Auto na abonament – nie widzimy plusów

Do korzystania z auta w abonamencie zniechęcają ewentualne dopłaty

Już 16 proc. kierowców, którym zdarzyło się wypożyczać samochód korzysta z takiego rozwiązania na co dzień w zastępstwie posiadania własnego pojazdu lub przemieszczania się komunikacją miejską – wynika z badania „Czas wynajmu aut” Santander Consumer Multirent. Ale czy byliby gotowi na długoterminowe zobowiązanie? Zdania na ten temat są podzielone. Co prawda, 10 proc. kierowców uważa, że usługa auta na abonament ma same zalety. Jednak inni dostrzegają wady tego rozwiązania np. ewentualne dodatkowe opłaty wynikające ze sposobu użytkowania pojazdu (36 proc.).

auto na abonament

Wśród czynników zniechęcających kierowców do wzięcia pod uwagę usługi auta na abonament najwięcej głosów zyskały ewentualne dopłaty za przekroczenie umownego limitu kilometrów czy nieutrzymywanie auta w odpowiednim stanie (w obu przypadkach po 36 proc.). Kosztów spowodowanych przez tzw. nadprzebieg obawia się najwięcej osób zarabiających do 1999 zł netto (57 proc.) i mieszkających na wsiach (39 proc.). Z kolei dodatkowych opłat za niezadowalającą kondycję pojazdu np. zarysowania na karoserii boi się 44 proc. kobiet i 48 proc. kierowców w wieku 18-29 lat.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Co trzecia osoba posiadająca prawo jazdy zadeklarowała, że jej zdaniem do skorzystania z auta w abonamencie może zniechęcać wysoka cena wykupu auta na koniec najmu (33 proc.) – mówi Maciej Wytwicki, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów z Santander Consumer Multirent.

Najczęściej odpowiadali tak mężczyźni  (37 proc. w zestawieniu z 28 proc. kobiet) i zarabiający do 1999 zł netto (45 proc.). Obawy Kierowców budzą też ewentualne ograniczenia np. te związane z wyjazdem autem za granicę (31 proc.) czy przewozem zwierząt (28 proc.).

Ponadto co czwarty zmotoryzowany Polak stwierdził, że do skorzystania z takiej opcji zniechęca go to, że właścicielem pojazdu do końca umowy pozostaje firma finansująca (26 proc.). Narzekali na to zwłaszcza 30-latkowie (42 proc.) i mężczyźni (29 proc. w porównaniu z 21 proc. kobiet). Co ciekawe, tylko dla 3 proc. kierowców barierą byłaby cena abonamentu. Z kolei 10 proc. badanych odpowiedziało, że nie widzi żadnych minusów takiej usługi.

Test Xblitz RF100 – radio do samochodu – promocja

Co trzeci kierowca nie widzi plusów korzystania z auta na abonament

Zmotoryzowanych Polaków do skorzystania z najmu długoterminowego samochodu zachęciłoby wliczenie w miesięczny abonament kosztów napraw, serwisu oraz ubezpieczenia (35 proc. wskazań). Wśród badanych, którzy udzielili tej odpowiedzi znalazło się najwięcej 30-latków (54 proc.) oraz mieszkańców dużych miast powyżej 250 tys. osób (50 proc.). Co trzeciemu podobałaby się też możliwość skorzystania z takiej usługi bez wkładu własnego (29 proc.). Doceniliby to zwłaszcza 40- i 50-latkowie (kolejno 39 i 37 proc.).

Co piąty kierowca chętnie wykorzystałby to rozwiązanie jako możliwość do jeżdżenia autem klasy premium bez ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku (20 proc.). Najczęściej odpowiadali tak mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa czy Kraków (29 proc.) i 50-latkowie (30 proc.). Spora część ankietowanych na ten moment nie potrafiła jednak znaleźć żadnych korzyści wynikających z korzystania z auta na abonament (31 proc.). Wśród nich przeważały osoby z małych miast do 50 tys. mieszkańców (46 proc.) i 60-latkowie (41 proc.).

Ci, którzy nie są jeszcze obecnie gotowi na skorzystanie z usługi auta w abonamencie mają do wyboru inne rozwiązania – komentuje Maciej Wytwicki z Santander Consumer Multirent. – Dla przedsiębiorców może to być leasing operacyjny dostępny np. w Santander Consumer Mutirent z elastycznym finansowaniem i szerokim pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych. Z kolei dla osób indywidualnych mamy pożyczkę konsumencką (dostępną w ofercie Santander Consumer Financial Solutions) na zakup auta lub motocykla, z dogodnym okresem spłaty nawet do 96 miesięcy.

***

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 30 marca – 03 kwietnia 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa Polaków posiadających prawo jazdy. Próba n = 1000.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl