Eurowizja 2023 – “Solo” BLANKI ulubionym utworem fanów

Eurowizja 2023 – po triumfalnym zwycięstwie “Tattoo” Loreen dla Szwecji i 19. miejscu dla “Solo” BLANKI na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, dane streamingowe Spotify pokazują, którzy artyści byli ulubieńcami europejskich fanów muzycznego wydarzenia.

Eurowizja 2023

Dane zebrane w tygodniu Eurowizji, od 8 do 14 maja, wskazują, że ulubionym utworem Polski podczas Eurowizji 2023 było zdecydowanie “Solo” BLANKI, pomimo zajęcia przez nią 19. miejsca w konkursie. Oprócz polskiej uczestniczki, “Tattoo” Loreen była najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji 2023 w ciągu ostatniego tygodnia w Polsce.
Patrząc na streamingi we wszystkich krajach biorących udział w konkursie, piosenka Loreen była najczęściej streamowanym utworem w ciągu ostatniego tygodnia – trafiając na globalną playlistę Spotify – Top 50 i bijąc rekord najczęściej streamowanego utworu w ciągu jednego dnia globalnie przez szwedzką artystkę 14 maja. Tuż za nią uplasowało się fińskie „Cha Cha Cha” Käärijä, a na trzecim miejscu norweskie “Queen of Kings” Alessandry. BLANKA i jej “Solo” zajęły globalnie wysokie 6 miejsce.
Co ciekawe, utwór “Mama ŠČ!” zespołu Let 3 odnotował duży sukces streamingowy na Spotify – wzrost liczby streamów o prawie 670% w ciągu tygodnia mimo 13. miejsca w Konkursie Piosenki Eurowizji. Z kolei piosenka BLANKI, “Solo” uzyskała wzrost o prawie 200%. Inne utwory, które odnotowały wzrost streamów w wyniku transmisji to “Better the Devil You Know” Soni oraz “I Turn To You” Mel C w wykonaniu Cornelii Jakobs – oba były częścią tzw. “medley” w Liverpoolu i uzyskały odpowiednio ponad 1000% i 130% wzrost streamów.
Tegoroczna Eurowizja wzbudziła zainteresowanie wszystkich pokoleń w krajach uczestniczących w konkursie. Dane Spotify dotyczące wieku użytkowników z okresu 8-14 maja pokazują, że globalnie:
  • Gen-Z [w wieku 0-17] bardzo chętnie streamowało “Watergun”,
  • Millenialsi [w wieku 18-24 lat] uwielbiali słuchać “Carpe Diem”,
  • Gen-Y [wiek 25-29 lat] zakochało się w piosenkach takich jak “Soarele si Luna” czy “Who the Hell is Edgar?”,
  • Użytkownicy Spotify w wieku 30-55+ w kółko odtwarzali “Due Vite”.
Pełną listę najchętniej streamowanych eurowizyjnych utworów na Spotify globalnie i w Polsce można znaleźć poniżej.
Najchętniej streamowane utwory w tygodniu Eurowizji w Polsce
1. “Solo” – BLANKA
2. “Tattoo” – Loreen
3. “Cha Cha Cha” – Käärijä
4. “Queen of Kings” – Alessandra
5. Unicorn” – Noa Kirelכאן – תאגיד השידור הישראלי
6. “My Sister’s Crown” – Vesna
7. “Who the Hell Is Edgar?” – SALENA, TEYA
8. “Évidemment” – La Zarra
9. “Carpe Diem” – Joker Out
10. “Mama ŠČ!” – Let 3
Najchętniej streamowane utwory w tygodniu Eurowizji we wszystkich krajach biorących udział w konkursie
1. ”Tattoo” – Loreen
2. ”Cha Cha Cha – Käärijä
3. ”Queen of Kings” – Alessandra
4. Unicorn” – Noa Kirelכאן – תאגיד השידור הישראלי 
5. ”Due Vite” – Marco Mengoni
6. ”Solo” – BLANKA
7. ”Évidemment” – La Zarra
8. ”Who the Hell Is Edgar?” – SALENA, TEYA
9. ”My Sister’s Crown” – Vesna
10. ”I Wrote A Song” – Mae Muller
Fani Eurowizji mogą ponownie przeżyć weekend niesamowitego konkursu poprzez przesłuchanie najnowszego podcastu Spotify Discover This – zawierającego wywiady z tegorocznymi uczestnikami konkursu, w tym Loreen i Mae Muller, wraz z ekskluzywnymi danymi streamingowymi i spostrzeżeniami Mateusza Smółki, Music Team Lead, Eastern Europe w Spotify.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl