Jak poprawić jakość dźwięku z telewizora?

Mimo że obecnie nowoczesne telewizory wyposażone są w wysokiej jakości podzespoły, które gwarantują nie tylko doskonały obraz, ale również dobry dźwięk, to jednak w wielu przypadkach efekt, jaki zapewnia głośnik wbudowany w telewizorze, nie jest zadowalający dla użytkownika takiego sprzętu. Obecnie dostępne są konstrukcje, które pozwalają poprawić jakość dźwięku. Są to przede wszystkim soundbary oraz cyfrowe projektory dźwięku. Jak dzięki nim można wpłynąć na ten ważny parametr? Podpowiadamy.

Jak poprawić jakość dźwięku z telewizora

Czym są soundbary?

Soundbary to nic innego jak głośniki do telewizora, które rozróżnia się ze względu na liczbę przetwarzanych kanałów audio. Dlatego najczęściej wyróżnia się modele dwukanałowe, trzykanałowe oraz wielokanałowe. Urządzenia takie dostępne są na przykład na stronie: https://www.tophifi.pl/glosniki/soundbary.html. Te pierwsze to dość proste konstrukcje, które obsługują dźwięk stereofoniczny. Sprawdzają się one na przykład podczas odtwarzania muzyki w domowym audio. Trzykanałowe dodatkowo obsługują kanał centralny, który wspomaga mowę, a więc dialogi czy głos lektora. Wielokanałowe z kolei obsługują dźwięk przestrzenny. Mogą więc wspierać również bardzo zaawansowane systemy.

Bez wątpienia soundbary to doskonałe urządzenia, jeżeli potrzebujemy zapewnić sobie dźwięk przestrzenny z telewizora. Na rynku możemy wyróżnić modele bez subwoofera, a także z wbudowanym lub zewnętrznym subwooferem. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, z kolei pozostałe mogą być wykorzystywane w większych wnętrzach.

Reklamy

Czym są cyfrowe projektory dźwięku?

Najbardziej rozbudowaną wersję soundbaru stanowią cyfrowe projektory dźwięku. Zapewniają rzeczywisty dźwięk przestrzenny i charakteryzują się dość zaawansowanym systemem. Technologia ta opiera się na zjawisku odbijania dźwięku od ścian oraz innych płaskich powierzchni, a także emitowaniu kierunkowych wiązek dźwięku. Z tego powodu dociera on do użytkowników nawet z kilku kierunków. W bardziej zaawansowanych, cyfrowych projektorach dźwięku, wszelkie tony są podbijane przez bezprzewodowe subwoofery, dzięki którym mamy wiele możliwości rozstawienia tych urządzeń.

W celu poprawy jakości dźwięku z telewizora możemy wykorzystać również tzw. głośniki aktywne, czyli urządzenia, które w przeciwieństwie do standardowych modeli, posiadają już zintegrowany wzmacniacz w obudowie. Wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony od preferencji użytkownika, a także wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. W obecnych urządzeniach mających na celu poprawę jakości dźwięku z telewizora możemy znaleźć wiele funkcji, dzięki którym dostosujemy jego jakość do swoich potrzeb.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]