Test myPhone Up Smart LTE z KaiOS

myPhone Up Smart LTE to nowoczesny klasyk z ekranem 3,2”, oferujący funkcje smartfonu, w tym aplikacje mobilne takie jak WhatsApp, Google Maps i Facebook, dzięki systemowi KaiOS

myPhone Up Smart LTE
myPhone Up Smart LTE

Za wciąż mało znaną nazwą KaiOS kryje się wiele możliwości i historii. Tytułem wstępu wystarczy powiedzieć, że to trzeci najpopularniejszy system dla urządzeń mobilnych na świecie. Według danych KaiOS Technologies – właściciela platformy, aktywnych urządzeń z tym systemem jest obecnie ponad 100 mln. Czym zatem jest telefon z KaiOS i jakie możliwości daje?

Inteligentna komórka dzięki systemowi

KaiOS to prosty system na urządzenia mobilne, który sprawia, że zwykła, klasyczna komórka jest bardziej inteligentna. A to wszystko dzięki temu, że KaiOS zapewnia poza prostymi funkcjami jak dzwonienie i wysyłanie SMSów, także korzystanie z funkcji znanych ze smartfonów jak aplikacje czy GPS. Zwolennicy systemu mówią wprost – dzięki KaiOS każdy feature phone to namiastka smartfona zamknięta w małej obudowie z klawiszami.

myPhone Up Smart LTE
myPhone Up Smart LTE

Facebook, YouTube i mapy Google, czyli klasyczny telefon z KaiOs

Główne funkcje KaiOS zapewniają bowiem LTE (jak recenzowany myPhone Up Smart LTE), GPS, Wi-Fi oraz aplikacje, choć w nieco uproszczonej wersji. Przykładowo w ofercie mPTech można znaleźć telefony z KaiOS – modele myPhone Up Smart (3G) oraz HAMMER 5 Smart, który dzięki LTE zapewnia stały dostęp do sieci i przeglądarki, posiada też preinstalowane aplikacje mobilne takie jak: Facebook, WhatsApp, Gmail, Google Maps czy YouTube. Przy czym ich obsługa odbywa się za pomocą fizycznych przycisków w urządzeniu.

Praktyczne możliwości aplikacji są w rzeczywistości nieco prostsze od tych w Android GO Edition. Przykładowo, WhatsApp na KaiOS oferuje w tej chwili chat oraz wysyłanie zdjęć, filmów, gifów oraz wiadomości głosowych (bez połączeń głosowych), a Google Maps nie wskazuje pełnej trasy do celu z wytyczeniem jej pełnego przebiegu i czasem pokonania tylko daje wskazówki dotarcia na miejsce.

Niemniej, telefon na systemie KaiOS charakteryzuje się sporą uniwersalnością i zapewnia możliwości, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia na komórkach.

Oprócz tego na modelach z systemem KaiOS, w tym myPhone Up Smart LTE, można znaleźć Asystenta Google, choć ten na razie dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej. Dodatkowy atut stanowi całe zaplecze KaiOS w postaci KaiStore, który umożliwia użytkownikom pobieranie dodatkowych aplikacji.

Tych naturalnie nie ma aż tak wiele jak np. w Google Play na Androidzie czy w AppStore dla iPhone’ów, lecz nie ma na co narzekać. Zresztą i w tym aspekcie można spodziewać się poprawy, ponieważ całość jest rozwojowa dzięki finansowaniu Google oraz społeczności KaiOS tworzącej aplikacje na tę platformę.

System KaiOS zapewnia też dłuższą żywotność baterii na urządzeniach dzięki zoptymalizowanemu interfejsowi, a także oferuje aktualizacje bezprzewodowe (przez OTA). Sam system jest stosunkowo lekki pod względem zużycia zasobów sprzętowych i może działać na urządzeniach z zaledwie 256 MB pamięci.

System KaiOS jest oparty na systemie Linux i stanowi następcę Firefox OS (wycofany przez Mozille w 2016 r). Obecnie jest szczególnie popularny w krajach rozwijających się tj.: w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz w Indiach.

19 komentarzy do “Test myPhone Up Smart LTE z KaiOS

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: