Test OPPO Reno4 – wzornictwo i zaawansowane technologie

Budowa i użytkowanie

Obudowa Oppo Reno 4 została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego i ramek w kolorze obudowy. Może nie jest do szkło jak w przypadku Reno4 Pro 5G, ale nadal wygląda równie oszałamiająco jak droższy brat.. Wszystko to za sprawą stylizacji tylnej obudowy, która odwołuje się do motywu rozgwieżdżonej galaktyki. Co więcej tył praktycznie się nie palcuje. Do tego świetny wygląd aparatów i lustrzana wysepka pod nimi nadaje im dodatkowo wyjątkowego wyglądu. Wszystko tutaj współgra wręcz idealnie i ciężko odwrócić od niego wzrok. Do tego wersja błękitna (Niebieska Galaktyka), która wpadła w moje ręce wygląda po prostu świetnie. Do wyboru mamy również kolor Kosmiczna Czerń, który również przykuwa swoją uwagę.

Co tu dużo mówić, ten smartfon również jest bardzo dobrze dopracowany. Wszystko do siebie idealnie pasuje. Mimo wszystko nie obejdzie się bez etui, a wszystko to ze względu na obudowę narażoną na zarysowania oraz wystające aparaty. Na szczęście silikonowe plecki znajdziemy w pudełku. Od razu chwyt staje się jeszcze bardziej pewniejszy i istnieje mniejsze ryzyko, że smartfon wypadnie nam z ręki.

Na spodzie obudowy, podobnie jak Reno4 Pro 5G, znajdziemy mikrofon, głośnik multimedialny – mono, gniazdo USB C oraz wyjście słuchawkowe – mini Jak 3,5 mm. ).  Na lewej krawędzi przyciski głośności oraz szufladkę na 2 karty Nano-SIM oraz dodatkową kartę pamięci (do 256 GB), a na prawej włącznik / wyłącznik. Przyciski zostały wykonane w kolorze obudowy, a ON/OFF dostał dodatkowo zielony akcent. Co najważniejsze są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Smartfon posiada wyjścia mini Jack, co zapewne ucieszy części potencjalnych użytkowników. Do dyspozycji mamy niestety tylko głośnik mono, z którego wypływa całkiem zadowalającej jakości dźwięk. Muzyka jest czysta i wystarczająco głośna, chociaż odrobinę płaska i przy maksymalnej głośności słychać nieczystości. Nie mniej dźwięk płynący z Reno 4 wystarczy całkowicie do codziennej pracy i zabawy. Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń.

OPPO Reno4
OPPO Reno4

Wymiary Reno 4 to: 160,3 x 73,9  x 7,7 mm (Reno4 Pro 5G 159,6 x 72,5 x 7,6).  Waga, to około 165 g (łącznie z baterią).  Telefon jest zatem dosyć smukły i lekki, a co najważniejsze dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski na bocznych ramkach leżą dokładnie tam gdzie powinny: przycisk włączenia pod kciukiem, przyciski głośności w zasięgu palca wskazującego. Jednakże z racji, że smartfon mimo wszystko jest dosyć duży, to obsługa jedną ręką nie należy do najwygodniejszych. Nie znajdziemy tutaj niestety pyło- i wodo-szczelności.

Oppo Reno 4, został wyposażony w wyświetlacz 6.4” AMOLED o rozdzielczości FHD+ 2400×1080, 409 ppi. Tutaj ekran pokrywa 90,7% powierzchni przodu telefonu i zawiera podłużną dziurkę w lewym górnym rogu, w którym znajdziemy aparaty 32 MPx (f/2.4) + 2 MPx (czujnik głębi). Nadal ubolewam nad tym, że nie jest to już ekran znany z serii Reno czy Reno 2 – brak wcięć. Nie mniej możemy się do niego przyzwyczaić. Sam ekran jest idealnie płaski, co zapewne ucieszy zwolenników tego typu rozwiązania. Obraz oczywiście prezentuje się na nim jak najbardziej poprawnie.

Kolory są bardzo wyraźne i mocno nasycone, biel jest wyraźnie biała, a czerń głęboka. Ponadto wyświetlacz AMOLED zapewnia intensywność i wierność naturalnym odcieniom. Do tego krawędzie czcionek są ostre, a całość jest czytelna i wyraźna. Komfortowo można pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami oraz bezproblemowe jest użytkowanie ekranu smartfonu podczas przeglądania ulubionych stron internetowych. Nie znajdziemy tutaj jednak odświeżania 120 czy 90 Hz. Zatem musi nam wystarczyć 60Hz – nie ma jednak powodu do większych narzekań.

Warto tutaj nadmienić jeszcze, że telefon nie posiada diody powiadomień. Mamy tutaj do czynienia z trybem nazwanym w opcjach jako: Ekran zawsze aktywny (znany z konkurencji Always on display).

W Oppo Reno 4, podobnie jak w Reno4 Pro 5G, poza standardowymi funkcjami odblokowania jakimi są pin, wzór czy hasło,  znajdziemy oczywiście czytnik linii papilarnych, który umieszczono w ekranie oraz możliwość odblokowania telefonu przez skanowanie twarzy (Niestety mniej bezpieczne).

Odblokowanie twarzą działa jak najbardziej wystarczająco szybko i poprawnie. Poza pojedynczymi przypadkami, gdy telefon mnie nie rozpoznał np. w nocy przy bardzo słabym oświetleniu. W przypadku użycia czytnika linii papilarnych, to odblokowanie ekranu następuje również dosyć szybko, a sam czytnik umieszczony jest na dobrej wysokości i co więcej pojawia się również na wyłączonym ekranie w momencie wykrycia ruchu, co ułatwia bardziej precyzyjne wycelowanie w niego palcem.

Ponad to to Reno 4 również nie posiada żadnych przycisków. I oczywiście możemy włączyć obsługę gestami, które ja uwielbiam. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami. Każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji. Dodatkowo w Oppo Reno możemy włączyć inteligentny pasek boczny czy tryb dzielonego ekranu.

19 myśli na temat “Test OPPO Reno4 – wzornictwo i zaawansowane technologie

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: