Jak poradzić sobie z zadłużeniem? Garść praktycznych porad

Nadmierne zadłużenie finansowe jest niezwykle problematyczne i wpływa negatywnie na jakość życia codziennego. Czy istnieją skuteczne strategie pozwalające poradzić sobie z tym wyzwaniem? Tak. Niektóre z nich sprawdzają się nawet w przypadku osób, którym wydaje się, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia – wymagają one jednak poświęcenia dużej ilości czasu wolnego i wykonania dokładnej analizy sytuacji ekonomicznej.

zadłużenie

Czy da się wyjść z długów nie mając żadnych pieniędzy?

Skuteczne wyjście z długów nie należy do łatwych zadań. Długotrwałe przebywanie w spirali zadłużeń może sprawić nawet, że wizja uwolnienia się z niej będzie wydawać się tak odległa, że aż niemożliwa do spełnienia. Nie należy się jednak załamywać. Istnieją sposoby, które pozwolą spłacić zobowiązania finansowe nawet osobom, które uważają, że nie mają już żadnych potrzebnych do tego pieniędzy.

Wyjście z długów – pierwsze kroki

Zadłużony powinien rozpocząć pierwsze kroki w celu poprawy swojej sytuacji od zrobienia bilansu długów i dochodów. Należy sprawdzić, czy istnieją jakieś możliwości redukcji wydatków lub zwiększenia dochodów. W tym celu warto rozpatrzyć wszystkie codzienne koszty i zidentyfikować obszary, w których można zacząć oszczędzać; zwykle obejmuje to:

  • odroczenie zakupów niezbędnych przedmiotów;
  • unikanie zbędnych luksusów; 
  • ograniczenie wydatków na jedzenie (tj. używać wyłącznie tańszych zamienników).

Przykładowo, codzienne podróże autem należy zastąpić jazdą autobusem. Jeżeli będzie to niewystarczające, to zacząć poruszać się rowerem. W sytuacji, gdy będzie to niewystarczające, rozważyć nawet spacery. Z pewnością nie da się nazwać tego idealnym rozwiązaniem, ale działania te będą kluczowe zwłaszcza na samym początku wtedy, gdy istotna będzie każda pojedyncza złotówka. 

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku ograniczenia wydatków na jedzenie. Prawie wszystkie produkty spożywcze mają swoje tańsze zamienniki (które znajdują się na półkach licznych dyskontów), a każdy napój da się zastąpić wodą (najlepiej przegotowaną kranową) – dla zadłużonych znaczenie będzie mieć nawet dodatkowe 20-50 zł, bo pieniądze te posłużą np. do spłaty kredytu konsolidacyjnego.

Wyjście z długów – jak wytrwać?

Życie polegające na intensywnym oszczędzaniu nie jest przyjemne. Niestety, poradzenie sobie ze skrajnym zadłużeniem wymaga podjęcia agresywnych kroków. Należy mieć na uwadze, że działania te posłużą koniec końców do finalnej poprawy warunków życiowych i pamiętać o tym. Trzymanie się obranej ścieżki, zwłaszcza w początkowych miesiącach lub latach, będzie kluczowe.

Kredyt konsolidacyjny – sprawdzony sposób na pozbycie się problemu z długami

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, który istnieje po to, aby ułatwić zadłużonym proces spłaty wszystkich ich długów. Polega na połączeniu kilku różnych zobowiązań w jedno duże, które cechuje się niższą wysokością pojedynczej raty miesięcznej i wydłużonym okresem spłaty. Pozwala to zainteresowanym wprowadzić porządek wśród finansów i uzyskać przejrzystą sytuację ekonomiczną.

Jak działa to dokładniej? Wyselekcjonowany przez klienta bank, który wyraża zgodę na konsolidację długów, spłaca dotychczasowe zadłużenia konsumenta, a następnie przedstawia nowy plan spłaty, który jest dla zainteresowanego korzystniejszy. Rozwiązanie to wykorzystuje prosty fakt: pożyczkę spłaca się łatwiej wtedy, gdy trwa ona dłużej. Uproszczenie to umożliwia utrzymanie płynności finansowej nawet w skrajnie trudnych przypadkach.

Kredyt konsolidacyjny – RRSO

Niestety, należy wziąć pod uwagę, że z każdym wydłużeniem okresu spłaty wzrasta również RRSO, czyli koszt całkowity kredytu. To dlatego, że bank ponosi duże ryzyko – zgłaszający się konsument boryka się obecnie z problemami finansowymi, więc istnieje spora szansa, że nie zmieni swoich przyzwyczajeń ekonomicznych i po kilku wpłatach przestanie zajmować się regulacją nowego zadłużenia.

W takim razie, czy warto zdecydować się na wykorzystanie kredytu konsolidacyjnego? Tak. Chociaż RRSO bywa wysokie, to kwota rat miesięcznych pozostaje niska. Opłaca się zapłacić w ogólnym rozrachunku więcej, bo zwykle jedyną alternatywą, która pozostaje, jest pomijanie terminów spłat dotychczasowych zadłużeń – to najgorsze rozwiązanie, ponieważ ich brak skutkuje zajęciem komorniczym, a te z kolei jeszcze większym wzrostem wartości długu.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem https://businessinsider.com.pl/finanse/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-i-jak-dziala/t4nrglv – zawarte tam przykłady pomogą w szczegółowym zrozumieniu sposobu działania kredytu konsolidacyjnego.

Negocjacje z wierzycielami – warto wypracować porozumienie

Inny sposób, pozwalający na polepszenie swojej sytuacji finansowej, stanowi negocjacja z wierzycielami. Wszystkim instytucjom bankowym i pozabankowym zależy na tym, aby odzyskać pieniądze; czasami są skłonni pójść dłużnikowi na rękę, jeżeli ułatwi mu to proces spłaty i zostaną przekonani o tym, że działanie to przyniesie realne rezultaty.

Jak zabrać się do negocjacji? Należy:

  • zebrać informacje dotyczące sytuacji finansowej;
  • ustalić realistyczny plan spłaty;
  • skontaktować się z wierzycielem;
  • przejść do negocjacji;
  • pozostać elastycznym i wypracować kompromis;
  • ustalić ostateczne porozumienie na piśmie.

Negocjacje wymagają czasu i cierpliwości. Ważne, aby utrzymywać pozytywne podejście i skupić się na znalezieniu rozwiązania typu win-win, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Dodatkowe źródła dochodu – przyda się każda gotówka

Podczas trwającej spłaty zadłużenia zaleca się zdobyć pracę dorywczą. Gastronomia, sprzedaż, obsługa klienta i usługi opiekuńcze to branże, w których pracę można rozpocząć od zaraz. To dobry sposób, aby zarobić dodatkowe pieniądze w swoim wolnym czasie. Ponadto ostatnio popularność zdobywają zajęcia online – ich dużą zaletę stanowi fakt, że często nie mają ściśle ustalonych godzin, w których należy wykonać ustalone zadanie. To oznacza, że zainteresowany będzie w stanie przeznaczyć na to tyle czasu, ile będzie tylko chciał.

Istnieje wiele kroków, które pozwalają poradzić sobie z zadłużeniem. Jeżeli żadne z nich nie przynoszą upragnionych rezultatów, to można zdecydować się także na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przed przejściem do tego warto jednak spróbować negocjacji z wierzycielami i kredytu konsolidacyjnego.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl