Test OPPO Pad 2 – tablet dla komfortowej pracy

Testowany Oppo Pad 2 otrzymał nie tylko dobre wykończenie, dobry ekran z odświeżaniem 144 Hz czy świetne głośniki stereo, ale również całkiem niezłe wnętrze. May tutaj:

  • Procesor: MediaTek Dimensity 9000
  • GPU: ARM G710 MC10
  • Pamięć RAM: 8 GB LPDDR5 @3200 MHz (z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 8 GB pamięci wirtualnej)
  • Pamięć ROM: 256 GB UFS3.1
  • USB OTG: Wspiera
  • Łączność:
    • WLAN: Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n/, Obsługiwane WLAN 2.4G/WLAN 5.1G/WLAN 5.8G., Obsługiwany wyświetlacz WLAN, tethering i nakładka.
    • Bluetooth® 5.3 i Bluetooth® Low Energy; Obsługiwane TWS
    • Bluetooth® Audio Codec: SBC, AAC, aptX, aptX HD i LDAC
    • USB Type-C
    • Złącze słuchawkowe Jack – brak
  • System operacyjny: ColorOS 13.1
  • Technologia lokalizacji: GNSS, Wspiera GPS, BEIDOU, GLONASS i GALILEO, Antena częstotliwości: GPS: L1, BEIDOU: B1I+B1C, GLONASS: G1, GALILEO: E1, Obsługiwane pozycjonowanie WLAN
  • Sensory: Czujnik geomagnetyczny, Czujnik światła, Akcelerometr, Czujnik grawitacji, Żyroskop, Czujnik temperatury barwowej, Czujnik efektu Halla, Funkcja liczenia kroków,

Szkoda tylko, że nie znajdziemy w nim miejsca na kartę SIM czy dodatkową kartę pamięci microSD. Poza tym jeśli chodzi o płynność działania urządzenia, to za bardzo nie mam się tutaj do czego przyczepić – podzespoły są wystarczająco mocne jak na tego typu sprzęt. Wszystko działa szybko i płynnie. Dokładnie tak jak się tego spodziewamy w tego typu urządzeniu.

Uruchomiłam też na nim kilka gier czy aplikacji i żadna z nich nie sprawiła problemu. Były to media społecznościowe, przeglądarka stron, aplikacje użytkowe, gra Asphalt 9 czy mniej wymagająca gra Angry Birds. Przy większym obciążeniu czuć ciepło na pleckach (w lewym, górnym rogu jak mamy tablet ustawiony poziomo – są to okolice przycisków), ale nie jest to jakieś mega uciążliwe. Nie zauważyłam też, aby przy codziennym użytkowaniu (przeglądanie mediów społecznościowych, stron, proste gry, praca biurowa, prezentacje, oglądanie filmów), żeby coś się wieszało czy spowalniało.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdą grę na nim odpalimy, albo nie będzie działać tak płynnie jakbyśmy chcieli. Nie mniej sporo tytułów na pewno uda nam się uruchomić.

Dodam jeszcze, że połączenie z Internetem po Wi-Fi w domu czy na mieście działało bez zarzutu. Przesyłanie plików po BT czy połączenie ze słuchawkami po BT również. Jest również GPS, który pomoże nam odnaleźć się na mieście i dotrzeć do wybranego punktu.

Na pokładzie tabletu znajdziemy aktualnie Android 13 z nakładką ColorOS 13.1 z aktualizacją zabezpieczeń z 5.07.2023r. oraz komplet aplikacji od Google. Z Google Play możemy pobrać kolejne aplikacje czy gry. Jeśli chodzi o sam system praz nakładkę, to za bardzo nie muszę go już chyba przedstawiać, gdyż nie znajdziemy tutaj jakiś większych różnic z tym co mamy na telefonie komórkowym. Bardziej istotne są jednak funkcje, które pozwolą na przyjemniejsze użytkowanie i lepsze wykorzystanie przestrzeni tabletu. Od razu dodam, że nie znajdziemy w nim trybu pulpitu, a szkoda, ale za to mamy następujące udogodnienia:

Podział pulpitu na 2 okna

Aplikacje możemy uruchomić w dwóch okienkach i pracować na nich równocześnie. Co więcej możemy zmieniać ich rozmiar. Takim sposobem możemy np. w jednym okienku prowadzić rozmowę, a w drugim przeglądać prezentację czy strony WWW lub robić notatki.

Pływające okno

W dowolnym momencie możemy również umieścić aplikację w pływającym okienku. Co więcej bez problemu też zmienimy jego rozmiar i przesuniemy w dowolne miejsce na ekranie.

Notatki odręczne (Aplikacja Notatki)

Bardzo fajną opcją są notatki odręczne. Wystarczy odpalić aplikację Notatki, otworzyć nową notatkę i rozpocząć pisanie palcem po ekranie. Oczywiście znacznie wygodniejszy będzie tutaj rysik, który można zakupić oddzielnie. Co za tym idzie możemy również porysować. Szkoda tylko, że pisany tekst nie da się zamienić w drukowany, ale może kiedyś i tego się doczekamy.

W dowolnym momencie możemy też przełączyć się na standardowe notatki i pisać z dołączonej klawiatury. Można też spróbować połączyć się z klawiaturą BT jeżeli macie taką w domu.

Warto używać klawiatury fizycznej, bo ta na ekranie nie jest zbyt wygodna. Szczególnie, gdy ustawimy tablet poziomo. Przy takim rozmiarze ekranu bardzo ciężko sięgnąć do środkowych klawiszy. Możemy położyć tablet na płasko i wtedy będzie wygodniej, ale w podróży raczej to się nie uda. Ale nie jest tak, że nie da się tego obejść. Możemy uruchomić klawiaturę w mniejszym pływającym okienku i pisać na niej jednym palcem. Zatem nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie mniej ciekawszym rozwiązaniem byłby jeszcze jeden tryb wyświetlania klawiatury, a mianowicie – podzielonej na dwie części z przerwą po środku. Wtedy pisanie w poziomie stało by się znacznie wygodniejsze. Gdzieś już takie rozwiązanie widziałam, ale nie mogę sobie teraz przypomnieć gdzie 😊

Multi-Screen Connect 2.0

Funkcja, której niestety nie mogłam przetestować z racji braku telefonu Oppo, ale w teorii pozwala ona na automatyczne łączenie OPPO Pad 2 z dowolnym smartfonem OPPO (konieczne jest włączenie funkcji Bluetooth oraz zalogowanie się na tym samym koncie OPPO). Dzięki niej możliwe jest łatwe zarządzanie plikami, powiadomieniami i innymi czynnościami między urządzeniami.

I to tyle z ciekawszych aplikacji i funkcji Oppo Pad 2. Jak wspomniałam wcześniej do pełni szczęścia przydał by się jeszcze tryb pulpitu, miejsce na kartę SIM oraz rysik w pakiecie.

Testowane urządzenie otrzymało:

  • Baterię: 9510 mAh/36,99 Wh (wartość typowa), DC3,89 V 9230 mAh/35,9 Wh (wartość znamionowa)
  • Szybkie ładowanie: SUPERVOOCTM 2.0, SUPERVOOCTM, SUPERVOOCTM 3.0, PD (9V/1.5A), i QC (9V/1.5A)

Niestety w opakowaniu nie znajdziemy ładowarki, a ta co mamy w domu nie koniecznie musi wspierać szybkie ładowanie z powyższym standardem. Zatem zapewne i tak czeka nas kolejny zakup. Generalnie spokojnie możemy się bawić przez praktycznie cały dzień (ponad 8h), o ile są to mniej obciążające akcje (przeglądanie stron, oglądanie filmu itp.). Producent deklaruje ok. 12 h i 40 minut przy odtwarzaniu video. Mi nie udało się takiego wyniku osiągnąć. Zapewne trzeba by oglądać z wyłączonym Wi-Fi i na 50% jasności ekranu. Nie mniej i tak nie jest źle 😊. Przy mieszanym użytkowaniu i nieciągłym ślęczeniu w ekranie, to możemy liczyć nawet na 2-3 dni pracy na jednym ładowaniu.

Aparat w tablecie, to raczej ciekawostka. Jednakże nie raz już spotkałam ludzi, którzy i takim urządzeniem robili zdjęcia czy nakręcali filmy. W Oppo Pad 2 znajdziemy następujące obiektywy:

  • Tył: 13 MP (f/2,2); pole widzenia 80°; soczewka 5P; Obsługiwany AF
  • Front: 8 MP (f/2,28); pole widzenia 103,4°; soczewka 5P; obsługiwane przez FF

Nie są to jakieś wybitne obiektywy i raczej nie mamy co liczyć na jakieś super zdjęcia, ale do sporadycznego użytkowania jak najbardziej będą OK – jakaś szybka fotka dokumentu na spotkaniu, do rozmowy podczas telekonferencji czy szybkiego kadru z podróży. Filmy na upartego też nagramy. Zresztą zobaczcie sami kilka przykładów:

Przykładowe zdjęcia i film

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading