Test Mio MiVue 818 – materiał dowodowy nie do podważenia

Mocną stroną testowanego sprzętu jest uproszczone menu obrazkowo-tekstowe i rzeczywiście, trudno się w nim pogubić. W menu urządzenia dostępne są takie tryby pracy jak: kamera (nagrywanie wideo, w skonfigurowanej przez użytkownika pętli) aparat (wykonywanie zdjęć), odtwarzanie (przeglądanie nagrań) oraz Ustawienia.

Menu jest bardzo proste i czytelne, obsługa i konfiguracja nie powinny stanowić najmniejszego problemu. To istotne, ponieważ z wideorejestratorów korzystamy w trakcie jazdy, więc zależy nam na tym, by ich obsługa wymagała jak najmniej uwagi.

Nawet początkujący użytkownicy, nieobeznani z elektronicznymi gadżetami, nie będą mieć problemu z ustawieniami urządzenia. Modyfikacji warto poddawać jedynie opcje z sekcji Ustawienia wideo i Zdjęcia, pozostałe parametry fabryczne dobrane są prawidłowo.

Mio MiVue 818
Mio MiVue 818

Jest G-Sensor, który rozpozna charakterystyczną dla kolizji drogowych zmianę położenia samochodu. „Trzecie oko kierowcy” nieustannie rejestruje obraz w trybie pętli, nadpisując najstarsze nagrania.  Dodatkowo urządzenie posiada możliwość oznaczania daty i czasu nagrania, co ułatwi nam archiwizację nagrań oraz dochodzenie swoich praw w przypadku sytuacji spornych.

Ciekawą opcją jest „*Inteligentny tryb parkingowy” – gdy silnik jest wyłączony, Mio 818 automatycznie przełączy się w tryb parkingowy. Przy wykryciu ruchu kamera zacznie automatyczne nagrywanie dzięki wbudowanemu czujnikowi. Pozwoli bezstresowo pozostawić samochód na parkingu – nie musimy być świadkami zdarzenia, by móc przyłapać kogoś na gorącym uczynku.

*Wymaga SmartBox III, który nie jest częścią zestawu.

Jak już wcześniej nadmieniłem recenzowany Mio MiVue 818, który został wyposażony w dwie nowe funkcje.

Pierwsza z nich przyda się z pewnością wszystkim tym, którym zdarza się zapomnieć, gdzie zaparkowali swoje auto. Mowa o funkcji „znajdź mój pojazd”. Wystarczy włączyć aplikację MiVue Pro App (na iOS i Android) znajdującą się w smartfonie i połączyć telefon za pomocą Bluetooth z wideorejestratorem.

Gdy zakończyliśmy trasę nasza kamera wysyła współrzędne miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód do naszego smartfona. W momencie powrotu do auta MiVue Pro App określi nasze aktualne położenie i z dokładnością do kilku metrów wytyczy drogę do miejsca, gdzie znajduje się samochód.

Kolejna z funkcji dostępnych tylko w Mio MiVue 818 to „ewidencja przebiegu”. Jest ona szczególnie przydatna małym firmom, które posiadają kilka służbowych samochodów i szukają sposobu na zweryfikowanie do jakich celów jest użytkowany samochód przez pracownika.

Przyda się ona również tym kierowcom, którzy chcą mieć w jednym miejscu zebrane informacje z jaką intensywnością korzystają ze swojego auta. Wystarczy, sparować smartfon za pomocą Bluetooth i dedykowanej aplikacji Mio z MiVue 818, a następnie uruchomić funkcję. Dzięki temu wideorejestrator zapamięta dane o tym w jakim czasie, kiedy oraz ile kilometrów przejechaliśmy.

Przy użyciu aplikacji MiVue Pro App za pomocą odpowiednich tagów można określić czy był to przejazd służbowy czy prywatny. Aplikacja pozwoli również wygenerować czytelny raport w formacie pdf, który w jasny sposób będzie pokazywał przedsiębiorcy, czy auto było wykorzystane do celów prywatnych czy związanych z pracą.

MiVue Manager to narzędzie służące do przeglądania klipów wideo nagranych na urządzeniu MiVue. Aby oglądać nagrania wideo za pomocą MiVue Manager, możemy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB lub włożyć kartę SD do czytnika kart SD i podłączyć ją do komputera.

 • MiVue Manager
  • Full-HD-Video-Playback
  • Odtwarzanie filmów w jakości Full HD
  • Intuicyjny interfejs pozwala na wygodne oglądanie nagranych materiałów.
 • Video Sharing
  • Udostępnianie nagrań
  • Pozwala na udostępnianie nagranych materiałów wideo na portalach społecznościowych.
 • GPS
  • Trasa przejazdu na Google Maps
  • Ślad GPS nagranej trasy można obejrzeć w Google Maps*
 • Video Organiser
  • Uporządkowanie materiałów wideo
  • Porządkowanie nagranych materiałów wideo według typu i daty rejestracji ułatwia ich przeglądanie.
 • Direction Analyzer
  • Analiza kierunku poruszania się pojazdu
  • Pokazuje kierunek poruszania się pojazdu i sił / przeciążeń na niego oddziałujących. Wszystko jest zsynchronizowane z nagranym materiałem wideo.

*Funkcja dostępna tylko dla modeli z modułem GPS.

 

 

Dla łatwiejszej podróży

Oprócz powyższych funkcji Mio MiVue 818 posiada rozwiązania, które z pewnością ułatwią prowadzenie samochodu.

Pierwsza z nich polega na informowaniu kierowcy, że zbliża się do fotoradaru. Aby uczynić nagranie niepodważalnym dowodem kamera posiada wbudowany moduł GPS.

MiVue 818 pokazuje dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru (z darmową aktualizacją bazy fotoradarów), wskazuje ograniczenie prędkości oraz dostarcza informacji o naszej średniej prędkości na mierzonym odcinku.

Nieocenionym, z punktu widzenia kierowcy rozwiązaniem jest system zarządzania przejazdem przez odcinkowy pomiar prędkości. W trakcie przejazdu przez taki odcinek kierowca otrzyma alert dźwiękowy oraz świetlny informujący o tym, że auto znajduje się w strefie pomiaru lub się do niej zbliża.

Podobne powiadomienie otrzymamy w sytuacji, gdy na weryfikowanym odcinku poruszamy się za szybko. Wideorejestrator oszacuje czas i prędkość jaka jest niezbędna, by bezpiecznie i bez mandatu pokonać trasę. Będzie również wiedział jaka długość odcinka pozostała do przejechania.

Warto wspomnieć, że urządzenie jest również kompatybilne z kamerą tylną Mio MiVue A50, która w trakcie jazdy zarejestruje wszystko to, co dzieje za samochodem. Dzięki dodatkowemu zasilaniu Smartbox można korzystać nie tylko z pasywnego, ale również aktywnego trybu parkingowego. Wbudowane WI-FI oraz Bluetooth ułatwią komunikację kamery ze smartfonem oraz aktualizację oprogramowania.

Mio MiVue 818

Skonfigurowaliśmy, więc urządzenie, ustawiając datę i czas, a także zaznaczając, żeby były one widoczne na wykonanych nagraniach, wybraliśmy rozdzielczości wideo i foto (w obu przypadkach najwyższe dostępne) i przystąpiliśmy do korzystania z rejestratora w samochodzie. Zarówno w dzień, jak i w nocy.

W urządzeniach typu rejestrator jazdy najważniejszym z możliwych parametrów jest jednak jakość nagrania. Kamera nagrywa materiał w dzień i w nocy. Jednym z wyzwań czekających na wideorejestator jest zachowanie wysokiego poziomu nagrań przy dużych prędkościach. Często zdarza się, że do wypadku dochodzi w trakcie wyprzedzania. Zazwyczaj wyprzedzające nas auto porusza się ze znaczną prędkością.

Dla kamerki samochodowej, która nagrywa z gęstością zapisu mniejszą niż 30 FPS, uchwycenie pełnego obrazu sytuacji jest niemal niemożliwe. Aby mieć pewność, że nagranie nawet przy wysokiej jakości będzie płynne i wszystkie szczegóły będą widoczne Mio MiVue 818 nagrywa z gęstością zapisu wynoszącą 60 klatek na sekundę.

Mio MiVue 818
Mio MiVue 818

Projektując Mio MiVue 818 oprócz wielu unikatowych funkcji producent zadbał, by urządzenie w swojej grupie wyróżniało się pod względem jakości nagranego obrazu. Aby kamera wzorowo spełniała swoje zadanie zastosowano wysokiej klasy optykę.

Przysłona F: 1,8 w połączeniu z wysokiej jakości sensorem optycznym, zestawem szklanych soczewek oraz autorską technologią Mio Night Vision powoduje, że nawet przy szarówce, gwałtownej zmianie naświetlenia lub w nocy nagrany obraz jest prawidłowo naświetlony, zachowuje zoptymalizowany kontrast barw, a wszystkie szczegóły są dobrze widoczne.

Nagrania są rejestrowane w jakości 2K / 1440p o szerokim kącie widzenia 140°, co pozwala na zapisania każdego szczegółu podczas jazdy.

Kamera rejestruje szczegóły, takie jak oznakowanie, sygnalizatory świetlne i przechodniów. Nie ma problemu z odczytaniem numerów rejestracyjnych, choć to pod warunkiem, że filmowany samochód znajdzie się dość blisko obiektywu. Najlepsza jakość jest oczywiście podczas dobrej, słonecznej pogody.

Nagranie w nocy jest wystarczająco czytelne, aby była możliwość przeanalizowania kłopotliwych sytuacji na drodze oraz na ustalenie, w razie potrzeby osobę odpowiedzialną za kolizję. Problem byłby jedynie, z odczytaniem numeru rejestracyjnego auta jadącego przodem, w odległości powyżej 10 m.

Dzięki zintegrowanemu pozycjonowaniu GPS, MiVue 818 zapisuje prędkość jazdy (zapis może być także wyłączony), precyzyjną lokalizację i czas. Zapewnia także automatyczną kalibrację czasu i lokalizacji, nawet po okresie braku aktywności.

Tryb aparatu fotograficznego pozwala użytkownikom na zbieranie dowodów z miejsca wypadku i dokumentowanie innych ciekawych wydarzeń z podróży.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl