzrasta też świadomość kierowców, że na drogach jest coraz więcej użytkowników sprzętu, który rejestruje ich poczynania. To sprawia, że częściej zdejmują nogę z gazu, kontrolują się i rzadziej łamią przepisy ruchu drogowego.

To z kolei przekłada się na statystyki wypadków i kolizji. Pamiętać jednak należy, że kamera w samochodzie nie chroni przed kolizjami. W tym wypadku nadal będziesz zdany na własne umiejętności i rozwagę innych kierowców. Mimo to zakup wideorejestratora może stanowić doskonałą inwestycję, pozwalającą uniknąć wielu nieprzyjemności.

W naszym kraju przepisy dotyczące korzystania z takiego sprzętu są wciąż bardzo niekonkretne. Z jednej strony policja namawia do przekazywania jej nagrań dokumentujących wykroczenia, z drugiej – nie brakuje prawników, którzy ostrzegają, że publikowanie takich filmów np. w internecie może stanowić złamanie prawa.

Choć w Polsce nie ma oficjalnych zakazów stosowania rejestratorów trasy i urządzenie to jest niezwykle popularne na rodzimych drogach, to jednak wyruszając w podróż do innych krajów europejskich, trzeba być świadomym licznych, nierzadko bardzo surowych obostrzeń w zakresie użycia DVR-ów.

A konsekwencje mogą być rozmaite – począwszy od sprawy sądowej, przez grzywnę, kończąc nawet na… więzieniu. W takich przypadkach lepiej więc powstrzymać się od stosowania tego urządzenia.

Niewątpliwym atutem opisywanego urządzenia jest jego sposób montażu. Ale o tym później.

Rejestrator to prostopadłościan o wymiarach 91 x 31.5 x 52 mm, który wyposażono w sensor optyczny, przycisk do podstawowej obsługi urządzenia, wskaźnik LED, mikrofon, głośnik oraz uchwyt. Kąt widzenia obiektywu 170°, z uwzględnieniem tego, co dzieje się na drodze, sąsiednich pasach ruchu oraz poboczu.

Xblitz Tango 4K

Opis budowy:

 

 • Reset
 • Slot na kartę USB typu C
 • Mikrofon
 • Przycisk zasilania
 • dioda LED

Lewa strona to  przycisk funkcyjny i gniazdo do podłączenia kabelka USB (bądź ładowarki) oraz mikrofon. Port USB typu C umożliwia podłączenie kamery samochodwej Xblitz Tango 4K bezpośrednio do komputera lub laptopa w celu zgrania filmów z trasy lub przesłania filmu z wypadku do ubezpieczyciela.  USB-C można  wykorzystac także jako alternatywne źródło zasilania kamery podczas jazdy.

Zaś z prawej strony znalazło się miejsce na slot karty pamięci oraz przycisk resetujący urządzenie (standardowo za pomocą szpilki bądź cienkiego spinacza).

 

Na frontowej części obudowy wideorejestrator Xblitz Tango 4K jest wyposażony w diodę, która po uruchomieniu kamery sygnalizuje obecny status. Dzięki temu nie musimy martwić się, czy kamerka samochodowa na pewno jest włączona i nagrywa trasę, czy nie.

Mocowanie rejestratorów na szybie odbywa się praktycznie zawsze tak samo, jak nawigacji. Uchwyt, na którym umieszcza się kamerę wyposażony jest po prostu w przyssawkę, lub uchwyt z taśmą dwustronną, którą mocujemy na przedniej szybie samochodu.

Xblitz Tango 4K
Xblitz Tango 4K

W przypadku recenzowanego modelu mamy jednak delikatnie mówiąc rewolucję, w tym zakresie. Z myślą o wygodzie kierowców, Xblitz wprowadził rejestrator samochodowy z aktywnym uchwytem. Rozwiązanie pozwala na montaż i demontaż kamery w czasie nieprzekraczającym 1 sekundy.

Górna krawędź zarezerwowana została do połączenia uchwytu magnetycznego. Uchwyt kamery ma opcję rotacji pionowej i poziomej, umożliwiając dostosowanie nachylenia obiektywu do potrzeb własnego auta. Dla większości użytkowników zakres regulacji jest wystarczający.

Główna stacja magnetyczna mocowana jest za pośrednictwem szyny montażowej do gniazda, przyklejonego do szyby za pomocą taśmy dwustronnej. Sam uchwyt zapewnia z kolei zasilanie kamery, dzięki czemu nie trzeba do niej prowadzić dodatkowych kabli.

Xblitz Tango 4K
Xblitz Tango 4K

Wystarczy zbliżyć wideorejestrator do uchwytu, a magnetyczna siła przyciągania zrobi resztę. Montaż i demontaż są dzięki temu niezwykle łatwe. Wszystko działa na jeden „klik”. Mocowanie kamery jest stabilne i wygodne w używaniu, a samo urządzenie nie wpada w żadne drgania nawet podczas jazdy po nierównych drogach.

Kabelek jest wystarczająco długi i elastyczny, więc montaż za podsufitką nie będzie uciążliwy. Niewielkie wymiary urządzenia powodują, iż jest ono dyskretne i łatwo można je schować na przykład za lusterkiem.

Kamerę samochodową można włączyć na kilka sposobów:

 • Naciskając i przytrzymując przycisk zasilania, aby włączyć kamerę samochodową.
 • Podłączając kamerę do gniazda zapalniczki i uruchamiając pojazd. Gniazdo zapalniczki będzie zasilane przez pojazd, a kamera samochodowa włączy się automatycznie.
 • W trybie nadzoru parkowania kamera samochodowa włącza się automatycznie po wykryciu kolizji lub ruchów pojazdu.

Xblitz Tango 4K  posiada wbudowany akumulator, pozwala na kilkuminutowe rejestrowanie po odłączeniu od zasilania. Spokojnie wystarczy to na zarejestrowanie ewentualnego zdarzenia podczas naszej nieobecności w samochodzie.

Jak rejestrator sprawuje się podczas pracy? Całkiem dobrze.

Xblitz Tango 4K
Xblitz Tango 4K

Kamera samochodowa Xblitz Tango 4K to:

 • Szeroki kąt 170°
 • Rozdzielczość: 4K 2160p
 • Automatyczne nagrywanie awaryjne
 • Sterowanie aplikacją
 • Nagrywanie w pętli

Xblitz Tango 4K zarządzany jest w pełni za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon ROADCAM, dostępna do pobrania na niemal każde urządzenie ze sklepu „Google Play” i „App Store”. Aplikacja, niestety ale w obecnej chwilinie nie jest w pełni  spolszczona. Jednak jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, nawet niezbyt „technicznym” użytkownikom nie sprawi trudności w poruszanie się po niej i dopasowanie nagrań i zachowanie kamery do własnych potrzeb.

Wystarczy pobrać aplikację na swój telefon i połączyć się z wideorejestratorem poprzez Wi-Fi, aby móc zmieniać ustawienia kamery, oglądać filmy w czasie rzeczywistym oraz je udostępniać.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: