Jak już wcześniej pisałem UX3000 to pierwsze bezprzewodowe słuchawki nauszne marki Final z aktywną redukcją szumów z hybrydową metodologią ich redukcji.
Ogólnie rzecz biorąc, współczesne słuchawki wyposażone w funkcję redukcji szumów mają jednostki przetworników (głośniki) emitujące specjalny dźwięk generowany elektronicznie w uzupełnieniu muzyki lub głosu pierwotnie odtwarzanego w celu wyeliminowania szumów zewnętrznych.
Ponadto wiele bezprzewodowych słuchawek w dużej mierze opiera się na korektorach programowych do regulacji jakości dźwięku, to obciąża przetworniki i prowadzi do znacznej degradacji jakości dźwięku. A nawet może powodować zmęczenie po długim czasie słuchania.
Aby rozwiązać ten problem, wielu producentów stosuje wzmocnienie niskich częstotliwości, aby zrównoważyć nieprzyjemne wysokie rejestry. Jednak takie rozwiązanie powoduje, że ogólna charakterystyka dźwięku staje się nienaturalna i poważnie wpływa na jakość brzmienia.
W przeciwieństwie do standardowego projektu, UX3000 są wyposażone w zupełnie nowy przetwornik, który wymaga tylko nieznacznej korekcji wysokich częstotliwości za pomocą korektora. Słuchawki zostały zaprojektowane tak, aby w pełni zoptymalizować charakterystykę akustyczną samego przetwornika, czego rezultatem ma być naturalna jakość dźwięku.
Hybrydowy system aktywnej redukcji szumów obejmuje dwa mikrofony w każdym nauszniku. Jeden zbiera sygnał szumu z zewnątrz obudowy, a drugi zbiera sygnał audio dobiegający z przetwornika. UX3000 analizuje próbki głosu zebrane z obu mikrofonów i generuje bardzo dokładne sygnały przeciwhałasowe, które skutecznie usuwają hałas otoczenia. Czujnik znajduje się zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej części, co pozwala na lepszą analizę hałasu. Oprócz hybrydowej redukcji szumu czujniki te umożliwiają dokładniejszą analizę szumu.
Z funkcji redukcji szumów można korzystać nawet wtedy, gdy nie słuchamy muzyki. Włączając tę funkcję w dowolnym momencie, słuchawki stają się dźwiękoszczelnymi nausznikami, co w połączeniu z funkcją mikrofonu daje możliwości wykonywania wygodnych połączeń na przykład podczas konferencji internetowych. Dzięki czemu wyraźnie słyszymy głos drugiej osoby, jednocześnie eliminując hałas z zewnątrz.
- Stan funkcji ANC
Gdy słuchawki są wyłączone, można łatwo sprawdzić za pomocą wskaźnika stanu Bluetooth/ANC. Świeci się na zielono: funkcja ANC włączona Off: nie świeci – funkcja ANC wyłączona.
- Funkcja ANC (aktywna redukcja szumów)
Naciskamy przycisk ANC przez 2 sekundy, aby aktywować funkcję ANC na 2 sposoby, w zależności od sytuacji. Gdy słuchawki są włączone: ogłaszany jest komunikat „Wyciszanie szumów” a wskaźnik stanu Bluetooth/ANC naprzemiennie miga na niebiesko i zielono w regularnych odstępach czasu. Gdy słuchawki są wyłączone: wskaźnik stanu Bluetooth/ANC świeci na zielono.
- Wyłączanie funkcji ANC
Naciskamy przycisk przez 2 sekundy, aby wyłączyć funkcję ANC na 2 sposoby, w zależności od stanu słuchawek. Gdy słuchawki są włączone: słyszyszymy „off” i zielone światło na wskaźniku stanu Bluetooth/ANC zgaśnie. Gdy słuchawki są wyłączone: zielone światło wskaźnika stanu Bluetooth/ANC gaśnie.
Podczas jazdy tramwajem, pociągiem czy samochodem włączona aktywna redukcja szumów bardzo dobrze wycisza stałe i jednostajne dźwięki. ANC bez problemu poradził sobie również z delikatnym stukotem w klawisze klawiatury czy włączonym TV w drugim pomieszczeniu.
Nieco słabiej wypada jednak w momencie, gdy ktoś stoi obok nas i mówi np. uciążliwy pasażer współtowarzysz, który trajkocze całą drogę przez telefon. Nagłe krzyki czy płacz dziecka również będzie słyszalny. Zatem zestaw ten spełni swoją rolę w środowisku biurowym, w domu czy podczas podróży, gdy obok nas są w miarę cisi pasażerowie.
Niestety włączona redukcja szumów ma wpływ na czas pracy na baterii (ANC on: 25godz / ANC off: 35 godz). Jednak, co warte podkreślenia, ma znikomy wpływ na jakość dźwięku.
Jeśli chodzi o czas pracy, to nie udało mi się nigdy przesiedzieć w nich na raz 35 h, jak deklaruje producent, ale na pewno nie sięgałem po ładowarkę zbyt często. Przy 2 tygodniach użytkowania ładowałem je tylko 2 razy.
No dobrze, ale jak grają Final Audio UX3000? Cóż nie powiem raczej niczego odkrywczego. Te słuchawki są po prostu świetne jak na japońskiego producenta przystało. Jest to muzyka godna uszu melomanów. Muzyka z nich płynąca jest bardzo czysta, wyraźna i o bardzo neutralnym brzmieniu. Nie ma tutaj żadnego przekolorowania.
Najlepiej swoją moc pokazują w momencie jak włączymy kanały (streaming) czy utwory (filmy), które nie tracą zbytnio na jakości. Oprócz obsługi kodeków SBC i AAC, zestaw słuchawkowy Final Audio UX3000 obsługuje aptX LL – kodek o niskim opóźnieniu, który zapewnia dźwięk wysokiej jakości z minimalnymi przerwami i opóźnieniem.
Bez problemu wtedy odróżnimy dźwięki płynące w filmie, scena jest dopracowana, ma się wrażenie, że większość dzieje się „wokół głowy”, a nie wokół niej. A gdy rozbrzmi orkiestra i muzyka klasyczna, to nie tylko ma się wrażenie przebywania w Sali koncertowej (dwie godziny zatracenia w dźwiękach, mijają jak minuty), ale możemy rozpoznamy każdy instrument, z których wydobywa się muzyka.
Równie dobrze wypada w nich bas, który również nie jest przekręcony w żadną stronę. Chociaż mogą tutaj troszeczkę kręcić nosem zagorzali fani bardzo mocnego uderzenia, ale na pewno nikt nie powinien narzekać na ich szczegółowość czy dokładność.