równość płci w IT – dlaczego to tak ważne

Equinix pokazuje, dlaczego ważne jest wspieranie równości płci w IT

Według badania Equinix 2022 Global Tech Trends Survey, 62% decydentów IT na świecie postrzega niedobór pracowników z umiejętnościami informatycznymi jako jedno z głównych zagrożeń dla ich biznesu. Ponadto dane wskazują, że 70% kobiet w branży technologicznej czuje, że musi pracować ciężej i udowadniać swoją wartość z powodu swojej płci[1].

Może to wpływać na mniejszą obecność kobiet w zawodach IT – w Polsce jest to około 15,5%, przy średniej unijnej o 4 punkty procentowe wyższej[2]. Jak na to wyzwanie odpowiada Equinix, jedna z największych firm tworzących globalną infrastrukturę cyfrową?

Reklamy

równość płci

Equinix od ponad dekady wspiera obecność kobiet w sektorze IT. Firma w 2011 roku powołała Equinix Women Leaders Network (EWLN). Wspomniana inicjatywa początkowo zrzeszała kobiety na kierowniczych stanowiskach wewnątrz firmy, a obecnie dostępna jest dla wszystkich kobiet w organizacji. EWLN koncentruje się na rozwoju zawodowym, tworzeniu kontaktów między liderkami i promocji głosu kobiet, pracujących w branży technologicznej. Tego typu działania pomagają zachęcić kolejne kandydatki do rozwoju zawodowego w obszarze nowoczesnych technologii. To szczególnie istotne, ponieważ w polskim sektorze IT brakuje około 25 tysięcy rąk do pracy[3] zaś sektor rozwija się szybko oraz globalnie

Test Kohersen CY021 – wielofunkcyjny robot kuchenny z funkcją gotowania

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 20% Polek wracających po urlopie macierzyńskim musi zmienić pracę[4]. Wspieranie matek powracających na rynek pracy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać w organizacjach bezcenną wiedzę i doświadczenie, zwłaszcza, że 44% menedżerów IT badanych w ramach Equinix 2022 Global Tech Trends Survey przyznało, że jednym z największych wyzwań branży są ubiegający się o pracę kandydaci o niewłaściwych umiejętnościach.

Warto podejmować innowacyjne działania, które przyczyniają się do tworzenia równego środowiska pracy. W przeszłości zbyt mało uwagi poświęcano na dostosowanie sektora technologicznego do kwestii równości płci. Cieszy to, że obecnie ta wrażliwość rośnie i nadszedł czas. Rynek usług cyfrowych stale się rozwija i potrzebuje tak samo kobiet, jak i mężczyzn, a dostosowanie się do zmian to korzyści dla społeczeństwa i biznesu, w szczególności tego opartego na nowych technologiach – zauważa Sylwia Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.

Firma Equinix ogłosiła ponadto partnerstwo z kierowaną przez kobiety globalną siecią społeczną World Pulse, mającą na celu stworzenie sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości dla dziewczynek i kobiet na całym świecie. Zróżnicowany pod względem płci i kultury zespół to kluczowy element pozwalający tworzyć technologie dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników. Equinix stara się aktywnie przyciągać i zatrzymywać kobiece talenty w branży technologicznej wychodząc z przekonania, że ważne jest tworzenie warunków, które przyciągają kobiety do branży i zapewniają, że te, które już w niej pracują, czują się doceniane.

Wspieranie kobiet na rynku pracy leży w interesie całego biznesu. Dzięki temu zwiększa się pula talentów, co przyczynia się do stałego podnoszenia jakości usług. Sektor IT potrzebuje zarówno utalentowanych kobiet, jak i mężczyzn, aby nadal tak dynamicznie się rozwijać.podsumowuje Sylwia Pyśkiewicz.

[1] Report: The state of gender equity in tech, Web Summit 2022.

[2] Data from HRS-IT company.

[3] Report: Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?, Polski Instytut Ekonomiczny.

[4] Report: Mama wraca do pracy, Polski Instytut Ekonomiczny.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]