urządzenia smart home ma już co trzeci nowy dom

Na montaż systemów smart home zdecydowało się 34% osób budujących dom w 2022 roku – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce przygotowanego przez Oferteo.pl. Najczęściej wybierano urządzenia do sterowania ogrzewaniem oraz kamery monitoringu i alarmy. 72% osób, które zainwestowały w inteligentny dom, zrobiło to, aby zwiększyć swój komfort, np. poprzez automatyzację niektórych czynności (m.in. skręcanie kaloryferów, czy regulacja oświetlenia).

smart home

W artykule znajdują się informacje na temat:

  • popularności smart home;
  • rodzaju montowanych urządzeń i wybieranych środowisk sterowania;
  • motywacji inwestorów do zakupu sprzętów inteligentnego domu;
  • sposobu instalacji tych systemów.

Recenzja D‑Link G416 – stacjonarny router 4G+ na urlopie

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Najczęściej urządzenia smart home pomagają w sterowaniu ogrzewaniem

34% osób budujących dom w 2022 roku zdecydowało się na montaż urządzeń smart home na etapie budowy domu – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami. Zaplanowanie montażu sprzętów inteligentnego domu w tak wczesnej fazie może pozwolić na wprowadzenie kompleksowych rozwiązań przy zadbaniu o kwestie estetyczne, np. chowając potrzebne kable w ścianach lub pod podłogą.

Recenzja Hama WiFi – na wysokie rachunki za ogrzewanie

W dobie wysokich cen energii część osób aktywnie poszukuje sposobów na optymalizację kosztów. Inwestorzy, którzy kupili sprzęt smart home, najczęściej decydowali się na urządzenia do sterowania ogrzewaniem – takiej odpowiedzi udzieliło 81% z nich. Popularnością wśród budujących cieszyły się również sprzęty podnoszące bezpieczeństwo, takie jak smart kamery monitoringu (77%) i alarmy (61%).  6 na 10 nowych domów wyposażonych zostało w inteligentne systemy oświetlenia. Podobny odsetek został odnotowany w przypadku smart wideodzwonków i domofonów.

Większość osób, które zdecydowały się na skorzystanie z rozwiązań smart home, kupiła dwa lub więcej urządzeń. Zakup pojedyńczego urządzenia zadeklarowało 32% respondentów.

Dla 44% osób smart home ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa

Powodem stojącym za większością zakupów inteligentnych rozwiązań do domu jest chęć zwiększenia komfortu. Może to się odbywać poprzez wprowadzenie automatyzacji w obsłudze urządzeń AGD i RTV, sterowania światłem czy regulacji ogrzewania. Takiej odpowiedzi udzieliło 72% respondentów. 6 na 10 osób motywowało taką inwestycję zainteresowaniem nowymi technologiami.

Częstym powodem inwestowania w rozwiązania smart home była chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Był to powód zakupu dla 44% respondentów, co może być powiązane z popularnością niektórych urządzeń, takich jak inteligentne alarmy czy kamery monitoringu.

Co  trzeci inwestor motywował swoją decyzję możliwością ograniczenia kosztów rachunków. Do takich zastosowań sprawdzą się np. inteligetne głowice termostatyczne, które automatycznie zmniejszą moc grzania kaloryfera, gdy otworzymy okno lub po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

 

Osoby, które zdecydowały się na zakup sprzętów smart home, są w większości przypadków zadowolone ze swojego wyboru. 87% respondentów zadeklarowało, że inteligente urządzenia spełniły ich oczekiwania. Co dziesiąta osoba wstrzymała się od oceny.

Coraz częściej decydujemy się na montaż smart home samodzielnie

W 2021 roku w 37% przypadków inteligentne urządzenia były montowane przez fachowców. W ubiegłym roku na taki sposób instalacji decydowano się rzadziej o 9 p.p. W 2022 roku najczęściej urządzenia smart home zakładano samodzielnie – takiej odpowiedzi udzieliło 35% ankietowanych.

Niektóre osoby zdecydowały, że montażem w większości zajmą się fachowcy, jednak część prac zrealizowały własnoręcznie. Tacy inwestorzy stanowili 29%. Respondenci, którzy większość instalacji smart home wykonywali samodzielnie, ale skorzystali przy tym z pomocy profesjonalnych wykonawców stanowili 8%.

***

Źródło danych

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl