Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC H.265
W pierwszym półroczu 2022 roku czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2/HEVC. Dla wielu widzów oznaczać to będzie konieczność kupienia dekodera lub nowego telewizora.
Według szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów około 2 milionów gospodarstw domowych, do których dociera telewizja naziemna, nie posiada telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Aby nie stracić do niej dostępu, odbiorcy ci będą musieli kupić nowy telewizor lub dekoder.
Ferguson Ariva T75 to uniwersalny odbiornik telewizji naziemnej nadawanej w standardzie DVB-T/T2. Odbiornik obsługuje najnowsze standardy kodowania obrazu H.265 HEVC i dźwięku Dolby Digital Plus E-AC3 zgodne z najnowszymi europejskimi standardami nadawania telewizji naziemnej.
Ze względu na duże zainteresowanie naszych czytelników tym modelem, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie i zaprezentowanie testu tego odbiornika. Czy w efekcie na rynek trafiło urządzenie dopracowane konstrukcyjnie i programowo, posiadające wiele rozwiązań sygnalizowanych wcześniej przez użytkowników, a dzięki temu łatwe i przystępne w obsłudze, to sprawdziliśmy.
Cechy główne:
- W pełni zgodny z wytycznymi Ministra Cyfryzacji dla standardu DVB-T2
- W pełni kompatybilny z telewizją cyfrową wysokiej rozdzielczości HEVC/H.264/MPEG-4/AVS
- W pełni kompatybilny z wyjściem wysokiej i standardowej rozdzielczości MPEG-2
- W pełni kompatybilny z MPEG-1/2 Layer I/II/III, MPEG-2/4 LC-AAC, MPEG-4 HE-AAC@Level 4
- Wejście sygnału VHF i UHF
- Wyświetlany na ekranie elektroniczny przewodnik po programach (EPG)
- Obsługuje wyszukiwanie automatyczne i ręczne
- Umożliwia kontrolę rodzicielską dla kanałów
- Instalacja typu Plug and Play z łatwym w użyciu systemem menu
- Obsługuje rozdzielczości wideo 480p, 576p, 720p, 1080i/p
- Obsługuje proporcje obrazu 4:3 i 16:9 – przełączanie automatyczne
- Obsługuje napisy DVB lub EBU wybierane przez system na podstawie dostępności w sieci
- Oferuje różne funkcje edycji kanałów (Ulubione, Przenieś, Zablokuj, Usuń)
- Obsługuje HDMI (interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości)
- Umożliwia aktualizację oprogramowania przez interfejs USB 2.0
- Posiada wbudowany interfejs USB 2.0 dla funkcji PVR i odtwarzacza multimedialnego
- Umożliwia nagrywanie programu telewizji cyfrowej na zewnętrzny przenośny dysk twardy USB i odtwarzanie przez interfejs USB 2.0 – wspierane formaty FAT16/FAT32/NTFS
- Ochrona rodzicielska: blokowanie kanałów oraz serwisów dla dorosłych
- Ulubione: do 16 różnych list ulubionych programów
W klasycznym dla Fergusona pudełku, tak nawiasem graficznie świetnie zaprojektowanym, znajdziemy tuner Ariva T75, pilota zdalnego sterowania (Bluetooth) wraz z bateriami, kabel HDMI, zasilacz sieciowy: 5V oraz instrukcję obsługi. Pod względem wyposażenia testowany dekoder nie wyróżnia się, więc na tle konkurencji.
Dane techniczne
- Rodzaj głowicy: DVB-T2
- rozdzielczość obrazu: Full HD
- Zakres częstotliwości: VHF 174~230MHz, UHF 470~862MHz
- Dostępne proporcje obrazu: 4:3, 16:9
- Wbudowany odtwarzacz multimedialny: Tak
- Obsługa teletekstu i napisów ekranowych: Tak
- Timeshift: Tak
- Obsługa kodowania: H.265 HEVC
- PVR: Tak
- Wyjście HDMI: Tak
- Wyjście SCART euro: Tak
- Wejście antenowe: Tak 1x
- Wyjście cyfrowe audio: Tak
- Porty USB: 2x USB 2.0
- Wymiary: 140 x 30 x 95 mm
- Waga: ~500 g
- Pobór mocy: max: 7,5 W; deep sleep <0,5 W; soft sleep: 1,8 W ~ 2,7 W
Dla estetów chcących zminimalizować ilość urządzeń wokół swojego centrum rozrywki producent przewidział ułatwienia w postaci parowalnego pilota Bluetooth o symbolu RCU-76, pozwalającego na zdalne sterowanie odbiornikiem bez potrzeby „celowania” w odbiornik.
Pilot został on wykonany z dobrej jakości materiałów i świetnie leży w dłoni, przez co pozwala wygodnie obsługiwać wszystkie funkcje odbiornika. Rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne, wszystkie funkcje zostały czytelnie opisane, tak więc korzystanie z nich nie będzie stanowiło dla nikogo problemu, chociaż to już wrażenie bardziej subiektywne.
Dzięki zastosowaniu menu ekranowego (OSD) uproszczona została obsługa odbiornika oraz zmniejszona liczba klawiszy na pilocie. Wszystkie funkcje wyświetlane są na ekranie i mogą być sterowane małą ilością klawiszy. Wspólne funkcje połączone są w jedno „MENU”. Wybrana funkcja oznaczona jest kolorem.
W zależności od wybranej opcji pokazane są „Klawisze funkcyjne”: czerwony, zielony, żółty i niebieski w postaci grafiki i opisu. Kolory przedstawiają różne funkcje w poszczególnych „Menu”. Przez naciśnięcie na pilocie klawisza wybrana funkcja zostanie uruchomiona. Tzw. klawisze funkcyjne są aktywne tylko wtedy, gdy w odpowiednim polu jest o nich informacja.
Interfejs użytkownika umożliwia nawigację w obrębie menu i funkcji na kilka sposobów. Bezpośredni dostęp do funkcji umożliwiają dedykowane przyciski na pilocie. Przyciski są wielofunkcyjne, co oznacza, że ich działanie zależy od wcześniej uaktywnionych elementów.