Test realme 9i 5G – multimedialne cacko
Test bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie
Nowy realme 9i 5G, który właśnie pojawił się na w polskich sklepach, to kolejny model w rodzinie realme 9. Charakteryzuje go:
- Procesor MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) z obsługą sieci 5G (dual SIM)
- Wyjątkowy wygląd – obudowa przypomina wyglądem płytę CD (inspiracja trendem MET Gala 2022), obiektywy zostały wbudowane w obudowę bez wyspy
- 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na pliki z możliwością rozszerzenia o dodatkową kartę pamięci microSD
- Ekran z odświeżaniem 90 Hz
- Pojemna bateria 5000 mAh
- Aparat główny 50 Mpx
A jak telefon wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.
Specyfikacja techniczna:
- Kolor: czarny, złoty
- Wymiary: 164.4 x 75.1 x 8.1 mm
- Waga: 187 g
- Materiał obudowy: tworzywo sztuczne
- Procesor: MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm), Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55)
- GPU: Mali-G57 MC2
- RAM: 6 GB
- ROM: 128 GB
- Wyświetlacz:
- Typ: IPS
- Wielkość: 6,6″
- Rozdzielczość: 1080×2400 FHD+, PPI: 401
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 90 Hz
- Paleta kolorów: 16.7M
- Maksymalna jasność: 400 nitów
- Stosunek wielkości ekranu do obudowy: 85%
- Akumulator i ładowanie: Akumulator 5000 mAh (4880 mAH minimum), ładowanie 18 W, w zestawie ładowarka, Port USB typu C, Odwrotne ładowanie: NIE
- Aparat główny 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF + 2 Mp obiektyw do głębi + 2 MP, f/2.4, (macro)
- Aparat tylny – funkcje fotografowania: Tryb 50 MP, tryb nocny, widok panoramiczny, tryb PRO, tryb portretowy, ulica, skaner tekstu, ultra makro, tryb automatyczny z AI i HDR, nagrywanie filmów max w 1080p@30fps., tryb poklatkowy, zwolnione tempo
- Aparat przedni: 8MP, f/2.0, 27mm (wide), filmy max. 1080p@30fps
- Sieć komórkowa: 5G
- Sieć bezprzewodowa: 2.4/5GHz Bluetooth 5.2, A2DP, LE
- NFC: TAK
- Nawigacja: A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
- Czujniki: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass
- Porty i przyciski: Port USB typu C, Gniazda na 3 karty, Przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych, Głośnik, mikrofon, Przycisk zmniejszenia/zwiększenia głośności
- System operacyjny: Interfejs realme UI 3.0 oparty na systemie Android 12
- Ochrona prywatności: Czytnik linii papilarnych, skaner twarzy, hasło PIN, wzór
Realme 9i 5G – zestaw
W pudełku znajdziemy:
- realme 9i 5G
- Kabel USB typu C
- Ładowarka
- Igła do karty SIM
- Folia chroniąca wyświetlacz
- Etui ochronne
- Skrócony przewodnik, Ważne informacje o produkcie (w tym karta gwarancyjna)
realme 9i 5G to kolejny model w serii 9. Zyskał on jednak nieco inny wygląd niż pozostałe modele. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego z wykończeniem inspirowanym płytami CD (inspiracja trendem MET Gala 2022). W ciemnym pomieszczeniu może nie jest to tak widoczne, ale jak tylko wyjdziemy na słońce czy bliżej światła, to od razu telefon zacznie się bardzo mocno mienić – podobnie właśnie jak płyty CD.
Szczególnie widać to na wersji jasnej. Czarny jest mniej spektakularny, ale również może się podobać. Jedyny minus – gładka powierzchnia strasznie się palcuje ☹. Na szczęcie w opakowaniu znajdziemy również przeźroczyste etui, które również ochroni wystające obiektywy, a nie odbierze znacząco uroku temu modelowi.
Smartfon nie posiada żadnej klasy wodoodporności, co w tej półce cenowej nie jest jeszcze niczym dziwnym.
Z przodu znajdziemy płaski ekran z niewielkimi ramkami po bokach oraz na górze i nieco szerszym podbródkiem (Screen Ratio 90,8%) oraz jednym aparatem umieszczonym w łezce na górze. Oczywiście wszystko jest dobrze spasowane.
Na spodzie obudowy znajdziemy mikrofon, głośnik multimedialny (mono), gniazdo USB C oraz wyjście mini Jack.
Na lewej krawędzi znajdziemy szufladkę na 2 karty SIM i dodatkową kartę pamięci (gniazda są oddzielne) oraz przyciski głośności.
Na prawej krawędzi natomiast znajdziemy tylko włącznik / wyłącznik z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Sam czytnik działa wystarczająco szybo i poprawnie. Nie zauważyłam, aby były z nim problemy. Poza czytnikiem linii papilarnych znajdziemy standardowo również możliwość odblokowania telefonu przez skanowanie twarzy. Działa ono w miarę szybko i poprawnie, poza pojedynczymi przypadkami np. w nocy przy bardzo słabym oświetleniu smartfon miał standardowo problem z tą opcją. Warto jednak pamiętać, że takie odblokowanie twarzą nie należy do najbezpieczniejszych metod.
Wszystkie przyciski zostały wykonane w kolorze obudowy. A co najważniejsze są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.
Jeżeli chodzi o głośnik to nie wyróżnia się on niczym specjalnym w swojej klasie cenowej. Muzyka płynąca z nich jest w miarę OK, chociaż trochę płaska. Nie mniej całkowicie wystarczy do codziennego użytku (słuchanie podcastów, rozmowy głośnomówiące, odsłuchanie krótkich filmików na mediach społecznościowych). Dla osób chcących lepszych doznań słuchowych mam dobrą wiadomość. Jest wyjście mini Jack 3,5 mm. Zatem bez problemu podepniemy do telefonu słuchawki po kablu. Je jednak musimy sobie zakupić sami.
Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń – jest OK w tej klasie cenowej.
Wymiary realme 9i 5G to: 164.4 x 75.1 x 8.1 mm, a waga to: 187 g. Smartfon jest zatem dosyć duży, ale mimo wszystko całkiem dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski leża dokładnie tam gdzie powinny – są w zasięgu. Obsługa jedną ręką nie należy jednak do najwygodniejszych. Chyba, że włączymy tryb jednoręczny.
Testowany model otrzymał podobny ekran IPS, 6,6″ z rozdzielczością 2400×1080 FHD+, gęstością pikseli 400 PPI, ale z odświeżaniem 90 Hz (szkoda, że nie 120 Hz). Sam ekran pokrywa 85% powierzchni przodu telefonu i zawiera niewielkie wycięcie w kształcie łezki przy górnej krawędzi na środku, w której umieszczono przedni aparat. Ogólny odbiór ekranu uważam za całkiem OK, chociaż w tej półce cenowej zdarzają się już lepsze. Nie mniej nie mamy tutaj pikselozy, dobrze przegląda się strony internetowe oraz pracuje na aplikacjach. Krawędzie czcionek są ostre, a całość jest czytelna i wyraźna. Jasność maksymalna to niestety tylko 400 nitów. Zatem praca w słońcu raczej odpada.
Test realme 9 Pro Plus Free Fire – smartfon inspirowany grą mobilną
Smartfon oferuje oczywiście możliwość dopasowania parametrów ekranu takich jak: temperatura ekranu (zimna, domyślna, cieplejsza) czy jasność, ale również posiada dodatkowy tryb ciemny oraz tryb ochrony oczu (Komfort oczu). Nie znajdziemy w nim diody powiadomień ani AOD.
Standardowo też możemy włączyć obsługę gestami lub pozostawić dolną belkę z przyciskami. Dodatkowo możemy włączyć inteligentny pasek boczny. Zatem każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji.