Wyborczy latarnik, barometr, kompas, GPS i test pomagają nie zabłądzić przed wyborami
7 narzędzi do politycznej autodiagnozy
W tegorocznej kampanii wyborczej pojawiło się dużo narzędzi online kojarzących poglądy wyborców z programami partii i komitetów startujących w wyborach parlamentarnych. Jesienią 2023 r. żadna osoba z dostępem do internetu nie powinna więc dokonywać politycznych wyborów po omacku.
Gdyby debata polityczna wyglądała jak w podręczniku do WoS-u, rozmaite partie i ugrupowania skupione byłyby na wypracowywaniu postulatów programowych. A dyskusje w mediach i przestrzeni publicznej koncentrowałyby się na ich analizie.
Test UB+ dB1 Doublebass – dźwięk dookólny rozkręci każdą imprezę
Żyjemy jednak w rzeczywistości nazywanej post-polityką, gdzie ważniejsza od sporu między wizjami świata, staje się często osobowość głównych aktorów sceny politycznej czy ich talent do używania różnych środków przekazu. Partie starają się nawiązać do podzielanych szeroko wartości i formować swój przekaz tak, by trafiał do każdego. Merytoryka i konkrety schodzą na dalszy plan. W efekcie niektórym osobom – szczególnie młodym wyborcom właśnie wchodzącym w dorosłość – łatwo pogubić się kto jest kim i jakie poglądy reprezentuje.
1. Latarnik Wyborczy (latarnikwyborczy.pl)
Tegoroczna edycja zawiera 20 stwierdzeń konsultowanych z ekspertami z różnych dziedzin, do których można ustosunkować się wybierając “Tak, “Nie” lub “Nie mam zdania” i dodatkowo wskazać, które kwestie są dla nas szczególnie ważne. Te same pytania otrzymały wcześniej komitety startujące wyborach parlamentarnych. Latarnik Wyborczy jako jedyny w Polsce zdołał uzyskać odpowiedzi od wszystkich z nich.
Po rozwiązaniu testu otrzymuje się wynik pokazujący procentowo, na ile nasze wybory są zbieżne ze wskazaniami komitetów wyborczych. Można też zapoznać się z ich dokładniejszym wyjaśnieniami. W ciągu pierwszego tygodnia od dnia uruchomienia, Latarnika Wyborczego wypełniło już ponad 2 mln Polek i Polaków.
2. Wyborczy GPS (www.pb.pl/wyborczy-gps/2023)
Jako pierwsze w tej kampanii wyborczej pojawiło się narzędzie przygotowane przez redakcję dziennika Puls Biznesu. Z tego też względu skupia się przede wszystkim na kwestiach gospodarczych. Jednak kontekst sporej części z 25 testowych pytań wychodzi poza czysto ekonomiczną perspektywę, GPS można polecić również osobom, dla których gospodarka nie jest kluczowym obszarem w październikowych wyborach parlamentarnych.
Warto mieć na uwadze, że pełen wynik testu (poziom zbieżności z każdą ze startujących partii) dostępny jest tylko dla subskrybentów Pulsu Biznesu.
3. Test Wyborczy 2023 (mypolitics.pl)
4. Barometr Wyborczy (www.wnp.pl/parlamentarny/barometr-wyborczy-2023)
5. Kompas Młodych (mlodziwyborcy.pl/kompasmlodych)
6. Zielony Latarnik WWF (www.wwf.pl/wybory)
7. Test wyborczy 2023 (ewybory.eu/test-wyborczy)