Recenzja Sound Blaster X4 – dźwięk w czterech postaciach

Recenzja Sound Blaster X4 – dźwięk w czterech postaciach

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

1 urządzenie. 3 technologie dźwięku przestrzennego. 7 złączy wejścia / wyjścia. Wszechstronne ulepszenie dźwięku – poznajcie zewnętrzną kartę Sound Blaster X4. Jest to zmodernizowany następca, bardzo dobrze przyjętego przez użytkowników, DACa Sound Blaster X3.

Głośniki czy słuchawki? Dlaczego nie obydwa urządzenia? Karta dźwiękowa Sound Blaster X4 obsługuje do 7.1 kanałów audio Discrete i Virtual, dzięki czemu nie musimy iść na kompromis, jeśli chodzi o sposób odtwarzania dźwięku. Zapewnia również niesamowitą jakość dźwięku — głębię i szczegółowość akustyki — dzięki czemu nasze słuchawki i głośniki nabiorą nowego życia.

Ponadto zapewnia nie tylko jedną, ale aż trzy różne opcje dostarczania dźwięku przestrzennego. Przy projektowaniu Sound Blaster X4 producent skupił się na dodaniu nowych funkcji, zaimplementowaniu dodatkowych technologii, polepszeniu jakości odtwarzanego dźwięku i zaoferowaniu użytkownikowi nowego oprogramowania.

Co ciekawe, wcale nie musimy znać się na nowych technologiach.  Dzięki karcie Sound Blaster X4 i jej 7 złączom wejścia / wyjścia podłączenie wielu urządzeń audio jest bardzo proste. Od mikrofonów zewnętrznych i zestawów słuchawkowych po platformy takie jak komputer PC, Mac, konsole do gier, a nawet wielokanałowe systemy głośników — praktycznie przekształca to konfigurację biurkową w koncentrator audio.

Patrząc na samo urządzenie widzimy, że przeszło minimalne zabiegi wizualne. Tym razem specyfikację i możliwości recenzowanego urządzenia Sound Blastera zamieszczamy na końcu materiału. A teraz skupmy się na najistotniejszych kwestiach.

Sound Blaster X4
Sound Blaster X4

Na początek kilka słów Creative o swoim rozwiązaniu. Przestrzenny dźwięk w czterech postaciach. Sound Blaster X4 może obsłużyć fizyczny zestaw głośnikowy w trybie 7.1 a także dostarczyć wirtualny dźwięk przestrzenny na trzy sposoby, poprzez:

 • Technologię Super X-Fi, która potrafi odtworzyć wrażenia odsłuchowe systemu wielogłośnikowego w słuchawkach,
 • Technologię przetwarzania dźwięku przestrzennego Sound Blaster Surround Virtualization wykorzystującą algorytmy, optymalizując informacje przestrzenne przychodzącego dźwięku,
 • Technologię kodowania Dolby Digital Live dla użytkowników systemu Windows za pośrednictwem połączenia optycznego.

Jak widać na zdjęciu, zewnętrzna karta dostarczana jest w kompaktowym pudełku. Na górze pudełka graficznie oznaczono najważniejsze funkcje urządzenia. Jeżeli mamy chęci poznać więcej danych na temat kupowanego sprzętu, wystarczy zeskanować kod QR, który prowadzi bezpośrednio do głównej strony produktu. Sprzęt podczas transportu jest chroniony ze wszystkich stron.

Zawartość opakowania:

 • Sound Blaster X4
 • Kabel USB-A na USB-C (2 m)
 • Kabel optyczny (1m)
 • Ulotka SmartComms Kit
 • Skrócona instrukcja obsługi i broszury
 • Broszury z informacjami na temat gwarancji

Kartę zamknięto w kompaktowej i ergonomicznej obudowie (130,5 mm x 130,5 mm x 40,6 mm), z matowo- czarnym wykończeniem i waży zaledwie 384 g. Karta Sound Blaster X4 pomimo niewielkich rozmiarów wyposażona jest w kilka praktycznych rozwiązań m.in. dodatkowy port optyczny/liniowy.

Port USB-C ułatwia zasilanie urządzenia bezpośrednio na biurku po nawiązaniu połączenia. Po podłączeniu do platform takich jak komputery PC i Mac połączenie USB-C jest wykorzystywane zarówno do zasilania, jak i do przesyłania dźwięku, co sprawia, że konfiguracja jest bardzo wygodna (i powoduje mniej bałaganu).

Użytkownicy mają teraz bardziej wszechstronny zakres opcji podłączania Sound Blaster X4 do wielu innych urządzeń audio.

5 komentarzy do “Recenzja Sound Blaster X4 – dźwięk w czterech postaciach

 • 11 stycznia 2023 o 20:00
  Bezpośredni odnośnik

  Poprawiono. Nie chcę się tłumaczyć, ale czasem słownik robi „poprawki”, a nie zawsze to wyłapać się da. Jeżeli chodzi o pytanie, to muszę prosić o pomoc osoby, które mają tę kartę, ja już ją oddałem. Pozdrawiam
  Andrzej

  Odpowiedz
 • 11 stycznia 2023 o 14:05
  Bezpośredni odnośnik

  Po pierwsze „funkcjom” nie „funkcją” – błąd na 3. stronie :). A teraz pytanie, czy mogę użyć tego, jako łącznika między wieżą a telewizorem? Mam telewizor z wejściem optycznym, ale nie mam takiego wyjścia w wieży. Więc z wieży do SB i z SB do TV. Da radę? Dzięki za pomoc

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: