iiyama ProLite XU2493HS to monitor, który bardzo dobrze sprawdzi się w domowym biurze czy na biurku młodszego pokolenia. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie pozwoli zwiększyć przestrzeń roboczą ekranu naszego laptopa, lub jako samodzielny ekran podłączony do komputera stacjonarnego.
Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie
Iiyama ProLite o numerach XU2493HS to stylowy monitor, który ma doskonale sprawdzić się w aplikacjach wymagających łączenia ekranów. Matryca w technologii IPS ma zapewnić doskonałe odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia. Wysoki kontrast i jasność na poziomie 250cd/m² oznaczają, że monitor powinien również sprawdzić się jako narzędzie pracy fotografa i do projektowania stron internetowych.
Dostępny także ze stopą z regulacją wysokości: ProLite XUB2493HS-B5
Cena to ok. 540 zł. A jak monitor sprawdził się u mnie podczas codziennej pracy? Zapraszam na recenzję.
Specyfikacja techniczna:
- WYMIARY / WAGA
- Wymiary produktu szer. x wys. x gł.: 539.5 x 393.5 x .211mm
- Wymiary pudła szer. x wys. x gł.: 607 x 401 x 127mm
- Waga (bez pudła): 3.5kg
- Waga (z pudłem): 5.2kg
- Kod EAN: 4948570121151
- OBRAZ
- Wygląd: bezramkowy z 3 stron
- Przekątna: 23.8″, 60.5cm
- Panel: IPS Panel Technology LED, matowe wykończenie
- Rozdzielczość fizyczna: 1920 x 1080 @75Hz (2.1 megapixel Full HD)
- Format obrazu: 16:9
- Jasność: 250 cd/m²
- Kontrast statyczny: 1000:1
- Kontrast ACR: 80M:1
- Czas reakcji (GTG): 4ms
- Kąty widzenia: poziomo/pionowo: 178°/178°, prawo/lewo: 89°/89°, góra/dół: 89°/89°
- Kolory: 16.7mln (sRGB: 96%; NTSC: 72%)
- Synchronizacja pozioma: 30 – 83kHz
- Powierzchnia robocza szer. x wys.: 527 x 296.5mm, 20.7 x 11.7″
- Plamka: 0.275mm
- Kolor: matowa, czarny
- INTERFEJSY / ZŁĄCZA / STEROWANIE
- Wejście sygnału: HDMI x1
- DisplayPort x1
- HDCP: tak
- Wyjście słuchawkowe: tak
- WŁAŚCIWOŚCI
- Redukcja niebieskiego światła: tak
- Flicker free: tak
- Obsługa technologii FreeSync: tak
- Ekstra: i-style Colour
- Języki menu OSD: EN, DE, FR, IT, RU, JP, CZ, NL, PL
- Przyciski: Power, Menu, + / Głośność, -/ Eco, Wejście / Wyjdź
- Parametry regulowane: (kontrast, jasność, i-style Colour, ACR, Eco, OD, technologia X-Res), ustawienia obrazu (automatyczna regulacja, taktowanie, faza, pozycja pozioma, pozycja pionowa, ostrość i miękkość, format obrazu), ustawienia kolorów (gamma, 6-axis, temperatura kolorów), OSD (pozycja pozioma, pozycja pionowa, czas wygaszania menu OSD, język), dodatkowe (reset, DDC /CI, wybór sygnału, źródło audio, zakres HDMI, logo otwierające, LED, informacje, głośność)
- Wbudowane głośniki: 2 x 2W
- Udogodnienia: kompatybilny z Kensington-lock™, DDC/CI, DDC2B, Mac OSX
- MECHANICZNE
- Zakres regulacji: pochył
- Kąt pochylenia: 23° w górę; 5° w dół
- Standard VESA: 100 x 100mm
- AKCESORIA W ZESTAWIE
- Kable: zasilający, HDMI
- Pozostałe: skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa
- ZARZĄDZANIE ENERGIĄ
- Zasilacz: wewnętrzny
- Zasilanie: AC 100 – 240V, 50/60Hz
- Zużycie energii: 15W typowo, 0.5W stand by, 0.3W off mode
- ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
- Certyfikaty: CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, ENERGY STAR®, UKCA
- Klasa efektywności energetycznej (Regulation (EU) 2017/1369): D
- REACH SVHC: powyżej 0.1% ołowiu
Budowa i użytkowanie
Monitor przybył do mnie w niewielkim kartonowym pudelku wyłożonym styropianem. Generalnie spokojnie sami go przewieziemy ze sklepu – nawet komunikacją miejską, gdyż jest naprawdę niewielki (607 x 401 x 127mm) i lekki (5,2 kg). Kurier też nie powinien mieć z nim problemu, bo całość jest solidnie zapakowana. Widać, że producent mocno zadbał o ten aspekt.
W środku poza rozłożonym urządzeniem (podstawka, ramię, monitor) znalazłam przewód HDMI oraz standardową papierologię (skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństw).
Recenzja iiyama ProLite 34 – ciężko się z nim rozstać po testach
Wyjmujemy części i łączymy prostokątną podstawkę z ramieniem, a następnie wsuwamy ramię w uchwyt monitora. Model, który otrzymałam na testy ma dosyć niskie ramie (nie jest regulowane) i musiałam ustawić go na podstawce. W przypadku gdy stawiamy monitor obok laptopa, albo łączymy go do standardowego komputera, to wysokość ekranu jest jak najbardziej ok. Ja jednak lubię mieć dodatkowy wyświetlacz tuż nad laptopem i przez to potrzebuję nieco wyżej ustawiony monitor.
I tutaj od razu uwaga. Producent zadbał również o ten aspekt, ale musimy wybrać wtedy nieco inny model, a mianowicie ProLite XUB2493HS-B5. W nim znajdziemy regulowane ramie. Taką regulowaną stopkę iiyama zaprezentowała na początku 2023 r. Jest ona bardziej ergonomiczna i wspiera również utrzymanie poprawnej postawy w trakcie pracy.
„Unowocześniona podstawa posiada regulację wysokości do 150 mm, czyli o 20 mm więcej niż ich poprzednie wersje. Stopa ma również funkcję obrotu o 90°, która umożliwia obracanie ekranu z orientacji poziomej do pionowej. Opcja obrotu może być szczególnie przydatna w aplikacjach wspomagających edycję dokumentów lub podczas pracy nad edycją zdjęć portretowych, które wymagają większej wysokości niż szerokości. Oprócz tego stopa umożliwia również funkcje pochylania i obracania.
Smukła konstrukcja i mniejsza liczba jej elementów pozwalają zmieścić podstawę wraz z ekranem w mniejszym kartonie. Nowe opakowanie produktu jest mniejsze od poprzedniego o około 20-35%. Oznacza to, że w jednym kontenerze dostawczym może zmieścić się więcej pudeł, co skutkuje zmniejszeniem ilości wykonywanych transportów podczas logistyki, co z kolei wpływa na ograniczenie emisji CO2 do środowiska. Stosunkowo mniejsza waga w porównaniu ze starszymi opakowaniami zmniejsza również koszty transportu.
iiyama jest zaangażowana w bycie firmą odpowiedzialną społecznie i dążącą do innowacyjności oraz zadowolenia klientów. Wprowadzenie mniejszych opakowań produktów, które minimalizują liczbę transportów, jest jednym z pierwszych kroków mających na celu szerzenie bardziej ekologicznej postawy, które marka zamierza podjąć w 2023 roku.”
Monitor też możemy przyczepić do ramienia czy na ścianę. Jest zgodny ze standardami montażu VESA (100×100 mm). Uchwyt/ramię na ścianę nie jest częścią zestawu. O niego musimy zadbać sami.
Wszystko łączy się szybko i bez potrzeby wzywania fachowców😊. Każdy element ładnie ze sobą pasuje i nic nie odstaje.
A co z regulacją kątem nachylenia czy obrotem? W przypadku wersji, którą ja otrzymałam na testy mamy dosyć skromne możliwości. W sumie tylko pochył w zakresie: 23° w górę; 5° w dół. W przypadku tej dłuższej stopki (regulowanej) mamy dodatkowo możliwość obrotu stopy o 90°; 45° w lewo; 45° w prawo oraz rotację samego monitora – obrót do pionu o 90°. Zatem przy zakupie warto rozważyć, którą opcję potrzebujemy.
Dodam jeszcze, że cały zestaw utrzymany jest w czarnej kolorystyce i zajmuje niewiele miejsca na biurku. Wszystko w nim jest dobrze spasowane, mechaniczne części dobrze się sprawują (regulacja kąta nachylenia) i dobrze prezentuje się na biurku. W ostatecznym odbiorze nie przeszkadza nawet szersza ramka na dole ekranu. Co tu dużo mówić jest to ekran, który dobrze wpisze się w wystrój biurka młodego ucznia czy po prostu do pracy zdalnej jako dodatkowy wyświetlacz. Możemy też zakupić kilka monitorów i je połączyć w większy ekran.
Monitor ma też wbudowane głośniki, które sprawują się jak najbardziej OK. Sprawdziły się również podczas oglądania filmów czy gier. Nie mniej, jeżeli to nam nie wystarczy, to możemy spokojnie podłączyć głośniki zewnętrzne czy słuchawki.
W tym modelu nie znajdziemy stacji dokującej. Zestaw złączy jest raczej skromy, ale też jest to dosyć tani monitor. Jeśli chodzi o złącza to znajdziemy w nim następujące porty:
- Gniazdo zasilania
- HDMI x1
- DisplayPort x1
- Wyjście słuchawkowe
I to w sumie wszystko. Do podstawowego użytkowania wystarczy całkowicie, chociaż zdaję sobie sprawę, że w przypadku niektórych laptopów będzie potrzebna przejściówka. Niektóre po prostu nie posiadają wyjścia HDMI czy DisplayPort, a mają tylko USB C. Wtedy warto rozejrzeć się za nieco droższym modelem.
Na obudowie z tyłu w prawym dolnym rogu znajdziemy też kilka przycisków, które pozwolą nam na poruszanie się po menu urządzenia, szybką zmianę wyjścia, zmianę głośności oraz jego włączenie / wyłączenie. Samo menu pozwala na:
- wybór wejścia (HDMI, DisplayPort, Auto)
- zmianę trybu ECO (OFF, MODE 1, MODE 2…)
- regulację głośności
- regulację obrazu (jasność, kontrast, I-Style Coloor, ADV. Contrast, tryb ECO, OVERDRIVE, X-RES Technology)
- regulację kolorów (GAMMA, RGB RANGE, COLOR TEMP, regulacje każdego koloru osobno: RED, GREEN, BLUE)
- regulacja podświetlenia np. redukcja niebieskiego światła
- Ustawienia OSD (Pozycja pozioma OSD, Pozycja pionowa OSD, Tło menu OSD,OSD TIME, zmiana języka)
- Extra ustawienia (RESET, DDC/CI, SIGNAL SELECT, LED, OPENNING LOGO, Adaptive Sync, Display information)
Zatem możemy dopasować konfigurację do swoich potrzeb.