Thales na MSPO w Kielcach dla militarnych potęg świata

Thales na MSPO – na swoim stoisku w Kielcach firma udostępniła modele i multimedialne wizualizacje zaawansowanych systemów technologicznych, m.in.  mających wejść w skład fregat Miecznik.

Thales na MSPO

Thales, globalny lider branży defence, wziął udział w 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się w dniach 5-8 września w Kielcach. Thales zaprezentował szereg rozwiązań zaimplementowanych przez największe militarne potęgi świata. Na swoim stoisku firma udostępniła modele i multimedialne wizualizacje zaawansowanych systemów technologicznych, m.in.  mających wejść w skład fregat Miecznik.

Targi MSPO to jedno z najważniejszych wydarzeń branży obronnej na mapie Europy i trzecie co do wielkości targi defence po Paryżu i Londynie. W ciągu czterech dni targów kilkaset stoisk średnio co roku ogląda ok. 10 tysięcy gości. W tym roku stanowisko firmy Thales odwiedziły m.in. międzynarodowe delegacje i eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii.

Test Asus ROG Ally – przenośna konsola, z którą bardzo ciężko się rozstać

Thales, jak co roku, zaprezentował imponujące portfolio produktowe – sprzęt i technologie wdrożone przez największe siły zbrojne świata. Wśród nich znalazły się interoperacyjne rozwiązania do zwalczania okrętów podwodnych i min, których elastyczne konfiguracje zapewniają możliwość synchronizacji i współdziałania z marynarkami wojennymi krajów sojuszniczych NATO. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przenośne systemy rakietowe STARStreak i LMM, które firma przekazała rok temu jako element wsparcia obrony powietrznej Ukrainy.

STARStreak to najszybsza i jedna z najbardziej zaawansowanych rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, w terenie osiąga prędkość 4 March, czyli ponad 3000 mil na godzinę. Po wystrzale uwalnia trzy naprowadzane laserowo pociski podwodne, które stwarzają dodatkowe możliwości uderzenia w cel. Z kolei brytyjski lekki pocisk wielozadaniowy (LMM) waży zaledwie 13 kilogramów i osiąga zasięg do 8 kilometrów. Dzięki swojej wielofunkcyjności wspiera jednostki wojskowe w obronie przed atakami powietrznymi, naziemnymi i wodnymi.

– W 2022 roku firma Thales została wybrana do wyposażenia przyszłych fregat Marynarki Wojennej RP w zintegrowany system walki TACTICOS i kompleksowy zestaw czujników. Współpracując z Konsorcjum PGZ-MIECZNIK i innymi polskimi gałęziami przemysłu, Thales przyczynia się do wzmacniania lokalnego przemysłu obronnego w Polsce. To dla nas zaszczyt, że dzieląc się naszym doświadczeniem i know-how, możemy uczestniczyć w tworzeniu ekosystemu obronnego w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.” – mówi Marcin Czepiński, dyrektor Dywizji Obronnej Thales w Polsce.

Wieloletnie doświadczenie i sukcesy w realizacji kontraktów na całym świecie przyczyniły się do wyboru firmy Thales jako dostawcy technologii dla nowych okrętów Sił Zbrojnych RP oraz wyposażenia ich w zintegrowany system zarządzania walką TACTICOS. To strategiczny program dla Polski, który znacząco wzmocni i udoskonali przemysł obronny kraju, zapewniając mu ugruntowaną pozycję na arenie światowej.

– Naszym głównym celem w Polsce jest budowanie długoterminowych partnerstw strategicznych zarówno z lokalnymi firmami, jak i polskim rządem. Jesteśmy teraz w pełni zaangażowani w program Miecznik, współpracując ramię w ramię ze wszystkimi partnerami Konsorcjum w celu opracowania możliwie najlepszych rozwiązań wojskowych dla Polski. Cieszymy się, że tegoroczne MSPO przyniosło tak cenne spotkania z naszymi partnerami i klientami.” – podkreśliła Magdalena Nizik, prezes zarządu Thales Polska.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl