TikTok – skuteczność reklam w aplikacji

Każdego miesiąca ponad miliard osób odwiedza TikTok, z czego około 150 milionów użytkowników przypada na Europę. Dzięki naszej platformie marki mogą nawiązywać interakcje ze swoimi odbiorcami i dostarczać im rozrywki, zyskując w ten sposób mierzalne korzyści biznesowe. Co więcej, aż 92% użytkowników TikTok podejmuje jakiegoś rodzaju działania po obejrzeniu wyświetlonych im filmów, a 37% kupuje odkryte na platformie produkty lub usługi [1].

TikTok

Wiedząc, że TikTok przynosi firmom dobre wyniki, postanowiliśmy zbadać wpływ naszej platformy na przyjęte przez te nie cele biznesowe. Nawiązaliśmy współpracę z zaufanymi partnerami zewnętrznymi, by zbadać wydajność kampanii w różnorodnych branżach. Szczególnie zależało nam na sprawdzeniu, w jaki sposób TikTok generuje wyniki dla marek, w kontekście wpływu na sprzedaż, wydajności oraz jakości kreacji.

Test Nokia G22 – naprawisz go w domu

Reklamy

Sprawdź, jak skutecznie radzi sobie z tym TikTok, i dowiedz się, jak wykorzystać naszą platformę do osiągnięcia – a nawet przekroczenia – wytyczonych przez Twoją markę celów biznesowych.

1. Jak TikTok napędza sprzedaż?

Liczne badania wykazały, że TikTok ma pozytywny wpływ na kilka kluczowych elementów, w tym na zwrot wydatków na reklamę, efektywność sprzedaży, sprzedaż inkrementalną czy sprzedaż offline.

W ciągu dwóch ostatnich lat cztery odrębne badania Nielsen Media Mix Model Meta Analyses – zlecone przez TikTok – wykazały, że platforma wymiernie przyczyniła się do wzrostu ROAS oraz efektywności sprzedaży w całym sektorze CPG [2]. W Europie odnotowano o 64% wyższy ROAS mediów płatnych (w kontekście innych mediów cyfrowych objętych badaniami) oraz prawie trzykrotnie lepszą efektywność sprzedaży offline. Inne regiony, takie jak Bliski Wschód, USA czy Azja Południowo-Wschodnia również odnotowały wzrosty.

Nasza współpraca z LiveRamp pokazała również wpływ TikToka na wyniki sprzedaży u reklamodawców CPG w Wielkiej Brytanii i Francji[3]. Odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5,5% w Wielkiej Brytanii i ponad 11,4% we Francji, co oznacza przekroczenie wskaźnika LiveRamp, odpowiednio, o 1,8 raza oraz o 4 razy na tych rynkach. Badanie wykazało również, że kreatywne filmy – krótsze niż 15 sekund – dały średnio o ponad 38% wyższy wzrost sprzedaży niż dłuższe reklamy.

Naszym Okiem: Huawei P60 pro – godny następca Huawei P30 Pro. Pamiętacie go jeszcze?

Potencjał reklam na TikToku w połączeniu z insightami z danych umożliwia markom szczegółowe określenie wpływu platformy na wyniki sprzedaży. W efekcie TikTok jawi się jako kluczowy partner dla marek CPG w zwiększaniu sprzedaży przy mniejszych nakładach, uświadamiając jednocześnie, jak ważna jest optymalizacja długości reklam w celu uzyskania pożądanego efektu.

2. Jak TikTok skutecznie wpływa na wydajność mediową

TikTok stał się ważnym medium w kontakcie klienta z marką: od odkrywania nowości po finalizację zakupu. Marki, które decydują się wprowadzić kampanię uwzględniającą całość lejka sprzedażowego, odnotowują pozytywne wyniki swoich reklam. Takie działania mogą prowadzić nawet do 3-krotnego wzrostu konwersji w porównaniu z kampaniami jednokanałowymi.

 

Marki, które chcą określić wydajność swoich reklam na TikTok, mogą skorzystać z Conversion Lift Study, które dostarcza informacji na temat liczby inkrementalnych konwersji wygenerowanych przez poszczególne kampanie. Dzięki temu narzędziu aplikacja Bolt odkryła, że ich ostatnia kampania spowodowała wzrost liczby instalacji aż o 1977%.

Skontaktuj się ze swoim Account Managerem TikTok i dowiedz się, jak wdrożyć Conversation Lift Study, by precyzyjniej mierzyć wpływ swoich kampanii TikTok.

3. Jak TikTok buduje kapitał marki za pomocą pomysłowych i przyciągających uwagę reklam?

Jednym z najważniejszych elementów każdej kampanii na TikToku jest etap kreacji. To właśnie od niego zależy w głównej mierze skuteczność reklam. Według badania Nielsen aż 47% wzrostu sprzedaży spowodowanego oddziaływaniem reklamy jest wynikiem kreacji [4].

Według analizy Kantar LinkAI ponad 3500 zbadanych reklam na TikToku przekroczyło założone normy cyfrowe i telewizyjne o 15–20%. Dotyczy to wielu różnych wskaźników, w tym: perswazji (prawdopodobieństwa, że reklama wywoła odpowiednie nastawienie u odbiorcy), znaczenia marki (docenianie przekazu) oraz przyjemności związanej z interakcją (realizacja i oddziaływanie reklamy). Mówiąc prościej: reklamy lubiane przez widzów są skuteczniejsze [5].

Nasza analiza wykazała, że te kreacje, które płynnie łączą w sobie specyfikę platformy oraz twórczy potencjał jej społeczności, są skuteczniejsze niż reklamy przerabiane pod kątem TikToka. Staje się to jeszcze widoczniejsze, gdy marki świadomie używają specyficznych dla TikToka narzędzi kreatywnych: muzyki, częstych zmian scen, podkładów głosowych i nakładek tekstowych.

Kreacje, które od samego początku są przeznaczone dla użytkowników TikToka, zwiększają zapamiętywalność reklam o ponad 19% (źródło: badanie własne). Wynik ten może być jeszcze lepszy, gdy dojdzie do tego współpraca z twórcami – wtedy zapamiętywalność reklam przekracza 27% [6].

Co to oznacza dla marketerów?

Warto przyjrzeć się tym badaniom TikTok, by zapewnić swojej marce świetne wyniki, tworząc skuteczne i trafiające do odbiorców reklamy. Oto kluczowe kwestie do zapamiętania:

  1. TikTok jest efektywnym narzędziem media mixu każdego marketera –  generując imponujące wyniki.
  2.  TikTok sprawdza się w całym lejku marketingowym, stając się gamechangerem dla przyjętych celów biznesowych.
  3. Natywna dla platformy kreacja reklamowa jest najskuteczniejsza – szczególnie wtedy, gdy wykorzystuje nasze

Nieustannie rozwijamy funkcjonalność naszej platformy, by zaspokajać zmieniające się potrzeby reklamodawców i pokazywać miarodajny udział reklam na TikToku w rzeczywistym oddziaływaniu marek. TikTok Works wymownie obrazuje naszą skuteczność w stymulowaniu sprzedaży, akcentując jednocześnie nasze unikatowe podejście i strategiczne partnerstwa – Jorge Ruiz, Global Head of Marketing Science, TikTok

***

  1. TikTok Marketing Science Global Retail Path-To-Purchase Study 2021 conducted by Material
  2. TikTok Marketing Science, CPG Media Mix Model Meta-Analyses, METAP, US, EU, SEA, Conducted by Nielsen, 2020-2021. Countries Represented: METAP Study = KSA, UAE, and EG, US Study = US, European Study = UK, Germany, France, Italy and Spain, South East Asia Study = Indonesia, Malaysia, Thailand * Food and Beverage category
  3. TikTok Marketing Science, CPG Meta-Analyses, UK & FR, Conducted by LiveRamp, 2022-2023
  4. TikTok Marketing Science, EU “Understanding the impact of Attention on TikTok”, 2022
 Ad Format Study, Kantar, 2020
  5. TikTok Marketing Science Creative Coding Analysis based on 3,500 TikTok ads that ran from 1/1/2021 – 10/1/2021 representing all major verticals, conducted by Kantar, 2022
  6. TikTok Marketing Science EU proprietary creative analysis covering UK, FR, DE, ES and IT

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]