A.Sowiński – wyobraź sobie przyszłość – komentarz ekspercki

Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska – w obiegu zamkniętym: Jak firmy na całym świecie mogą budować bardziej zrównoważoną przyszłość

Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska
Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska

Zasoby naturalne Ziemi wyczerpują się. Przyczynia się do tego 50 milionów ton elektroodpadów generowanych rocznie. Na szczęście przyjęcie praktyk biznesowych opartych na obiegu zamkniętym, takich jak minimalizacja ilości odpadów, ponowne wykorzystanie i naprawa produktów oraz promowanie zrównoważonej produkcji, może pomóc
w budowaniu lepszej przyszłości. Przed nami jednak długa droga – na ten moment globalna gospodarka opiera się na obiegu zamkniętym tylko w 7,2%.[1]

Chociaż kluczowe są z pewnością duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa, obieg zamknięty może zostać przyjęty przez organizacje każdej wielkości i z każdego sektora. Start-upy od samego początku adaptują takie modele.

HP, mając wieloletnie doświadczenie w zakresie zrównoważonego rozwoju, podejmuje pilne i zdecydowane działania w celu wprowadzenia innowacji w produktach i usługach na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Recenzja Travel Pack Green Cell, czyli must have każdego nie(tylko) globtrotera

Przekonaj do siebie świadomych konsumentów

Współcześni konsumenci są bardziej świadomi ekologicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego firmy, które priorytetowo traktują obieg zamknięty, mogą spełnić te oczekiwania klientów, jednocześnie osiągając długoterminowe korzyści środowiskowe i handlowe.

Programy obiegu zamkniętego, choć na początku zazwyczaj wymagają pewnych inwestycji, docelowo mogą pomóc obniżyć ogólne koszty, zwiększyć wydajność, a nawet znaleźć nowe źródła przychodów.

Początek i „ponowny początek” życia produktu

Produkty w obiegu zamkniętym są projektowane z myślą o środowisku, a ich cykl życia jest rozpatrywany w kategorii „od początku do ponownego początku”.

Test Honor Magic5 Pro – powrót do Polski z przytupem

Przykładowo, firma HP od 2016 r. wymaga, aby cały papier używany w produktach marki pochodził z recyklingu lub certyfikowanych źródeł. W 2020 r. wymóg ten został rozszerzony na papierowe opakowania drukarek domowych i biurowych, materiałów eksploatacyjnych, komputerów oraz monitorów. Celem producenta jest osiągnięcie dodatniego bilansu przyrostu powierzchni leśnych do 2030 r.

Innowacje w opakowaniach również mają znaczenie. W 100% kompostowalne materiały na bazie chityny to najnowsze osiągnięcie w tej materii, a narzędzia z formowanych włókien drukowanych w 3D mogą być podstawą ekologicznych opakowań na dużą skalę. Postępy w druku, w tym drukowanie bezpośrednio na opakowaniach wysyłkowych produktów i stosowanie atramentów na bazie wody, mogą przynieść dodatkowe korzyści. HP ma na celu wyeliminowanie 75% plastikowych opakowań jednorazowego użytku do 2025 r. (w porównaniu z 2018 r.) z redukcją osiągniętą w 55% do 2022 r.[2]

Zmniejsz ilość odpadów, wydłuż żywotność

Zużycie energii jest kluczowym czynnikiem w przypadku urządzeń elektronicznych, ale może być mylące dla konsumentów. Organizacje takie jak ENERGY STAR, TCO i Blue Angel pomagają konsumentom w dokonywaniu świadomych wyborów. Wraz z narzędziami porównawczymi, producenci mogą pomóc w uzyskaniu jasnych
i dokładnych informacji na etykietach, opakowaniach i materiałach marketingowych.

Oferując usługi optymalizacji, konserwacji i odnawiania firmy mogą czerpać z zasobów naturalnych w bardziej świadomy i wartościowy sposób, z większą korzyścią dla środowiska. HP działa w ten sposób, udostępniając bezpłatną dokumentację serwisową dla większości produktów, stronę internetową do samodzielnej naprawy oraz sklep z częściami do produktów. Usługi w ramach HP Renew Services pomagają również klientom w bezpiecznym odzyskiwaniu i zmianie przeznaczenia lub recyklingu urządzeń wycofanych z użytku[3], podczas gdy organizacje takie jak iFixit szczegółowo opisują opcje naprawy i udostępniają przewodniki dotyczące samodzielnego serwisowania.

Odpowiedzialne firmy dążą do odzyskiwania i ponownego wykorzystywania produktów, gdy klienci już ich nie potrzebują. Modele as-a-service mogą poprawić doświadczenia klientów, jednocześnie promując obieg zamknięty poprzez politykę zwrotów prowadzoną przez samą firmę.

Recenzja D‑Link G416 – stacjonarny router 4G+ na urlopie

Recykling w obiegu zamkniętym

Recykling w obiegu zamkniętym odgrywa kluczową rolę w ogólnej filozofii circular economy. HP prowadzi różne inicjatywy, które wspierają ten system – na przykład program HP Planet Partners zapewnia, że kartridże atramentowe i tonery nie trafiają na wysypiska śmieci. Do końca 2022 r. w ten sposób zwrócono ponad 1 miliard wkładów do drukarek.

Firma HP rozwija swoje kompetencje w ramach ponownego wykorzystywania znacznie szerszego zakresu materiałów. Można już znaleźć materiały pochodzenia biologicznego – takie jak fusy z kawy, w monitorach lub olej spożywczy w pokrywach laptopów.

Współpraca pomnaża wpływ

Obieg zamknięty to wysiłek zespołowy, w którym partnerstwo z organami państwowymi, dostawcami i innymi zainteresowanymi stronami ma kluczowe znaczenie. Rozszerzając sieć współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytutami badawczymi i ośrodkami analitycznymi, firmy mogą wyprzedzać rozwój wydarzeń. HP współpracuje chociażby z World Wildlife Fund i Forest Stewardship Council w celu udoskonalenia procesów pozyskiwania włókien i udziału w programach certyfikacji.

Firmy z istniejącymi programami mogą rozszerzyć swój wpływ, angażując mocniej własny ekosystem biznesowy. Program partnerski HP Amplify Impact napędza zmiany na dużą skalę i do tej pory zaangażował już ponad 3500 partnerów na całym świecie.

Wyobraź sobie przyszłość

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym przedstawia wizję przyszłości bardziej zrównoważonej i nastawionej na regenerację. Prawidłowo wdrożona, z odpowiedzialnym pozyskiwaniem i pakowaniem, materiałami i produktami, które pozostają w użyciu dłużej, oraz recyklingiem w obiegu zamkniętym, może zwiększyć wartość globalnej gospodarki o 4,5 biliona dolarów do 2030 roku.[4]

Przyszłość to obieg zamknięty, a jego urzeczywistnienie zależy od przedsiębiorstw na całym świecie. Niezależnie od tego, czy organizacja dopiero zaczyna, czy już jest na tej ścieżce – nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok.

[1] Raport Circularity Gap Report 2023 (Raport o luce w obiegu zamkniętym 2023), Circle Economy

[2] Obliczony jako procent zredukowanych pierwotnych opakowań plastikowych (wagowo) na wysłaną jednostkę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w raporcie HP Sustainable Impact Report.

[3] Raport HP Sustainable Impact Report.

[4] Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) „Helping the circular economy become a reality.” https://www.weforum.org/impact/helping-the-circular-economy-become-a-reality/

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl