„Cyberbezpieczny Samorząd” – 2 mld zł dla samorządów

19 lipca w Otwocku minister cyfryzacji Janusz Cieszyński i minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda wspólnie z prezydentem miasta Jarosławem Margielskim zainaugurowali projekt „Cyberbezpieczny Samorząd”. Od dziś do końca września samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do gmin, powiatów i województw trafi prawie 1,9 mld złotych” – poinformował minister Cieszyński.

Cyberbezpieczny Samorząd

 Od wielu lat jako samorządy przechodzimy proces cyfrowej transformacji, która ma na celu optymalizację i poprawę efektywności realizowanych zadań, ale przede wszystkim poprawę dostępności i jakości obsługi mieszkańców. Proces cyfryzacji, o ile otwiera nowe nieograniczone możliwości, niesie ze sobą także realne ryzyko, które należy minimalizować lub neutralizować poprzez podnoszenie świadomości użytkowników oraz stosowanie wielopoziomowych zabezpieczeń. Obecnie, zwłaszcza w okresie trwającej wojny za naszymi wschodnimi granicami, jesteśmy coraz częściej narażeni na cyberataki, które przyjmują coraz bardziej zawoalowaną formę.

Recenzja Travel Pack Green Cell, czyli must have każdego nie(tylko) globtrotera

Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest dla nas niezmiernie istotnym i realnym wsparciem. Jako samorządowcy odpowiadamy za bezpieczeństwo pracy urzędów i jak najlepsze świadczenie usług na rzecz naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo przetwarzanym danych, informacji jest tu kluczowe. Dlatego ta konkretna pomoc finansowa od rządu daje nam gwarancję na zakup i wdrożenie konkretnych rozwiązań, programów, szkoleń i systemów w celu podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy za to wsparcie  mówił prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK rozpoczęło przyjmowanie wniosków w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Projekt jest skierowany do ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw.

 To Wy – samorządowcy jesteście najbliżej mieszkańców. To w jednostkach samorządowych obywatele załatwiają najwięcej formalności. Za bezpieczeństwo tych usług ponosimy wspólną odpowiedzialność, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. – „Cyberbezpieczny Samorząd” zapewnia dofinansowanie każdemu samorządowi – dodał minister.

Na co samorządy mogą przeznaczyć pieniądze?

  • ​​​opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji,
  • specjalistyczne szkolenia
  • zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.

– Polska wzmacnia bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze militarnym, nie tylko zabezpieczamy wschodnią granicę NATO, UE, strefy Schengen, ale także chronimy się przed zagrożeniami cybernetycznymi. Wszystkie te działania mają charakter bezprecedensowy. Na Cyberbezpieczny samorząd z polskiej części środków unijnych przeznaczamy ok. 1,5 mld zł.

To ogromna część wszystkich środków przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Chcemy, żeby wszystkie samorządy miały możliwość zwiększenia odporności na cyberataki – dodał minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Jak stać się cyberbezpiecznym samorządem?

Wnioski można składać od 19 lipca do 30 września br. Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego są uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.

Do zapewnienia wkładu własnego, którego łączna wysokość dla całego projektu to zaledwie ok. 4 proc., będą zobowiązane tylko najzamożniejsze samorządy. Taki sposób dysponowania środkami pozwoli na wyrównanie szans mniej zamożnym samorządom.

Samorządy będą mogły rozliczyć w ramach projektu działania zrealizowane od 1 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.

Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl