Usuwasz aplikację, a dane?

Usuwasz aplikację, a dane? Usuwając aplikację, nie usuwasz jednocześnie swoich danych, ale wkrótce będzie to możliwe

 Jak donosi serwis BGR, Google chce poprawić zasady dotyczące usuwania kont i wymazywania prywatnych danych z aplikacji mobilnych. Aktualnie usunięcie danych, nawet w przypadku usuwania konta czy aplikacji jest bardzo żmudnym i często niemożliwym zadaniem. Bethel Otuteye, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa aplikacji Android, ogłosił jednak niedawno, za pośrednictwem wpisu na blogu, że nowa polityka usuwania danych Sklepu Google Play umożliwi użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi w aplikacjach.

 Twórcy aplikacji na Androida, umożliwiających tworzenie konta użytkownika, wkrótce będą musieli zapewnić użytkownikom opcję usuwania konta i danych z poziomu aplikacji oraz na stronie internetowej. Otuteye twierdzi, że opcja poprzez stronę internetową jest szczególnie ważna, aby użytkownicy mogli poprosić o usunięcie swoich kont i danych bez konieczności ponownego pobierania aplikacji. „Zgodnie z nową polityką, gdy aplikacja spełni prośbę o usunięcie konta, musi również usunąć dane powiązane z tym kontem” – dodaje.

Recenzja Oclean X Pro Elite – zaawansowana szczoteczka soniczna z aplikacją

Nowa polityka usuwania danych da użytkownikom aplikacji na Androida również więcej wyboru. Na przykład będą mogli oni żądać usunięcia danych powiązanych z ich kontem (takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty itp.), zachowując jednocześnie aktywne konto. Jeśli twórcy aplikacji będą archiwizować jakieś dane użytkowników ze względów bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom lub jakichkolwiek wymogów prawnych, będą musieli jasno komunikować te praktyki.

 (Źródło: https://bgr.com/tech/google-now-requires-android-apps-to-let-you-delete-your-account/  )

Poniżej komentarz eksperta ESET na ten temat: 

Wiele osób sądzi, że gdy usuwają aplikację z telefonu, ich dane zostają również usunięte z serwerów, ale niestety jest to dalekie od prawdy. Udostępniamy nasze prywatne dane częściej, niż sobie z tego zdajemy sprawę, a konsekwencje ich wycieków mogą być bardzo poważne. Funkcje takie jak ta, planowana przez Google, bez wątpienia pomagają zwiększyć bezpieczeństwo kont, danych i ochronę tożsamości użytkowników. Usuwanie danych jest zwykle bardzo trudne. Każdorazowe ich udostępnienie sprawia, że potem trudno odzyskać nad nimi pełną kontrolę. Często mogą pozostać na serwerach, w jakiejś formie, bez naszej wiedzy.

Test Huawei Watch Ultimate – zabrałam go 20m pod wodę, a może jeszcze więcej!

Jednocześnie część użytkowników aplikacji nie jest zainteresowana skutecznym usuwaniem historii swoich aktywności. Czasem argumentują to tym, że być może będą jej potrzebować w jakiejś chwili. Problem w tym, że archiwalne dane osobowe bywają kłopotliwym zasobem, nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych. Warto sobie uzmysłowić, że np. ujawnienie naszych starych rozmów z wczesnych lat mediów społecznościowych, bez kontekstu, mogłoby spowodować przeróżne szkody.

Być może planowana przez Google nowa funkcja nie będzie od razu działać idealnie, ale to dobry ruch, akcentujący  znaczenie ochrony naszych danych i propozycja prostego oraz aktywnego rozwiązania tej kwestii – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl