Test Asus ROG Ally – przenośna konsola, z którą bardzo ciężko się rozstać

Asus ROG Ally był ze mną zaledwie 2 tygodnie – nie mniej nawet ta krótka przygoda pozwala mi stwierdzić, że jest to naprawdę ciekawe urządzenie. Polecam nawet dla tych mniej zagorzałych graczy, gdyż jest sporo tytułów, w które można sobie pograć na co dzień bez przenoszenia laptopa czy zasiadania za biurkiem.

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Jak wiecie nie jestem zbyt zagorzałym graczem, ale za to bardzo lubię różnego rodzaju nowinki. Dlatego też ucieszyłam się, gdy w moje ręce wpadło takie cudo jak ASUS ROG Ally. Co to takiego? Jest to pierwsza konsola ROG z systemem Windows 11, najnowszym procesorem AMD Ryzen i ekranem 1080p. Na stronie producenta możemy przeczytać:

ROG Ally to prawdziwie next-genowa konsola przenośna oferująca rozrywkę w rozdzielczości Full HD, zdolna do uruchamiania najnowszych tytułów AAA szybciej i płynniej niż jakikolwiek inny handheld na rynku. Ten długo wyczekiwany i bezkompromisowy sprzęt dostępny w polskiej przedsprzedaży….

Konsola napędzana jest przez nowy procesor z serii Ryzen Z1 firmy AMD. Zbudowany na architekturze Zen 4 w połączeniu z grafiką opartą na architekturze AMD RDNA 3 procesor Ryzen Z1 Extreme oferuje 8 rdzeni, 16 wątków i do 8,6 teraflopów mocy. Sprzęt wyposażono również w 16 GB szybkiej pamięci LPDDR5 6400MHz, 512 GB pamięci masowej PCIe Gen 4 oraz gniazdo kart microSD UHS-II, które umożliwia dalsze rozszerzenie pojemności pamięci masowej.

ROG Ally został zaprojektowany od podstaw z myślą o systemie Windows, który pozwala na granie we wszystkie tytuły z dowolnej biblioteki. ROG współpracowało z Microsoftem, wydawcami gier i poszczególnymi studiami, aby zapewnić graczom korzystającym z Ally najlepsze możliwe wrażenia. Pełne wsparcie dla Steam, EA App, Xbox Game Pass Ultimate i PC Game Pass, Epic Games Store, GOG Galaxy 2.0, aplikacji na Androida oraz innych bibliotek gier sprawia, że niezależnie od platformy, z której gracze pobierają swoje gry w ROG Ally będą je mieć zawsze pod ręką.

Graj w Minecraft Legends i setki innych gier na ROG Ally z 3-miesięczną subskrypcją Xbox Game Pass Ultimate w zestawie.”

Cena urządzenia na dzień pisania recenzji to 3799 zł. A jak ASUS ROG Ally sprawdził się u mnie? Zapraszam do krótkiej recenzji.

Asus ROG Ally
Asus ROG Ally

ASUS Konsola ROG Ally RC71L-NH001W specyfikacja:

  • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme Processor
  • Karta graficzna: AMD Radeon Graphics (AMD RDNA)
  • Pamięć RAM: 16GB LPDDR5 on board w trybie dual-channel
  • Dysk: 512GB SSD (2230)
  • Ekran:  7” FHD (1920 x 1080) 120 Hz ((VRR, obsługa FreeSync Premium) Jasność 500 nitów, Pokrycie kolorów sRGB 100%,
    Gorilla Glass DXC, Gorilla Glass Victus
  • Łączność: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
  • Złącza: 1x USB typu C, 1x PCIe x8 (interfejs ROG XG Mobile), 1x gniazdo słuchawkowe 3,5 mm,
    microSD (UHS-II) dla kart o szybkości przesyłania danych do 312 MB/s
  • Dźwięk: Dwa głośniki stereo z obsługą wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1.2.
  • Bateria: 4-komorowy Li-Ion o pojemności 40 Whr (do 8 godzin pracy)
  • Wymiary: 28 x 11,3 x 3,9 cm
  • Waga: 608 g
  • Przyciski: 2x gałki analogowe (lewa i prawa), krzyżak, przyciski ABXY, przyciski RB i LB, przyciski LT i RT,
    2x programowalne przyciski tylne (M1 i M2), przyciski menu i widoku, przycisk Asus Command Center, przycisk głośności, przycisk power
  • Kolor: biały
  • System: Windows 11 z nakładką Asus Armour Crate SE (Asus Command Center)
  • Xbox Game Pass: Xbox Game Pass Ultimate_3 miesiące (*Obowiązują warunki i wyłączenia. Oferta dostępna tylko na kwalifikujących się rynkach dla Xbox Game Pass Ultimate. Kwalifikujące się rynki są określane podczas aktywacji. Katalog gier różni się w zależności od regionu, urządzenia i czasu.)

W opakowaniu znajdziemy konsolę ASUS ROG Ally, ładowarkę oraz standardową papierologię.

W moje ręce trafiło jeszcze przenośne etui, które możemy zakupić osobno za 199 zł  (Tutaj). Samo etui jest świetne i warto o nie zadbać od razu po zakupie. W sumie dziwię się, że nie jest standardowym wyposażeniem zestawu.

Budowa i użytkowanie

Jak zobaczyłam ASUS ROG Ally, to pomyślałam sobie… O duży Pad z ekranem i Windowsem. I w sumie takie wrażenie pozostało mi do dzisiaj. Konsola została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego w kolorze białym z czarnymi oraz białymi przyciskami i bardzo stylowym oświetleniem wokół joysticków (możemy je zmienić w ustawieniach).

W centrum znajdziemy 7’’ ekran oraz 2 głośniki. Jego wymiary to: 28 x 11,3 x 3,9 cm, a waga to ok 609 g. Jest zatem co trzymać w czasie gry. Przy dłuższej rozgrywce trochę zaczynały mnie już boleć ręce, ale generalnie jest to kwestia do przyzwyczajenia 😊. Jak na tak małe urządzenie, to znajdziemy na nim też sporo portów czy przycisków. Pozwolę sobie w tym miejscu skorzystać ze zdjęć producenta:

Osoby, które miały już do czynienia ze standardowym Padem do gier i systemem Windows powinny się tutaj bardzo szybko odnaleźć (sterowanie jest identyczne). Tym bardziej, że ekran jest dotykowy i tam, gdzie nie udało mi się doklikać z przycisków bez problemu dotarłam klikając palcem w ekran. Zatem obsługa tej niewielkiej konsoli jest bajecznie prosta… o ile przebrniemy przez początkowe konfiguracje.

Asus ROG Ally
Asus ROG Ally

Jak to na Windowsa przystało przy pierwszym uruchomieniu musimy przeklikać się przez kilka stron różnych zgód, ustawień itp. Dosyć często też pojawiają się różne aktualizacje. Później pozostaje tylko zakupić odpowiednie subskrypcję, zalogować się i pobrać wybrane gry. Możemy też zainstalować gry już zakupione czy darmowe np. z Microsoft Store.

Nie ma tutaj miejsca na płytę CD, ale jest wejście na kartę pamięci, a to może znacznie ułatwić przeniesienie gier np. z komputera. Bez problemu możemy też podłączyć się np. do chmury Googla czy One Drive. W sumie wszędzie tam gdzie dotrzemy z laptopa czy stacjonarnego komputera, dotrzemy też z ROG Ally. Wystarczy stabilne połączenie po Wi-Fi i jedziemy z zabawą 😊.

Ja pobrałam gry z Microsoft Store oraz połączyłam się z usługą Xbox Game Pass i z niego pobrałam również kilka tytułów.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl