Test Final Audio UX3000 – zanurzyłem się w dźwięki

Jak już wcześniej pisałem UX3000 to pierwsze bezprzewodowe słuchawki nauszne marki Final z aktywną redukcją szumów z hybrydową metodologią ich redukcji.

Ogólnie rzecz biorąc, współczesne słuchawki wyposażone w funkcję redukcji szumów mają jednostki przetworników (głośniki) emitujące specjalny dźwięk generowany elektronicznie w uzupełnieniu muzyki lub głosu pierwotnie odtwarzanego w celu wyeliminowania szumów zewnętrznych.

Ponadto wiele bezprzewodowych słuchawek w dużej mierze opiera się na korektorach programowych do regulacji jakości dźwięku, to obciąża przetworniki i prowadzi do znacznej degradacji jakości dźwięku. A nawet może powodować zmęczenie po długim czasie słuchania.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Aby rozwiązać ten problem, wielu producentów stosuje wzmocnienie niskich częstotliwości, aby zrównoważyć nieprzyjemne wysokie rejestry. Jednak takie rozwiązanie powoduje, że ogólna charakterystyka dźwięku staje się nienaturalna i poważnie wpływa na jakość brzmienia.

W przeciwieństwie do standardowego projektu, UX3000 są wyposażone w zupełnie nowy przetwornik, który wymaga tylko nieznacznej korekcji wysokich częstotliwości za pomocą korektora. Słuchawki zostały zaprojektowane tak, aby w pełni zoptymalizować charakterystykę akustyczną samego przetwornika, czego rezultatem ma być naturalna jakość dźwięku.

Hybrydowy system aktywnej redukcji szumów obejmuje dwa mikrofony w każdym nauszniku. Jeden zbiera sygnał szumu z zewnątrz obudowy, a drugi zbiera sygnał audio dobiegający z przetwornika. UX3000 analizuje próbki głosu zebrane z obu mikrofonów i generuje bardzo dokładne sygnały przeciwhałasowe, które skutecznie usuwają hałas otoczenia. Czujnik znajduje się zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej części, co pozwala na lepszą analizę hałasu. Oprócz hybrydowej redukcji szumu czujniki te umożliwiają dokładniejszą analizę szumu.

Budowa hybrydowego mechanizmu redukcji szumów za fonnex.pl

Z funkcji redukcji szumów można korzystać nawet wtedy, gdy nie słuchamy muzyki. Włączając tę funkcję w dowolnym momencie, słuchawki stają się dźwiękoszczelnymi nausznikami, co w połączeniu z funkcją mikrofonu daje możliwości wykonywania wygodnych połączeń na przykład podczas konferencji internetowych. Dzięki czemu wyraźnie słyszymy głos drugiej osoby, jednocześnie eliminując hałas z zewnątrz.

Final Audio UX3000
Final Audio UX3000
  • Stan funkcji ANC

Gdy słuchawki są wyłączone, można łatwo sprawdzić za pomocą wskaźnika stanu Bluetooth/ANC. Świeci się na zielono: funkcja ANC włączona Off: nie świeci – funkcja ANC wyłączona.

  • Funkcja ANC (aktywna redukcja szumów)

Naciskamy przycisk ANC przez 2 sekundy, aby aktywować funkcję ANC na 2 sposoby, w zależności od sytuacji. Gdy słuchawki są włączone: ogłaszany jest komunikat „Wyciszanie szumów” a wskaźnik stanu Bluetooth/ANC naprzemiennie miga na niebiesko i zielono w regularnych odstępach czasu. Gdy słuchawki są wyłączone: wskaźnik stanu Bluetooth/ANC świeci na zielono.

  • Wyłączanie funkcji ANC

Naciskamy przycisk przez 2 sekundy, aby wyłączyć funkcję ANC na 2 sposoby, w zależności od stanu słuchawek. Gdy słuchawki są włączone: słyszyszymy „off” i zielone światło na wskaźniku stanu Bluetooth/ANC zgaśnie. Gdy słuchawki są wyłączone: zielone światło wskaźnika stanu Bluetooth/ANC gaśnie.

Podczas jazdy tramwajem, pociągiem czy samochodem włączona aktywna redukcja szumów bardzo dobrze wycisza stałe i jednostajne dźwięki. ANC bez problemu poradził sobie również z delikatnym stukotem w klawisze klawiatury czy włączonym TV w drugim pomieszczeniu.

Nieco słabiej wypada jednak w momencie, gdy ktoś stoi obok nas i mówi np. uciążliwy pasażer współtowarzysz, który trajkocze całą drogę przez telefon. Nagłe krzyki czy płacz dziecka również będzie słyszalny.  Zatem zestaw ten spełni swoją rolę w środowisku biurowym, w domu czy podczas podróży, gdy obok nas są w miarę cisi pasażerowie.

Niestety włączona redukcja szumów ma wpływ na czas pracy na baterii (ANC on: 25godz / ANC off: 35 godz). Jednak, co warte podkreślenia, ma znikomy wpływ na jakość dźwięku.

Jeśli chodzi o czas pracy, to nie udało mi się nigdy przesiedzieć w nich na raz 35 h, jak deklaruje producent, ale na pewno nie sięgałem po ładowarkę zbyt często. Przy 2 tygodniach użytkowania ładowałem je tylko 2 razy.

No dobrze, ale jak grają Final Audio UX3000? Cóż nie powiem raczej niczego odkrywczego. Te słuchawki są po prostu świetne jak na japońskiego producenta przystało. Jest to muzyka godna uszu melomanów. Muzyka z nich płynąca jest bardzo czysta, wyraźna i o bardzo neutralnym brzmieniu. Nie ma tutaj żadnego przekolorowania.

Najlepiej swoją moc pokazują w momencie jak włączymy kanały (streaming) czy utwory (filmy), które nie tracą zbytnio na jakości. Oprócz obsługi kodeków SBC i AAC, zestaw słuchawkowy Final Audio UX3000 obsługuje aptX LL – kodek o niskim opóźnieniu, który zapewnia dźwięk wysokiej jakości z minimalnymi przerwami i opóźnieniem.

Bez problemu wtedy odróżnimy dźwięki płynące w filmie, scena jest dopracowana, ma się wrażenie, że większość dzieje się „wokół głowy”, a nie wokół niej. A gdy rozbrzmi orkiestra i muzyka klasyczna, to nie tylko ma się wrażenie przebywania w Sali koncertowej (dwie godziny zatracenia w dźwiękach, mijają jak minuty), ale możemy rozpoznamy każdy instrument, z których wydobywa się muzyka.

Równie dobrze wypada w nich bas, który również nie jest przekręcony w żadną stronę. Chociaż mogą tutaj troszeczkę kręcić nosem zagorzali fani bardzo mocnego uderzenia, ale na pewno nikt nie powinien narzekać na ich szczegółowość czy dokładność.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl