Czy sterylizator UV nada się do dezynfekcji smartfona – sprawdziliśmy?

Ochrona przed koronawirusem to nie tylko środki ochrony osobistej. Równe istotne jest regularne odkażanie smartfonów, zegarków, biżuterii, kluczy i innych drobnych przedmiotów codziennego użytku, na których zbierają się drobnoustroje. Sprawdziliśmy dla Was, jak za pomocą lampy UV dbać o nie, aby nie narażać się na ryzyko zakażenia? Zapraszam do recenzji sterylizatora UV.

sterylizator UV

Koronawirus, który wstrzymał świat, wciąż nie jest do końca poznany. Naukowcy spierają się o wiele kwestii, takich jak możliwość ponownego zakażenia czy długość utrzymywania się wirusa na powierzchniach różnych rzeczy. Z całą pewnością wiemy jednak, że wirus SARS-CoV-2 może być zaraźliwy poprzez kontakt z powierzchnią, na której się znajduje.  Tymczasem jak wykazały badania naukowców, telefony komórkowe stanowią siedlisko mikrobiomu takiego samego jak u ich właściciela i mogą być środkiem transferu bakterii patogennych. Stanowią one w ten sposób potencjalne zagrożenie nie tylko dla nas właścicieli, ale i dla naszych rodzin.

Test Huawei MatePad T10s – niedrogi tablet dla całej rodziny

Co ciekawe, bakterie i wirusy znalezione na telefonie odnoszą się do całego mikrobiomu, tj. drobnoustrojów znajdujących się także wewnątrz naszego organizmu. Naukowcy przypuszczają, że dostają się one na powierzchnię telefonu razem z wydychanym powietrzem. Pamiętajmy, że wirus może przeżyć na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni. Pamiętajmy, więc o regularnej dezynfekcji takich przedmiotów jak elektronika użytkowa (zwłaszcza wspomniany smartfon i jego wyświetlaczu dotykowym), kluczy, kart płatniczych, okularów itp. Zwłaszcza smartfon stał się w ostatnich latach naszym wiernym przyjacielem, z którego korzystamy wszędzie i niemal przez cały czas. To idealny transporter wszelkiego rodzaju zarazków. Jak zatem dbać o smartfon, aby nie narażać swojego zdrowia?

Reklamy

Jakiś czas temu MyScreenPROTECTOR poprosił redakcję TECHNOSenior o przetestowanie lampy UV do odkażania przedmiotów. Podobno dzięki promieniowaniu UV-C niszczy DNA bakterii, wirusów, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów ze skutecznością niemal 100% – zabija je.

Na początek, jak zwykle specyfikacja producenta:

  • w zastawie: sterylizator UV-C, kabel micro-USB – USB
  • obudowa wykonana z plastiku ABS koloru białego
  • zasilanie: 5V/2A (brak ładowarki w zestawie, kompatybilna z większością ładowarek do telefonów)
  • moc sterylizacji: 10W
  • długość fali UV: UV-C 253,7nm
  • temperatura pracy: -10°C ~ +45°C
  • wymiary zewnętrzne urządzenia: 225 x 125 x 45 mm
  • wymiary komory do sterylizacji: 174 x 102 x 25 mm
  • obsługuje smartfony z ekranem do 7 cali
  • CE, RoHS

98 komentarzy do “Czy sterylizator UV nada się do dezynfekcji smartfona – sprawdziliśmy?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: