Smart TV i router: jak wybrać idealną parę?

Jakość obrazu na Smart TV zależy od wielu czynników, w tym od połączenia internetowego. Na co należy zwrócić uwagę przy podłączaniu telewizora do Internetu i jaki router lepiej wybrać? Dowiedzmy się razem z europejską marką telewizorów inteligentnych KIVI.

Smart TV

 

Jak Internet wpływa na działanie Smart TV?

Jakość obrazu zależy zarówno od parametrów technicznych telewizora, jak i podłączonego do niego routera, a nawet (spoiler!) od dostawcy internetu. Nowoczesny styl korzystania z telewizora oznacza oglądanie nie tylko telewizji, ale także treści strumieniowych i gier w chmurze, które wymagają wydajnego kanału internetowego.

Reklamy

Na przykład, inteligentni telewizory KIVI są z pudełka dostarczane z dostępem do platformy gier w chmurze Boosteroid. Ponieważ gry nie muszą być pobierane i przechowywane na urządzeniu, są dostępne w chmurze tak długo, jak długo masz abonament. Im lepsza przepustowość Twojego routera, tym w więcej „ciężkich” gier możesz grać bez żadnych lagów.

Połączenie internetowe jest również ważne dla systemu operacyjnego Twojego Smart TV. Przykładowo, dla inteligentnych telewizorów najnowszej linii KIVI dostępnych jest ponad 10 tysięcy aplikacji na systemie operacyjnym Android TV 11. Dlatego nowocześniejsze urządzenie wymaga stabilniejszego dostępu do internetu, a co za tym idzie – wydajniejszego routera.

Czy prędkość internetu od dostawcy ma wpływ na działanie Smart TV?

W przypadku telewizora z systemem Android TV, takiego jak KIVI 65U750NB, wystarczy stabilnie 100 Mb/s, aby bez opóźnień pokazywać obraz 4K w doskonałej jakości. Najważniejsza jest jednak stabilność kanału. Jeśli sygnał internetowy zostanie utracony, to niestety nie będziesz mógł czerpać przyjemnych emocji z oglądania filmu czy grania w gry online.

Minimalna wymagana prędkość dla telewizji to 30 Mb/s, która zapewni czysty, wysokiej jakości sygnał. Bardzo często deklarowana prędkość od dostawcy nie odpowiada rzeczywistości. Aby sprawdzić swoją rzeczywistą prędkość internetu, skorzystaj z internetowego testu prędkości.

Recenzja D-Link R32 – ultraszybki router Wi-Fi 6 do domu

Należy również wziąć pod uwagę, jakie urządzenia są już podłączone do Internetu. Zasymulujmy sytuację: masz w domu telewizor, dwa laptopy, tablet, dwa smartfony, dwa smartwatche i może jeszcze kilka innych gadżetów. Wszystkie one są podłączone do tego samego routera. Te dziesięć urządzeń, pracując razem, dzielą maksymalną prędkością Twojego dostawcy – na przykład 100 Mb/s. Telewizor otrzymuje więc 10 Mb/s zamiast wymaganych 30 Mb/s. Co zrobić. Zwiększyć prędkość swojego Internetu (co oznacza zmianę usługi dostawcy lub całkowite poszukanie innego).

Jaki jest najlepszy sposób na podłączenie telewizora do Internetu?

Możesz podłączyć swój Smart TV do Internetu albo przez Wi-Fi, albo przez kabel. Wszystkie urządzenia Smart TV KIVI mają wbudowany odbiornik Wi-Fi (w tym dla standardu 5G) oraz złącze Ethernet (LAN).

Jeśli podłączysz telewizor do routera bezpośrednio za pomocą kabla, możesz uzyskać szybsze prędkości i stabilniejszy sygnał bez zakłóceń. Rodzaj połączenia zależy jednak przede wszystkim od układu Twojego domu. Na przykład, jeśli router i telewizor znajdują się w tym samym pomieszczeniu i przy tej samej ścianie, łatwo jest połączyć je kablem. Jeśli router znajduje się w innym pokoju lub jest ukryty, to w tym przypadku oczywistym i jedynym wyborem jest połączenie bezprzewodowe.

Jeśli zdecyduję się na połączenie bezprzewodowe, czy potrzebuję nowego routera?

Połączone ze sobą telewizor i router muszą działać jako jeden mechanizm, więc jeśli moc tego drugiego nie jest wystarczająca, telewizor i/lub inne podłączone do niego gadżety mogą działać z opóźnieniem.

Specyfikacja routera w zasadzie wskazuje, ile urządzeń może on „pociągnąć”. Ale wszystko jest indywidualne – liczba narożników i ścian w pokoju może zmniejszyć jakość transmisji sygnału. Ponadto liczba anten, ich kierunek, a nawet kabel od dostawcy, który jest zainstalowany w pokoju, również mają wpływ.

Istnieje również zjawisko „starzenia się” routera: jest to sytuacja, w której jego zasób jest wyczerpywany przez lata, a urządzenie nie może zapewnić takiej samej prędkości jak na początku swojego „życia”. Jeśli kupiłeś swój router dawno temu, zalecamy jego aktualizację.

 Test TP-Link Archer MR500 – przepustka do bezprzewodowej wydajności 4G+

Jaki router mam wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne routery dystrybuują Wi-Fi na 2,4 GHz i 5 GHz. Zalecamy wybór routera 5 GHz, jeśli masz telewizor 4K. Wideo w wysokiej jakości zajmuje dość dużą ilość danych, więc wysoka prędkość transmisji jest konieczna.

Ale nawet jeśli nie oglądasz filmów w tak wysokiej jakości, zalecamy podłączenie routera, który może dostarczyć co najmniej 1 Gbps. Dzięki temu obraz będzie idealny nawet wtedy, gdy podłączonych jest kilka innych urządzeń. Im większa moc routera, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że straci on sygnał i będziesz musiał go ciągle restartować.

źródło: KIVI

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]