Nowości od Apple iPhone 14 – iOS 16, a nie zmiany hardwarowe

Nowości od Apple iPhone 14 – iOS 16, a nie zmiany hardwarowe

Nowości od Apple. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć. iPhone wersja 14 i 14 Plus, to właściwe iPhone 13, ale większy. Nowością jest iOS 16, a nie zmiany hardwarowe. Watch Ultra Apple w starciu ze znanymi markami. Nowy system, nowe możliwości

Krzysztof Heyda, digital product consultant w Future Mind

Pierwsza połowa września to nie tylko koniec lata, ale i okres, w którym poznajemy najnowsze iPhone`y od Apple. Branża mobile przyzwyczaiła użytkowników w ostatnich latach do powolnej ewolucji. Telefony sprzed 3, 4 lat na pierwszy i drugi rzut oka niewiele różnią się od swoich nowych odpowiedników. Podobnie jest z urządzeniami ubieralnymi i słuchawkami. Ekspert z firmy technologiczno-doradczej Future Mind zwraca uwagę na funkcjonalności, które udało się poprawić. Nie tylko wzbudzą one zainteresowanie wielu użytkowników, ale i stworzą ciekawe możliwości dla wszystkich twórców aplikacji mobilnych.

W tym roku dostaliśmy nowe, lepsze, szybsze, bardziej energooszczędne smartwatche Apple Watch. Ich unikalną cechą – są dwa, nowe czujniki – temperatury i żyroskop. Pierwszy, na ten moment, głównie przysłuży się kobietom i dodaje nowe możliwości do już istniejącej funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego. Czujnik temperatury pozwala przewidzieć, kiedy kobieta przechodzi owulacje. Natomiast żyroskop, w połączeniu z GPSem oraz mikrofonem pozwala wykryć wypadek samochodowy. Gdy taki nastąpi, zegarek automatycznie informuje kontakty ICE oraz służby porządkowe.

Co jeszcze jest lepsze, szybsze i bardziej energooszczędne? Oczywiście AirPods Pro. Nowe, bezprzewodowe słuchawki od Apple mają szybki procesor H2, umożliwiający aktywną redukcję hałasu (ANC) oraz funkcję tzw. Spatial Audio, gwarantującą wrażenie przestrzennego dźwięku w słuchawkach. Nowy iOS 16 pozwala także wykorzystać kamerę głębi telefonu do stworzenia cyfrowego modelu naszej głowy i uszu, dzięki temu naprawdę spersonalizować doświadczenie przestrzenności dźwięku. Nowością w AirPods są natomiast dodatkowe opcje sterowania. Dzięki lekkim przeciągnięciom wzdłuż słuchawki można pogłośnić lub ściszyć grająca muzykę.

Nowością jest iOS, a nie zmiany hardwarowe

Lepszy, szybszy i bardziej energooszczędny jest także nowy iPhone. Wersja 14 i 14 Plus, to właściwe iPhone 13, ale większy. Nowością jest tak naprawdę nowy iOS 16, a nie zmiany hardwarowe. Podobnie jest z serią PRO, którą charakteryzuje lepszy aparat czy zapisywanie zdjęć w idealnym do profesjonalnej edycji formacie RAW. iPhone 14, to gwarancja jakości i ciągłości obsługi między kolejnymi generacjami urządzeń.

Dzięki standardom Apple, do stosowania których firm zobowiązuje deweloperów aplikacji, możemy być pewni, że w taki sam sposób wyjdziemy z aplikacji, skorzystamy z menu głównego, czy zmienimy ustawienia, jak w poprzednich wersjach urządzenia. To bardzo ważne dla użytkowników. Dzięki temu mają oni gwarancję jakości oraz łatwości użytkowania – mówi Krzysztof Heyda, digital product consultant w Future Mind.

We wszystkich iPhonach z numerem 14 znajdziemy też bardzo ciekawą funkcję „Emergency SMS via Satelite”. W sytuacjach awaryjnych, gdy brakuje zasięgu, a konieczne jest wezwanie pomocy, usługa pozwola wysłać prośbę o pomoc dzięki łączności z satelitom. Oczywiście funkcjonalność działa tylko na otwartej przestrzeni, z bezpośrednim połączeniem z satelitą i dostępna jest na razie wyłącznie w USA oraz Kanadzie, a jej wsparcie wynosi zaledwie 2 lata.

Czy to wszystko? Niezupełnie. W tym całym morzu powolnych zmian, są dwie nowości, które mogły chociaż trochę podwyższyć tętno fanów nowych technologii. Mowa tu o Apple Watch Ultra oraz Dynamic Island.

Watch Ultra Apple w starciu ze znanymi markami

Przedstawiając Watch Ultra Apple pewnym krokiem wychodzi na przejęcie kolejnego rynku – tym razem smart zegarków oraz trackerów dla profesjonalnych i ekstremalnych sportowców. Zbudowany z tytatnu, z dużym, bardzo jasnym ekranem i niesamowitym wsparciem oprogramowania, Watch Ultra rzuca rękawicę markom takim jak Garmin czy Suunto. Watch Ultra przygotowany jest tak samo pod ultramaratończyka biegnącego po pustyni, jak i pod profesjonalnego nurka-odkrywce, dzięki spełnieniu standardu europejskiej normy dotyczącej głębokościomierzy (EN 13319).

Apple zmienił myślenie o wycięciu na aparat

Równie ciekawa, ale z zupełnie innych powodów, jest Dynamic Island – czyli miejsce przeznaczone na przedni aparat oraz pokazujące niektóre powiadomienia. Notch, czyli wcięcia w górnej części ekranu, które charakteryzuje telefony Apple od iPhone X, aż do nowych 14 i 14 Plus nie jest rozwiązaniem docenianym przez wszystkich.

– Jeśli spojrzymy na androidową konkurencję, to zauważymy, że albo te wcięcia są bardzo małe, tak jak w Samsung Galaxy s22 Ultra, nie ma ich, jak w Sony Xperia 1 IV lub są umieszczone za ekranem (min. w Oppo). Standard, do którego użytkownicy Androida od dawna są przyzwyczajeni, w tym roku znalazł swoje odzwierciedlenie w IPhon`ach z serii Pro. Doczekały się one usunięcia notcha, a raczej zmiany na relatywnie dużą dziurę w ekranie. Znajduje się w niej aparat oraz czujnik głębi   – czyli to co pozwala korzystać z Face ID – mówi Krzysztof Heyda z Future Mind.

Apple zamiast wstydzić się tej dużej wyspy, to zaakceptował ją w całości i jeszcze zrobił z niej unikalną cechę produktu, która okazuje się tak użyteczna, że staje się niezbędną. Dynamic w nazwie oznacza stworzenie z okolic wyspy swoistego paska zadań oraz paska statusu tego co dzieje się w telefonie. Zobaczymy tam powiadomienia, sterowanie muzyką, informacje o stanie naładowania czy o podłączeniu słuchawek i wiele, wiele więcej. Do tego jest to wszystko opakowane w piękne animacje, tworzące z wyspy potwora, wyspę… dynamiczną.

– Co istotne, Dynamic Island, w połączeniu z zaprezentowanymi w iOS Live Activities, umożliwia wsparcie dla aplikacji firm trzecich, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by aplikacja ulubionego sklepu czy gry użytkownika, również z nich korzystała – mówi Krzysztof Heyda z Future Mind.

 iOS 16

Nowa wersja systemu operacyjnego iPhone stwarza także potencjał, który może być wykorzystany przez twórców aplikacji mobilnych. Dotyczy to między innymi widgetów. Od teraz użytkownicy będą mogli umieścić je bezpośrednio na ekranie blokady. To ułatwi korzystanie z aplikacji lojalnościowych. Nie trzeba będzie odblokować telefonu, aby łatwo zeskanować kod kreskowy przy kasie i cieszyć się nagrodami zdobytymi w programie.

– Dzięki iOS 16 widgety stały się o wiele bardziej interaktywne i dynamiczne. Każda aplikacja będzie mogła odświeżać dane na nim wyświetlane – np. status zamówionej przez aplikację taksówki, ilość przebiegniętych kilometrów, czy wynik meczu na żywo. Zmiany te, w połączeniu z Dynamic Island, pozwolą stworzyć zupełnie nowe interakcje między aplikacją a użytkownikiem i dzięki temu zwiększyć jej szanse na lepszą retencję oraz bardziej lojalną bazę użytkowników – podsumowuje Krzysztof Heyda z Future Mind.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: