Workation – praca zdalna H1 2023

Spada liczba ofert w pełni zdalnej pracy w IT. Więcej opcji hybrydowych i workation

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba ofert w pełni zdalnej pracy dla specjalistów IT spadła o 7,74 proc. w porównaniu z H2 2022 r. – wynika z danych największego branżowego portalu pracy Just Join IT. Choć opcja full remote nadal stanowi niemal 73% wszystkich ogłoszeń, to coraz większą część tortu wykraja praca hybrydowa i stacjonarna. Jednocześnie powoli rośnie trend oferowania pracownikom workation, czyli możliwości łączenia pracy z wakacjami.

workation

Z analizy ponad 85 000 ofert pracy dla osób z branży IT, na które mogły aplikować w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. za pośrednictwem portalu Just Join IT wynika, że liczba ogłoszeń oferujących pełną pracę zdalną (full remote) zmniejszyła się o blisko 8 proc. w porównaniu do stanu z drugiej połowy 2022 r. O ok. 20 proc. wzrosła z kolei liczba ogłoszeń proponujących tryb hybrydowy, a o blisko 9 proc. stacjonarny.

Aktualnie podział ofert ze względu na tryb pracy kształtuje się następująco:

  • praca zdalna: 72,73 proc. (spadek o 4,72 p.p. względem H2 2022 r.)
  • praca hybrydowa: 24,18 proc. (wzrost o 4,42 p.p.)
  • praca stacjonarna: 3,09 proc. (wzrost o 0,30 p.p.)
Liczba ofert pracy stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej w IT w H1 2023
Tryb pracy Udział ofert Wzrost/spadek liczby dostępnych ofert Wzrost/spadek udziału w łącznej liczbie ofert
biuro 3,09% 8,90% 0,30 p.p.
hybryda 24,18% 20,23% 4,42 p.p.
full remote 72,73% -7,74% -4,72 p.p.
Dane porównawcze: H1 2023 vs H2 2022. Źródło: Just Join IT

Na rynku IT wciąż mamy do czynienia z dużą luką talentów. To zapotrzebowanie sprawia, że pracodawcy są nadal skłonni podążać za indywidualnymi potrzebami pracowników. Z drugiej strony w momencie dekoniunktury i większego przechylania się szali w kierunku rynku pracodawcy – czyli mniej ofert i więcej kandydatów – łatwiej jest zaproponować tryb inny niż zdalny, którego brak był do tej pory przeszkodą w aplikowaniu na dane stanowisko dla większości pracowników IT mówi Michał Szum, Head of Customer Success w Just Join IT, analizujący dane.

Justyna Krzewska, Recruitment Team Leader w Just Join IT i RocketJobs.pl dodatkowo wyjaśnia, dlaczego z punktu widzenia firmy lepiej jest, by pracownik utrzymywał więź fizyczną z zespołem, niezależnie od jakości pracy, którą przekazuje.

Pracodawcy w rozmowach wskazują nam, że największym wyzwaniem obecnych czasów jest znalezienie równowagi pomiędzy zapewnieniem pracownikom IT idealnych z ich perspektywy warunków pracy, a utrzymaniem oraz wzmacnianiem tożsamości z organizacją. Wzrost liczby ofert hybrydowych i stacjonarnych może świadczyć o tym, że zarządy i działy HR czują potrzebę angażowania pracowników w życie firmowe, aby w dłuższym terminie dany specjalista był bardziej związany z organizacją, a tym samym kierował się innymi kategoriami oceny miejsca pracy niż tylko przez pryzmat zarobków.

Recenzja Rider R10 CROSS – dlaczego „nie” hulajnoga elektryczna

To zaś ma przekładać się na mniejszą rotację czy podniesienie efektywności pracy zespołowej, a na koniec dnia widoczne jest także w wynikach. Rekrutacje i szkolenia zwykle kosztują więcej niż utrzymanie pracownika, a w najbardziej zgranych zespołach powstają najlepsze, a co za tym idzie najbardziej rentowne projekty – mówi ekspertka.

W biurze zarobią więcej?

Portal Just Join IT przeanalizował także mediany zarobków z perspektywy trybu oferowanej pracy. W czerwcu 2023 r. najwięcej, bo 24 600 PLN netto zarobili na umowie B2B seniorzy pracujący w pełni zdalnie, przy czym tak samo doświadczeni specjaliści, pracujący z biura, mogli otrzymać raptem 100 PLN mniej. W przypadku midów różnica jest większa. Pracujący zdalnie mogli liczyć na 10 proc. wyższe wynagrodzenie. Mediana z ofert full remote dla midów to 17 640 PLN netto, a stacjonarnych 16 000. Juniorzy także statystycznie najwięcej zarobią pracując poza biurem. Różnica sięga 9% (9000 PLN netto full remote, 8250 PLN netto stacjonarnie).

Test Asus ROG Phone 7 – zapierające dech w piersiach wrażenia z rozgrywki mobilnej

A jak wzrosły lub spadły pensje w IT na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy w zależności od miejsca wykonywanej pracy? W Just Join IT porównano dane o wynagrodzeniach z czerwca 2023 r. względem grudnia 2022 r. Największy wzrost wynagrodzeń, blisko 18 proc., dotyczy juniorów pracujących z biura. Także juniorzy pracujący hybrydowo i zdalnie mogli liczyć na podwyżki o odpowiednio 12,5 i 5,8 proc. Więcej zarobią również midzi na hybrydzie. Stawki seniorów pozostały zaś praktycznie bez zmian bez względu na tryb pracy.

Mediany zarobków w IT: seniority vs tryb pracy
Tryb pracy Seniority
Junior Mid Senior
biuro 8 250 (+17.8%) 16 000 (bez zmian) 24 500 (-1%)
hybryda 9 000 (+12.5%) 17 750 (+7,6%) 24 000 (bez zmian)
full remote 9 000 (+5.8%) 17 640 (+0.8%) 24 620 (+1%)
Dane porównawcze: czerwiec 2023 vs grudzień 2022. Kwoty PLN netto (B2B). Źródło: Just Join IT

Workation zamiast “zdalki”?

Z danych analizowanych przez Just Join IT wynika także, że zwiększa się, choć nieznacznie, udział ofert pracy deklarujących w benefitach dostęp do płatnego lub nieodpłatnego workation, a więc możliwości pracowania z dowolnego miejsca globu i łączenia tej pracy z wypoczynkiem. W pierwszym półroczu 2023 r., hasło workation jako benefit znalazło się w ponad 850 różnych ofertach pracy. W ogólnej liczbie ogłoszeń stanowi to nieco powyżej 1%, ale względem pierwszego półrocza 2022 r. widać wzrost o 0,35 p.p. z poziomu 0,67% łącznej liczby ofert. Choć zmiany nie są duże, stają się widoczne. Czy workation będzie zyskiwać na znaczeniu i może być benefitem, który wpłynie na liczbę ofert pracy w pełni zdalnych?

Praca full remote to bastion zaciekle broniony przez pracowników branży IT, więc nie sądzę, by byli oni skłonni składać częstsze wizyty w biurze w zamian za nawet opłacone przez pracodawcę wakacje z laptopem. To może skusić juniora, ale osoby znacznie bardziej doświadczone, a przez to lepiej zarabiające, mogą sobie pozwolić na wielomiesięczne workation na plażach Bali czy Tajlandii. Nie widzę więc tutaj dużej zależności.

Recenzja D-Link M32 – dostarczy szybki Internet do każdego zakątku domu

Natomiast przeglądając oferty wzmiankujące workation, można znaleźć takie, które oferują je na równi z pracą w pełni zdalną. W takim modelu pracowników raz na jakiś czas zbiera się w fajnym miejscu, np. górskim pensjonacie lub hotelu all-inclusive, żeby mogli popracować razem i budować mocniej więzi zespołowe. Myślę, że tak rozumiane workation będzie się rozwijać, bo to kolejny punkt na korzyść elastyczności pracodawcy, a także kolejny argument za tym, żeby go nie opuszczać podsumowuje Michał Szum.

Liczba ofert pracy w IT zawierających benefit workation
H1 2022 H1 2023 Wzrost udziału w łącznej liczbie ofert
0.67% 1.02% 0,35 p.p.
Dane porównawcze: H1 2023 vs H1 2022. Źródło: Just Join IT

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z oferowania workation swoim pracownikom. Możliwość pracy z atrakcyjnym miejscu może podnieść ich morale i zwiększyć zaangażowanie Świadomość, że mogą łączyć pracę z relaksem i zwiedzaniem ciekawych miejsc, może wpłynąć pozytywnie na ich motywację przy jednoczesnej trosce o życie osobiste. Oferta pracy zdalnej, a w tym workation jako dodatkowy benefit, może przyciągać nowych pracowników oraz zatrzymywać obecnych, co pozwala na dostęp do szerszego rynku talentów i zwiększa konkurencyjność firmy jako atrakcyjnego pracodawcydodaje Justyna Krzewska.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl