Test TP-Link Archer AX95 – maksymalne prędkości Wi-Fi i wiele stabilnych połączeń

TP-Link Archer AX95 trzypasmowy, ośmiostrumieniowy router Wi-Fi 6 AX7800 doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i w małym biurze. Jest nie tylko zaawansowany technologicznie, lecz także posiada bardzo ciekawy design.

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Testowany router TP-Link udostępnia trzy pasma sieci bezprzewodowej o łącznej prędkości 7780 Mb/s, dwie oddzielne sieci bezprzewodowe w pasmach 4804 Mb/s (5 GHz) + 2402 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz).

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
TP-Link Archer AX95
TP-Link Archer AX95

Dzięki czemu możemy wykorzystać jedno z pasm do gier bez spowalniania reszty sieci. Technologie NitroQAM (1024-QAM) oraz 4-Stream zapewniają maksymalne prędkości Wi-Fi we wszystkich pasmach wyższe o 25%. Smart Connect automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego z urządzeń.

Osiem anten oraz technologia Beamforming pozwalają na wykrycie lokalizacji połączonych urządzeń i wysłanie silniejszego sygnału w ich kierunku, co umożliwia osiągnięcie stabilnego połączenia, nawet w wymagających warunkach.

Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden port WAN/LAN 2,5 Gb/s, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN.

Dodatkowo router wyposażono w dwa porty USB: po jednym w standardzie USB 3.0 i USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet.

Poza tym urządzenie oferuje szereg przydatnych opcji, w tym tworzenia sieci bezprzewodowej dla gości (zarówno w paśmie 2.4 jak i 5GHz), kontrolę pasma w oparciu o adres IP, a technologia MU-MIMO zwiększa wydajność czterokrotnie komunikując się jednocześnie z czterema urządzeniami.

Cechy:

 • Duże prędkości standardu AX7800 w trzech pasmach: 4804 Mb/s (5 GHz) + 2402 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz).1
 • Nieograniczona łączność: 1 port WAN/LAN 2,5 Gb/s + 1 port WAN/LAN 1 Gb/s + 3 gigabitowe porty LAN i 2 porty USB zapewniają szerokie możliwości w zakresie nawiązywania połączeń oraz przekładają się na dużą przepustowość sieci.
 • Duży zasięg: Połączenie ośmiu anten i technologii Beamforming pozwala na utworzenie silnej i niezawodnej sieci bezprzewodowej.
 • Więcej urządzeń bez spadków prędkości: Technologie OFDMA i MU-MIMO umożliwiają podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń, zwiększając dostępną przepustowość.1
 • Mocny procesor: Czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1,7 GHz umożliwia sprawne przetwarzanie danych i wyeliminowanie opóźnień w transmisji.
 • OneMesh: Tworzy sieć Mesh, łącząc się z TP-Link OneMesh Extender, aby zapewnić bezproblemowy zasięg w całym domu.
 • HomeShield: Dostosuj swoją sieć domową dzięki ulepszonemu bezpieczeństwu i kontroli.5
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa: WPA3 wzmacnia szyfrowanie Wi-Fi i sieć gościnną w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Specyfikacja: Tutaj

Router zapakowano w kartonowe pudełko, na którym w czytelny sposób przekazano wszystkie najważniejsze informacje odnośnie funkcjonalności i zastosowania, recenzowanego sprzętu. Znalazło się też miejsce na schemat połączeń urządzenia, a także graficzny opis konfiguracji.

TP-Link Archer AX95
TP-Link Archer AX95

A w środku wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia przygody z używaniem tych urządzeń: router Wi-Fi Archer AX95, zasilacz, kabel Ethernet RJ45 i pakiet standardowej „makulatury”. Dodatkowych anten brak – te mamy wbudowane w urządzenie.

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego, topowego routera w ofercie TP-Linka. Sprzęt, w który zmyślnie wkomponowano osiem anten wizualnie bardziej przypomina statek kosmiczny, niż domowe urządzenie elektroniczne.

Archer AX95 wyposażony jest w osiem, które oferują świetny zasięg, dlatego właściciele dużych domów czy biur nie muszą martwić się o słabą jakość połączenia bezprzewodowego. Sam router chłodzony jest pasywnie przez wiele otworów wentylacyjnych. Jest to system w zupełności wystarczający, gdyż sprzęt prawie się nie nagrzewa, podobnie zresztą jak jego zasilacz.

Także spód urządzenia pokryto otworami wentylacyjnymi. Dzięki nim wydajna elektronika, która znajduje się wewnątrz czarnej, matowej obudowy nie będzie się przegrzewała. Sprzęt więc będzie bardziej żywotny, co zaowocuje długą pracą przez długi czas.

TP-Link Archer AX95
TP-Link Archer AX95

Niestety ładny, nie zawsze znaczy praktyczny. Górny panel obudowy o wymiarach (S×G×W) 277.3 × 183.9 × 57.3 mm wyposażono w „ożebrowanie”, w którym będzie zbierał się kusz. Co gorsza użytkownik pedantyczny będzie miał problem by go usunąć.

Test TP-Link Archer MR500 – przepustka do bezprzewodowej wydajności 4G+

To, co mnie zachwyca w marce TP-Link to staranne dopracowanie wszystkich produktów. Do tej pory wszystkie ich urządzenia, jakie do mnie trafiły, były dopracowane w wyglądzie jak i w funkcjonalności.   Tego routera także nie trzeba chować gdzieś pod biurkiem, czy w szafie, gdyż świetnie będzie się prezentował w widocznym miejscu naszego domu.

Wszystko ładnie się tutaj komponuje i sprawia wrażenie solidności wykonania. Warto dodać, że mamy także możliwość powieszenia urządzenia na ścianie. Producent przygotował odpowiednie otwory w spodniej części obudowy, które będą to umożliwiały.

Na frontowej ściance (w miejscu kabiny pilota) wbudowano wielokolorową diodę informującą o pracy urządzenia. A pod wystającym elementem trzy przyciski. Służą one, kolejno od lewej, do: włączania/wyłączania radia Wi-Fi, sterowania diodą i przycisk WPS do szybkiego łączenia urządzeń bezprzewodowych z routerem.

Gustowne i ładnie wkomponowana dioda LED, na froncie kolorami informuje o stanie pracy routera: aktywnej łączności Wi-Fi, dostępu do Internetu, podłączonych użytkownikach LAN, itp. Samą diodę, można wyłączyć w razie, gdyby komuś ich światło przeszkadzało.

Kolory LED:

 • Świeci na pomarańczowo – Wi-Fi jest wyłączone.
 • Pulsuje na pomarańczowo – system się uruchamia.
 • Świeci na czerwono- brak połączenia z Internetem.
 • Pulsuje na czerwono – Wi-Fi jest wyłączone i nie ma połączenia z Internetem.
 • Świeci na niebiesko – router pracuje.
 • Pulsuje na niebiesko – trwa aktualizacja oprogramowania sprzętowego, nawiązywane jest połączenie WPS lub router jest resetowany.
 • Wyłączona – zasilanie jest wyłączone lub dioda LED jest wyłączona

Z tyłu routera znajdziemy pięć portów gigabitowych. Cztery LAN 10/100/1000 Mb/s oraz jeden WAN 10/100/1000 Mb/s. Jest tam także przycisk za pomocą, którego możemy wyłączyć sieć bezprzewodową Wi-Fi, jeśli w danej chwili z niej nie korzystamy. 2 porty USB (USB 2.0 i 3.0), za pomocą których możemy podpiąć zewnętrzny magazyn danych, drukarkę czy serwer tworząc własną chmurę, włącznik i przycisk resetowania urządzenia.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl