Kamera ATL 102S V3 z 5 obiektywami o łącznej efektywnej liczbie pikseli 125MP dla drona Yuneec H850 jest idealna dla profesjonalistów, którzy wymagają szczegółowych, jakościowych i dokładnych wyników podczas przetwarzania badań terenu. Poznaj nową kamere ukośną dla drona Yuneec H850
3-osiowy gimbal gwarantuje stabilność kamery,a konfiguracja 5 obiektywów pozwala uchwycić wiele kątów na jednym zdjęciu – dostarczając więcej danych i umożliwiając bardzo dokładną fotogrametrię.
Używając H850-RTK wraz z najnowszą kamerą ATL 102S V3 profesjonaliści mają w zasięgu ręki najlepsze pod względem dokładności oraz jakości rozwiązanie, które pozwoli tworzyć modele 3D obiektów bardziej efektywnie niż kiedykolwiek wcześniej, redukując przy tym czas, koszty i wysiłek, w porównaniu z tradycyjnymi technikami geodezyjnymi.
Test Tapo C510W – jak zabezpieczyłem działkę przed wyjazdem na urlop?
Co to jest fotografia ukośna?
W ramach badań nad dronami jedną z technik, która odniosła sukces w modelowaniu 3D, jest wykorzystanie fotogrametrii ukośnej, w której obrazy są rejestrowane przez pięć obiektywów.
Te liczne obiektywy są zamontowane razem w tablicy o stałych kątach osi.
Uzyskane w ten sposób obrazy ujawniają szczegóły, które są czasami pomijane przy fotografowaniu tylko w pionie, takie jak elementy przesłonięte przez roślinność lub wysokie konstrukcje.
Kamera ukośna ATL 102S V3 wykorzystuje mechaniczny statyw z pięcioma kamerami umieszczonymi w stałych pozycjach w konfiguracji krzyżowej; jedna kamera w środku jest otoczona przez cztery inne kamery, przednią, tylną, lewą i prawą, rozmieszczone w równych odstępach co 90 stopni.
System ten ustawia centralną kamerę pod ukośnie, gdzie kąt „nadir” (punkt bezpośrednio pod kamerą na poziomie gruntu) znajduje się w znanym, stałym punkcie kadru.
Test Navitel AR202 NV – by mieć świadka zdarzenia drogowego
Zalety fotografii ukośnej
Obrazy wykonane aparatem kątowym (ATL 102S V3) ujawniają szczegóły, które w przeciwnym razie zostałyby zasłonięte w widoku pionowym przez liście lub wysokie budynki.
Fotografowanie pod kątem ułatwia dokładne określenie wysokości obiektów w porównaniu z pionowymi zdjęciami lotniczymi. W przeciwieństwie do konfiguracji ortograficznej, w której centralna kamera patrzy prosto w dół, system ukośny rejestruje znacznie więcej danych o wysokości względnej przed sobą.
Zapobiega to również powstawaniu efektu dystorsji, czyli zniekształceniu obrazu na krawędziach planu fotograficznego, na które często cierpi metoda ortograficzna.
Wykorzystując wiele ujęć w kontrolowanych odstępach czasu, informacje o pozycji i wysokości względnej zebrane z każdego zestawu danych mogą być porównywane, kontrastowane, a następnie łączone w celu uzyskania informacji o wysokości względnej między cechami w obszarze docelowym, tworząc mapę z danymi o pozycji i wysokości, która może być wyświetlana jako mapa 3D badanego obszaru.