Inteligentny wideodomofon Yale Smart Video Doorbell – Recenzja: Bezpieczeństwo i wygoda w jednym urządzeniu

Witajcie w świecie inteligentnego bezpieczeństwa! Ostatnio miałam przyjemność testować inteligentny wideodomofon Yale Smart Video Doorbell, który okazał się prawdziwym game changerem w moim domu.

To urządzenie, które łączy w sobie funkcje monitoringu oraz komunikacji z osobami stojącymi przed naszymi drzwiami. Jest wyposażony w kamerę o rozdzielczości HD 1080p, co gwarantuje krystalicznie czysty obraz nawet w warunkach nocnych.

Ale to nie wszystko!

Gotowi na rewolucję w bezpieczeństwie? Yale Smart Video Doorbell już czeka na Was

Test – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Yale Smart Video Doorbell
Yale Smart Video Doorbell

W moje ręce niedawno wpadł inteligentny wideodomofon Yale (Yale Smart Video Doorbell), który pozwala nie tylko podejrzeć kto stoi przed naszymi drzwiami, ale również porozmawiać z tą osobą nawet jak jesteśmy na wakacjach czy w pracy. Co więcej wbudowany czujnik wykryje ruch i uruchomi nagrywanie w jakości HD 1080p. Kamera obsługuje szerokie pole widzenia 154° i ma rejestrować wyraźny obraz nawet w nocy.

Całość obsługujemy z aplikacji Yale Home, która jest bardzo prosta w obsłudze – ma też język polski. Również montaż videodomofonu nie jest skomplikowany – do wyboru mamy opcję z wbudowanym zasilaniem z akumulatora lub opcję z przewodem. To jak zamontujemy urządzenie zależy już od nas. Wszystkie niezbędne części znajdziemy w opakowaniu. Koszt zestawu to ok. 720 zł

A jak urządzenie sprawdziło się u mnie? Zapraszam do lektury.

Clipboard01 Technosenior

Pełna specyfikacja Yale Smart Video Doorbelltutaj

Zawartość opakowania

Urządzenie przyjechało do mnie w kartonowym pudełku w charakterystycznym dla producenta wzornictwie. Otwieramy go, a tam znajdziemy:

  • Urządzenie
  • Elementy niezbędne do montażu
  • Standardowa papierologia

Zresztą zobaczcie sami:

Budowa i użytkowanie

Yale Smart Video Doorbell to niewielkie urządzenie w postaci prostopadłościanu o wymiarach 54.5mmx34mmx146mm (bez płyty montażowej) i wadze 220g (w tym baterie). W całości zostało wykonane z tworzywa sztucznego z metalowymi i szklanymi elementami. Wygląda bardzo estetycznie i zapewne będzie rzucał się w oczy jak przywiesimy go przy drzwiach wejściowych. Na obudowie znajdziemy:

  • Obiektyw, który pozwala nagrywać w rozdzielczości Full HD 1080p
  • Czujnik ruchu
  • Mikrofon
  • Głośnik
  • Przycisk dzwonka
  • USB C – do ładowania baterii
  • Miejsce do podłączenia instalacji elektrycznej

Co najważniejsze możemy zamontować go na dwa sposoby. Z wykorzystaniem wewnętrznej baterii lub bezpośrednio podłączyć do instalacji elektrycznej. Ta druga forma będzie wymagała już nieco więcej umiejętności. Chociaż nie powiem w aplikacji producent zadbał o bardzo dokładną instrukcję w formie filmu zatem można spróbować zadziałać samemu. Całość przyczepiamy do płytki, którą musimy przewiercić do ściany – przyda się zatem wiertarka 😊. Wszystkie niezbędne kabelki i śrubki znajdziemy w opakowaniu.

Recenzja Yale Smart Indoor Camera: bezpieczeństwo domu w zasięgu ręki

Jeśli chodzi o baterię, to powinna ona wytrzymać na jednym ładowaniu ok. 4-6 miesięcy. Czy tak będzie ciężko mi powiedzieć, urządzenie działa u mnie dopiero 2 tygodnie. Wszystko też zależy od tego jak ustawimy czujnik oraz ile gości będzie nas odwiedzać 😊. Warto zatem pomyśleć czy nie lepiej podłączyć bezpośrednio do zasilania sieciowego.

Dodam jeszcze, że urządzenie posiada wbudowaną pamięć (producent nie podaje jednak jak dużą) oraz możemy aktywować subskrypcję, która pozwala trzymać nagrania w chmurze. Co więcej jest też odporne na warunki atmosferyczne – posiada IP65, ale mimo wszystko zadbałabym, aby wideodomofon był powieszony w miejscu zadaszonym.

Zanim jednak zamontujemy wideodomofon, to należy go podłączyć do aplikacji Yale Home oraz do naszej sieci Wi-Fi (2,4 GHz). Ten etap jest bardzo prosty. Co więcej aplikacja jest w języku polskim. Zatem cały proces powinien przebiec szybko i bez większych zakłóceń. U mnie tak było:

Jak już podłączymy urządzenie z aplikacją, to warto jeszcze przyjrzeć się bliżej funkcjom jakie oferuje aplikacja oraz Yale Smart Video Doorbell.

Wszystkie opcje możecie obejrzeć na powyższym filmie Z najważniejszych elementów, to mamy:

  • Sterowanie za pomocą aplikacji: Możemy w dowolnym momencie podejrzeć co dzieje się przed drzwiami z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto możemy wykonać zdjęcie czy włączyć nagrywanie filmu jak również rozpocząć rozmowę z kimś co stoi przed drzwiami czy rejestrowanie dźwięku.
  • Monitorowanie aktywności: Aplikacja przesyła powiadomienia w czasie rzeczywistym po wykryciu ruchu. Całość możemy przejrzeć na kanale aktywności ruchu. Stamtąd też możemy pobrać zapisane filmy i prześledzić co działo się pod naszymi drzwiami
  • Skonfigurować parametry pod własne potrzeby: wyłączenie kamery, ustawienie głośności i jasności obrazu, ustawienie wykrywania ruchu (kilka opcji jest dostępna w subskrypcji np. wykrywanie zwierząt), czułość wykrywania ruchu, ustawienie strefy prywatności, ustawienie strefy wykrywania ruchu, ustawienie wideo (jakość, tryb nocny, długość nagrania, znak wodny na wideo, nagrywanie dźwięku), ustawienie czasu ponownego wyzwalania ruchu, zakończenie nagrywania po zatrzymaniu ruchu, ustawienie powiadomień (alarm ruchu, alert offline kamery, alert sabotażowy – gdy ktoś chce naruszyć kamerę), narzędzia (połączenie Wi-Fi, zainstalowanie dzwona do drzwi, restart urządzenia, odłączenie urządzenia), informacje o urządzeniu.

Jak już mamy wszystko skonfigurowane, to możemy zamontować dzwonek i rozpocząć użytkowanie. Czyli czekamy, aż ktoś pojawi się pod drzwiami i wzbudzi ruch lub zadzwoni. I w sumie na tym kończy się zabawa :D. Trzeba jednam mieć na uwadze, że nie jest to typowa kamera do monitoringu i może mieć momentami minimalne opóźnienie w nagraniu – np. gdy ktoś szybko przebiegnie przed naszymi drzwiami, to może się nie załapać na film. Urządzenie pozwala wykrywać ruch ludzi, pojazdów, zwierząt czy nawet paczek. Przy czym tylko wykrywanie ludzi jest w pakiecie podstawowym, dla pozostałych musimy wykupić subskrypcję.

Co ciekawe nie ma subskrypcji na Polskę. Musimy skorzystać z innej waluty i kraju jak chcemy ją uruchomić. Np. po wybraniu Niemiec pojawiła mi się subskrypcja za 4 Euro miesięcznie z pierwszym miesiącem gratis.

Samo nagranie jest w jakości HD 1080p i jest bardzo wyraźne zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Co więcej nagranie posiada dosyć spory zakres, gdyż kąt widzenia kamery to 154 stopnie, a to całkiem sporo. Możemy również wykorzystać zoom, gdy chcemy przybliżyć się do jakiegoś miejsca widocznego na ekranie – do dyspozycji mamy powiększenie cyfrowe do x8. Przy czym może tak x2 no może x4 jest ok, a większe przybliżenie to bardziej ciekawostka.

W opcjach możemy ustawić długość nagrania po wykryciu ruchu (10s – 60s.) lub wręcz włączyć opcję, ż nagrywanie zatrzyma się, gdy skończy się ruch. Możemy też uruchomić sami nagrywanie w dowolnym momencie czy wykonać zdjęcie. Wszystkie te funkcje działały poprawnie.

Poniżej przykładowe nagrania i zdjęcia:

To co jednak najistotniejsze w tym urządzeniu to dzwonek 😀 Zatem podchodzi ktoś do drzwi, dzwoni i słyszymy dźwięk dzwonka oraz na smartfonie pojawi się rozmowa przychodząca. Teraz to od nas zależy czy odbierzemy ze smartfona czy podejdziemy do drzwi i otworzymy gościowi 😊.

Spokojnie też możemy porozmawiać na odległość po odebraniu rozmowy na telefonie. Dźwięk może nie jest jakiś wybitny, ale wszystko słychać wyraźnie i bez jakiś zniekształceń. No może czasami pojawiają się drobne opóźnienia, ale tutaj wchodzi w grę również jakość naszego łącza Wi-Fi w domu i czy urządzenie nie traci sygnału oraz jakość połączenia w naszym telefonie.

I to w sumie tyle 😊.

Podsumowanie

Yale Smart Video Doorbell to świetne urządzenie, które w dzisiejszych czasach staje się już niezbędnym wyposażeniem w mieszkaniu czy domu. Nie tylko wesprze nas w zadbaniu o bezpieczeństwo przed naszymi drzwiami (wykrywanie i nagrywanie ruchu), ale przede wszystkim usprawni komunikację z osobami, które nie zastaną nas w domu/mieszkaniu. Np. rozmowa z kurierem na odległość może sprawić, że paczka szybciej trafi do naszych rąk np. zostanie przekazana do sąsiada, a nie zastaniemy awizo w skrzynce.

Oczywiście należy zadbać również o to, aby takie zarejestrowane dane nie zostały rozpowszechnione – RODO itp.

Diana (Technosenior)

Materiał został zrealizowany w ramach współpracy z Yale. Urządzenie zostało przekazane w ramach współpracy barterowej, ale nie miał wpływu na treść testu. Producent nie miał jakiegokolwiek wpływu na opinię recenzującego urządzenie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading