Gry konsolowe nie tylko dla młodych. Propozycje tytułów dla seniorów

Gry komputerowe i konsolowe są tylko dla młodych? Hola, hola, pierwsi dorośli gracze z lat osiemdziesiątych, testujący Atari i Commodore, to dzisiejsi seniorzy, którzy… nadal chcą grać. Technologia nie jest dla nich tabu, potrafią obsłużyć smartfon, doskonale radzą sobie z komputerami, czemu więc nie mieliby spróbować gier konsolowych? Poniższe zestawienie to zaledwie krótka lista przykładowych gier wybieranych przez seniorów – z pewnością jest ich więcej.

Gry komputerowe i konsolowe

Zanim przejdziemy do prezentacji konkretnych tytułów, zacznijmy od podstaw – do gry trzeba mieć dobrą konsolę. Najpopularniejsze modele konsoli do gier to obecnie Playstation 5, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch. Gdy już zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt, warto wybrać grę dopasowaną do naszych możliwości i upodobań, która dostarczy nam mnóstwo frajdy niezależnie od wieku.

1. Minecraft

Zacznijmy od kultowej gry, która doskonale łączy pokolenia. Dziadek z synem i wnuczkiem budujący świat z sześcianów to dziś nic niezwykłego.

Zaletą Minecrafta jest brak presji czasu. Można projektować, budować i grać w swoim tempie, na spokojnie planując kolejne etapy. W dowolnym momencie można przerwać i zapisać grę, a później do niej wrócić. To atut dla osób starszych, które w znacznie mniejszym stopniu uzależniają się od nowych technologii i chcą mieć większą kontrolę nad czasem. W Minecrafcie to gracz decyduje, kiedy ma nastąpić koniec rozgrywki.

2. Journey

Kultowa już pozycja, która udowadnia, że gra komputerowa może być relaksująca. Nie wymaga wielkiego skupienia ani szybkiego tempa, ma bardzo prostą, przyjemną dla oka grafikę i polega na spokojnym pokonywaniu pustyni. Kres wędrówki nastąpi na widocznej w oddali górze.

Journey to gra, w której – poza zręcznością – procentuje cierpliwość i opanowanie, a te cechy u seniorów na ogół są rozwinięte lepiej, niż u młodych graczy. To także doskonała propozycja dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z grami. Jest bardzo dobra na początek i można ją polecić zarówno młodszym, jak i starszym graczom.

3. The Sims

Kolejna kultowa pozycja, która nie zna ograniczeń wiekowych. Popularne Simsy mogą być świetnym treningiem umysłowym i doskonałą rozrywką. Podobnie jak w Minecrafcie, nie ma tu presji czasu. Jest za to lubiane przez dorosłych poczucie sprawczości, bo to gracz decyduje o losach swoich postaci. Dzięki dobremu zarządzaniu w Simsach można zebrać pokaźny majątek lub… uśmiercić swoją postać.

W The Sims seniorzy mogą grać z dziećmi lub wnukami, ta pozycja świetnie nadaje się do integracji międzypokoleniowej. Nie znaczy to oczywiście, że nie da się grać w The Sims solo.

4. Professor Layton

Dlaczego seniorzy chętnie rozwiązują krzyżówki? Bo lubią ćwiczyć umysł, pasjonują ich łamigłówki i zadania logiczne. Mają przy tym dość czasu i cierpliwości, by skupić się na określonym zadaniu. Ba! Potrafią nawet szukać w Google hasła, jeśli go nie znają. I właśnie dlatego cenią sobie serię gier Professor Layton. Teoretycznie są to gry przygodowe, ale żeby przejść je wszystkie, trzeba wykazać się nie lada giętkością umysłu i wiedzą.

5. Pac-Man Championship Edition 2

Tę grę można uznać za sentymentalną podróż w czasie. Każdy grał w Pac-Mana bodaj raz. Zabawa jest nieskomplikowana, polega na zbieraniu kamieni i uciekaniu przed duchami. Odpowiednie bonusy pozwalają je unicestwiać. Trzeba wykazać się odrobiną refleksu i strategicznego myślenia, ale przede wszystkim jest to bardzo dobra zabawa. Chociaż gra ma już swoje lata, to z każdym rokiem zdobywa nowych fanów.

Powyższa lista to zaledwie garść propozycji. Gier na konsole jest tak wiele, że trudno wszystkie zliczyć. Każdy senior ma prawo mieć swój gust, preferencje lub sentyment do konkretnych tytułów. Niektórzy celują w gry logiczne, inni w wyścigi lub strzelanki. Cały czas na topie są gry RPG.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl