Cyber Signals – groźne i kosztowne zagrożenia

Microsoft Cyber Signals Report – rekomendacje Microsoft dotyczące rosnącej skali przestępstw typu Business Email Compromise (BEC)

Cyber Signals

Microsoft opublikował czwartą edycję Cyber Signals – kwartalnego opracowania na temat stanu zagrożeń związanych z biznesową pocztą e-mail. Pełny raport w formacie PDF znajduje się tutaj.

Recenzja Creative HS-220 – słuchawki do biura i Call Center

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Najnowsza edycja raportu Cyber Signals koncentruje się na przestępstwach na tle biznesowym wykorzystujących firmową pocztę e-mail. Digital Crimes Unit, stworzony przez Microsoft zespół ds. cyberbezpieczeństwa, odkrył nową metodę przestępstw wykorzystujących dane uwierzytelniające i adresy IP ofiar. Umożliwiają one cyberprzestępcom prowadzenie tzw. kampanii Business Email Compromises (BEC), które są trudniejsze do rozpoznania i przerwania.

BEC to kampanie, w których przestępcy podszywają się pod korespondencję biznesową, uzyskując wcześniej dostęp do skrzynki e-mailowej ofiary. Powyższa taktyka wzbudziła również zaniepokojenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i amerykańskich federalnych organów ścigania, którzy obawiają się, że może ona wywołać falę ataków BEC na skalę przemysłową, utrudniając poznanie prawdziwej lokalizacji cyberprzestępców. Dzieje się tak ponieważ mogą oni ominąć flagi określające „niemożliwą podróż” (impossible travel) służącą do wykrywania podejrzanych działań.

Test Motorola edge 40 pro – bardzo się polubiliśmy

Impossible travel to jedna z najbardziej podstawowych metod wykrywania anomalii, która wskazuje, że użytkownik jest zagrożony. Alerty wskazują, że zadanie jest wykonywane w dwóch lokalizacjach, bez odpowiedniej ilości czasu na podróż z jednej lokalizacji do drugiej.

 BEC to wyjątkowo groźne i kosztowne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Według najnowszych wskazań Internet Crime Report, FBI otrzymało w 2022 roku 21 832 skarg dotyczących tej formy przestępstwa, które opiewały na kwotę 2,7 miliardów dolarów. Aktualnie Microsoft rozpoznaje i analizuje średnio 156 tys. ataków typu BEC dziennie, przy skali wzrostu na poziomie 38% w ciągu ostatnich 4 lat.

Obok znaczących konsekwencji finansowych, długoterminowe szkody wynikające z tego procederu obejmują kradzież tożsamości w przypadku naruszenia danych osobowych lub utratę poufnych danych w przypadku ujawnienia tajnej korespondencji lub własności intelektualnej w złośliwej korespondencji e-mail i wiadomościach.

Recenzja Canon 8X20 IS – pozwala przybliżyć świat

Czwarta edycja raportu Cyber Signals i towarzyszący mu blog zawiera szczegółowe wskazania i proponuje najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa dla organizacji i społeczeństwa. Za jej pośrednictwem eksperci proponują w szczególności:

  • Maksymalizację ustawień zabezpieczających skrzynkę odbiorczą użytkowników;
  • Konfigurację uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA);
  • Szkolenia pracowników, aby dostrzegali znaki ostrzegawcze;
  • Weryfikację transakcji finansowych z wykorzystaniem uwierzytelniania przez telefon (w formie rozmowy).

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią bloga tutaj.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl