Co warto wiedzieć na temat dofinansowania na laptopa dla nauczycieli z bonem?

Jeśli jesteś nauczycielem to z pewnością słyszałeś o specjalnym programie dofinansowania do zakupu laptopa dla nauczycieli. Program ten realizowany jest na mocy ustawy Ministerstwa Cyfryzacji z 7 lipca 2023 roku. W jego ramach nauczyciele mogą liczyć na specjalne bony, które będzie można wykorzystać na zakup pomocy naukowej w postaci nowego laptopa. Ponieważ cała inicjatywa jest bardzo nowa, w poniższym tekście postanowiliśmy zebrać najważniejsze kwestie z tym związane. Zapraszamy do lektury.

dofinansowania na laptopa

Komu dokładnie przysługuje bon na laptop dla nauczyciela?

Bon na laptop dla nauczyciela przysługuje osobom zatrudnionym w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych. Głównym warunkiem jest pozostawanie w stosunku pracy ze szkołą najpóźniej od dnia 20 września 2023 roku.

Na jaką kwotę opiewa bon?

Bon na laptop dla nauczyciela ma równowartość kwoty 2500 zł i jest to kwota brutto, czyli zawiera podatek VAT. Oznacza to, że możesz kupić laptop o wartości nie większej niż 2500 zł brutto lub dopłacić do niego własne środki, jeśli chcesz kupić droższy model. Nie można natomiast kupić tańszego laptopa i otrzymać reszty pieniędzy w gotówce.

Od kiedy można będzie z niego skorzystać i kiedy przypada termin ważności bonów?

Ustawa mówi wyraźnie, iż cały program rusza od dnia 1 października 2023 r. Bon można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r. Po tym czasie bon na laptop straci swoją ważność. Ustawodawca przewidział również, iż dofinansowanie można wykorzystać raz na 5 lat.

Którzy nauczyciele otrzymają bon w pierwszej kolejności?

Jako pierwsi, bon otrzymają nauczyciele klas czwartych. W następnej kolejności będą one przyznawane z uwzględnieniem pewnych kryteriów:
– typ szkoły,
– przedmiot, który prowadzi nauczyciel,
– sytuacja społeczno-gospodarcza danego regionu.

Jakie są minimalne wymogi techniczne co do kupowanych laptopów?

Laptop, który chcesz kupić za pomocą otrzymanego bonu, musi spełniać minimalne wymogi techniczne określone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Są one następujące:

– komputer musi być nowy, (nie może być wyprodukowany wcześniej niż 9 miesięcy od daty sprzedaży),
– pamięć RAM: co najmniej 8 GB,
– dysk twardy (SSD): co najmniej 256 GB,
– ekran: co najmniej 13 cali, z wbudowaną kamerą i mikrofonem,
– system operacyjny: 64 bitowy w polskiej wersji językowej,
– gwarancja producenta: 36 miesięcy.

Szczegóły specyfikacji, które warto przejrzeć, zanim udamy się na zakupy znajdują się w Karcie Nauczyciela.

Gdzie należy złożyć wniosek, aby móc otrzymać laptopa?

Wniosek o bon na laptop dla nauczyciela należy złożyć w szkole, w której jest się zatrudnionym. Wniosek musi zawierać następujące dane:

– imię i nazwisko wnioskodawcy,
– numer PESEL,
– numer telefonu komórkowego,
– adres e-mail,
– nazwa i adres szkoły lub placówki, w której pracuje wnioskodawca.

O ile tylko kwalifikujemy się do programu otrzymamy specjalny kod (numer bonu), które należy będzie okazać podczas dokonywania zakupów w jednym z autoryzowanych przez Ministerstwo punktów sprzedaży.

Czy otrzymany laptop będzie można w przyszłości sprzedać?

Laptop zakupiony za pomocą bonu jest własnością nauczyciela i może być przez niego używany do celów prywatnych lub zawodowych. Nie ma obowiązku oddania laptopa po zakończeniu pracy w szkole lub placówce. Można go będzie jednak sprzedać innej osobie po upływie 5 lat od daty nabycia.

Podsumujmy najważniejsze punkty programu

– bon na laptop dla nauczyciela przysługuje osobom zatrudnionym w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych zarówno w placówkach publicznych, jak i niepublicznych,
– wartość bonu to 2500 zł brutto,
– start programu to 1 października 2023. Ostateczny termin na wykorzystanie bonu to 31 grudnia 2025.
– wniosek o bon składamy w szkole, w której pracujemy,
– komputer musi spełniać określone w Karcie Nauczyciela wymogi,
– laptop będzie można sprzedać po upływie 5 lat od daty zakupu.

Bon na laptop to bez wątpienia świetna okazja, aby odświeżyć swój sprzęt komputerowy i ułatwić sobie pracę zdalną lub stacjonarną. Bony będą wydawane systematycznie, dlatego też nie ma co zwlekać ze składaniem wniosku. Oczekując na decyzję o przyznaniu kodu (bonu), warto zerknąć na minimalne wymogi techniczne, które musi spełnić kupowany laptop. Na koniec nie pozostanie już nic innego jak wybrać autoryzowany punktu, w którym zrealizujemy jego zakup.

Artykuł sponsorowany

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl