Test Xiaomi Mi 10T vs Mi 10T Pro – jaka jest różnica?

Wymiary obu modeli, to 76,4 mm x 165,1 mm x 9,33 mm. Wagą odrobinę się różnią. Mi 10T waży około 216 g. (łącznie z baterią), a Mi 10T Pro – 218 g. Zatem różnica jest niezauważalna między modelami, ale w każdym z nich odczujemy wagę jak tylko weźmiemy smartfony do ręki. Co tu dużo mówić są duże i ciężkie. Zatem obsługa jedną ręką nie będzie tutaj wygodna.

Xiaomi Mi10T vs Xiaomi Mi10T Pro
Xiaomi Mi 10T vs Xiaomi Mi 10T Pro

Dużą różnicą względem flagowej serii Mi 10 (Mi10 czy Mi 10 Pro) jest również ekran. W nowych modelach z serii 10T nie znajdziemy zakrzywionego ekranu AMOLED, a płaski ekran IPS-LCD, który dodatkowo zyskał nowe odświeżanie na poziomie 144 Hz i technologię AdaptiveSync TrueColor. Jak działa ta funkcja?

Od producenta dowiadujemy się, że …” dzięki funkcji AdaptiveSync, stworzonej przez Xiaomi, ekran automatycznie wykrywa liczbę klatek emitowanych na ekranie i przystosowuje poziom odświeżania do wyświetlanej treści np. filmów (48Hz), seriali (50Hz), transmisji video (30Hz lub 60Hz), przeglądania social mediów czy grania (nawet do 144Hz). Takie rozwiązanie gwarantuje wrażenia wizualne na najwyższym poziomie przy jednoczesnym optymalnym zużyciu baterii. Ponadto technologia MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) analizuje treści wideo i z pomocą sztucznej inteligencji zwiększa liczbę klatek, co przekłada się na płynniejszy obraz na ekranie.” . A jak jest w rzeczywistości?

Tutaj muszę przyznać, że Xiaomi stanęło na wysokości zadania. Może niektórzy będą uważać, że skoro to nie AMOLED, to jest źle, ale fakt jest taki, że ekran spisuje się bardzo dobrze. Szczególnie po włączeniu odświeżania 144 Hz (mamy do wyboru 60 Hz, 90 Hz i 144 Hz). Wszystko na ekranie działa płynnie i szybko. Nie zauważyłam, aby coś się przycinało.

Minusem może być jednak to, że nie znajdziemy tutaj AoD,  ale za to mamy niewielką diodę na obudowie telefonu. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to oba modele otrzymały ekran o przekątnej 6,67’’ i rozdzielczości FHD+ (1080 x 2400 pikseli, 395 ppi, jasność 650 nitów) z aparatem (20 MP, ƒ/2,2, 1,6µm, 4-in-1 Super Pixel) umieszczonym w okrągłej, małej dziurce w lewym, górnym rogu ekranu. Oczywiście to kwestia gustu czy takie czarne kółeczko się nam podoba czy nie.

Co tu dużo mówić ekran wygląda świetnie, a przede wszystkim jest bardzo wyraźny i czytelny. Co więcej mamy również bogate możliwości dostosowania kolorystyki ekranu poprzez wybór trybu automatycznego, nasyconego, oryginalny kolor czy ustawienia zaawansowane – ulepszenie, oryginalny, P3 i sRGB. Mamy do dyspozycji również tryb czytania czy zmianę jasnego motywu na ciemny. Zatem na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną konfigurację.

Oczywiście w Mi 10T oraz Mi 10T Pro nie znajdziemy żadnych przycisków pod ekranem. I podobnie jak już w wielu innych modelach, możemy włączyć obsługę gestami, które znacząco polepszają komfort użytkowania telefonu oraz zwiększają jego obszar roboczy. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami. Każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji.

Xiaomi Mi10T vs Xiaomi Mi10T Pro
Xiaomi Mi 10T vs Xiaomi Mi 10T Pro

A co z biometrią? Oczywiście nie zapomniano również o tym. W Mi 10T oraz Mi 10T Pro znajdziemy czytnik linii papilarnych umiejscowiony w przycisku ON/OFF. Jego działaniu nie można nic szczególnego zarzucić.  Odblokowanie telefonu zawsze odbyło się niemalże natychmiastowo. Oprócz czytnika linii papilarnych mamy również do dyspozycji oczywiście odblokowanie poprzez skanowanie twarzy. Nie jest ono jednak tak bezpieczne i mniej zalecane.  Jeżeli chodzi o same działanie funkcji odblokowania twarzą, to również tutaj nie mam większych uwag. Standardowo działa wystarczająco szybko, a problemy zaczynają się dopiero przy słabszym oświetleniu.

35 myśli na temat “Test Xiaomi Mi 10T vs Mi 10T Pro – jaka jest różnica?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: