17. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Sztuczna inteligencja, wiek dostępu do treści i usług internetowych oraz problem uwodzenia dzieci w internecie – to tylko niektóre tematy 17. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie

Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) – tworzone przez NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – już 17. raz zaprasza na międzynarodową konferencję poruszającą problematykę trudności i zagrożeń dotyczących użytkowania internetu przez dzieci i młodzież. 500 osób stacjonarnie i około 5000 online będzie brało udział w wykładach i warsztatach w dniach 26-29 września. W dalszym ciągu można zapisywać się do udziału w formule online, korzystając z linku: https://konferencja.saferinternet.pl/rejestracja

Test EZVIZ EB8 4G 2K – niezawodna i mobilna ochrona 360⁰

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Tematyka 17. Międzynarodowej Konferencji doskonale wpisuje się w najważniejsze zagadnienia, wyzwania i problemy, z którymi stykają się osoby pracujące z dziećmi, wychowujące je czy niosące im pomoc psychologiczną. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni będą dostępne w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym.

Zgodnie z doniesieniami zarówno INTERPOLU, jak i Europolu (2023), w trakcie pandemii COVID-19 nastąpił znaczny wzrost zjawiska wykorzystywania dzieci w internecie i stosowania względem nich przymusu, w tym zjawiska uwodzenia dzieci online. (…) Zachowanie sprawców ulega jednak znacznym zmianom, gdyż wielu z nich wykorzystuje dark web w celu nawiązywania kontaktów i udostępniania zdjęć dzieci o charakterze pornograficznym. Dodatkowo coraz większe wykorzystywanie przez przestępców sztucznej inteligencji stanowi wyzwanie w kontekście egzekwowania prawa” – tak o swojej sesji – otwierającym konferencję wykładzie „Zrozumienie nowych tendencji w uwodzeniu dzieci online i reagowanie na nie” – mówi prof. Julia Davidson.

Recenzja 70mai TP05 i 70mai TP03 – gadżety samochodowe, które pomogą w trudnej sytuacji nie(tylko) na drodze

Podczas tegorocznego wydarzenia jak co roku będziemy się starali mierzyć z najbardziej aktualnymi zagrożeniami trendami związanymi z obecnością młodych ludzi w sieci. Nie sposób byłoby pominąć takiego tematu jak wyzwania związane ze sztuczną inteligencją, czy też wciąż obecnego w życiu dzieci zagrożenia związanego z cyberprzemocą. Obecny czas to okres potężnych zmian legislacyjnych, z którymi wiązane są duże nadzieje w kontekście wzrostu bezpieczeństwa dzieci online – podkreśla Anna Rywczyńska – Kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK i Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Ogromne zadanie, jakie spoczywa na dorosłych, to zadbanie o to, aby dzieci i młode osoby mogły bezpiecznie rozwijać się w dobie cyfrowej transformacji. Od zaangażowania szkół, rodziców, jak również biznesu tworzącego rozwiązania sieciowe zależy, czy dzieci będą bezpieczne i czy zapobiegniemy cyfrowemu wykluczeniu. Zróżnicowane grono odbiorców konferencji, a zwłaszcza obecność nauczycieli, sprawia, że podejmowane podczas sesji dyskusje mogą nieść realną zmianę w kontekście ochrony młodych ludzi. Szczególnie biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, czyli prawie 500 osób na sali i ponad 5000 zarejestrowanych na konferencję w formacie online – mówi Maciej Kępka, organizator konferencji z ramienia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Sesje konferencyjne

26 września:

 • Zrozumienie nowych tendencji w uwodzeniu dzieci online i reagowanie na nie – prof. Julia Davidson
 • Rola weryfikacji wieku w ochronie dzieci – John Carr
 • Agresja elektroniczna – kto i dlaczego się w nią angażuje? – prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski
 • Wychowanie przy ekranie – jak przekonać rodziców do współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci? – Magdalena Bigaj
 • Bezpieczeństwo internetowe osób w spektrum autyzmu – Sylwia Kowalska
 • Debata ekspercka: Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia (dr Inez Okulska, dr Ada Florentyna Pawlak, Mateusz Mrozek oraz prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski. Moderator: Marcin Perfuński)
 • Projekcja filmu „Instagramowa rodzina”

27 września:

 • Potrzeby młodych osób – inne spojrzenie na profilaktykę – Matej Bednar
 • Pięć sposobów na zaangażowanie rodziców w szkolną społeczność – Diljá Björk Styrmisdóttir
 • Nowa architektura praw dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego – dr Konrad Ciesiołkiewicz
 • Co innego wiem, co innego czuję – insighty z życia młodych w cyfrowym świecie – dr Anna Buchner, Maria Wierzbicka-Tarkowska
 • Uwodzenie online – jak skutecznie chronić dzieci i młodzież? – Ewa Dziemidowicz, Arkadiusz Michałowski
 • Lootboxy, czyli mechanizmy parahazardowe w grach – Oliwier Nytko
 • Szkoła jako źródło zasobów w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą – dr Anna Kubiak
 • Wpływ klimatu szkoły na przemoc rówieśniczą – dr Jakub Kołodziejczyk
 • Praktyki sprawiedliwości naprawczej w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą w szkole – dr Aleksandra Dopierała

Kolejne dwa dni – 28 i 29 września – będą wypełnione webinarami eksperckimi online. Zostaną podczas nich poruszone, w sposób bardziej bezpośredni, warsztatowy, z możliwością zadawania pytań, wybrane zagadnienia omawiane podczas konferencji.

W celu rejestracji na webinary zapraszamy do zakładki „Program”. W dedykowanych warsztatom online dniach (28 lub 29 września), widoczne są dostępne webinary. Na każdy z nich obowiązuje odrębna rejestracja poprzez kliknięcie przycisku „Zapisz się”.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym Partnerem konferencji jest Fundacja Orange, a Partnerem – Google i Librus. Konferencję honorowym patronatem objął Minister Cyfryzacji oraz Polski Komitet ds. UNESCO.

Więcej informacji o prelegentach, programie oraz możliwość rejestracji, znajdą Państwo na stronie: https://konferencja.saferinternet.pl/informacje

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl