Ceny energii – oszczędność w parze z wygodą

Forum Energii szacuje, że wzrost cen energii w 2024 roku może wynieść nawet 70%, jeśli nie zostaną wprowadzone żadne mechanizmy osłonowe[1]. Konsumenci szukają sposobów na ograniczenie wzrostu kosztów, między innymi wybierając smart home. Według badania przeprowadzonego przez Netatmo na użytkownikach inteligentnych rozwiązań grzewczych w całej Europie, 90% z nich twierdzi, że udało im się oszczędzić na zużyciu energii.

Większa kontrola ze smart home

Podczas gdy ceny nadal rosną, wielu konsumentów starannie analizuje swoje rachunki i monitoruje zużycie energii. Rozwiązania z zakresu inteligentnego domu pozwalają na bardziej świadome korzystanie z urządzeń, które mogą generować niepotrzebne koszty. Według francuskiej Agencji ds. Przemian Ekologicznych (ADEME) obniżenie temperatury ogrzewania o zaledwie jeden stopień pozwala zaoszczędzić do 7% energii – komentuje Benoit Caudy, Product Manager w firmie Netatmo, jednego z liderów rynku smart home.

Oszczędność w parze z wygodą

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Największy wzrost rachunków energetycznych, szczególnie w okresie zimowym, dotyka tych, którzy korzystają z ogrzewania gazowego, elektrycznych kotłów, pomp ciepła czy bojlerów. Dla tych użytkowników ograniczenie zużycia energii i jej efektywne wykorzystanie staje się szczególnie istotne.

Inteligentny termostat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi do optymalizacji systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Urządzenie umożliwia tworzenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub jego praca jest ograniczona co pozwala na oszczędzanie energii. Inteligentny termostat uruchomi ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić komfortową temperaturę.

Recenzja D-Link DIR-X1530 – połączenia Wi-Fi 6 ze wsparciem technologii

W zależności od preferencji użytkowników, urządzenie może dostosowywać temperaturę, np. obniżając ją podczas snu i podnosząc rano. Dzięki zaworom termostatycznym można również regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, w temperaturze wynoszącej około 16-17°C, jednak poranny prysznic przyjemniej jest brać w ciepłej łazience – podkreśla Caudy..

Inteligentny sposób na podwyżki

W przypadku ogrzewania elektrycznego, użytkownicy również mogą dostosować harmonogram pracy kotła do taryf energetycznych. Dodatkowo, zdalne sterowanie inteligentnym termostatem umożliwia wyłączenie ogrzewania w przypadku zmiany planów w ciągu dnia. Połączenie inteligentnego termostatu z czujnikami otwarcia okien pozwala uniknąć marnotrawienia energii podczas wietrzenia pomieszczeń, gdy zapomni się o wyłączeniu kaloryferów. Termostat samoczynnie wyłączy ogrzewanie po wykryciu otwartych okien. Ponadto, inteligentny termostat generuje raporty dotyczące zużycia energii i oszczędności oraz informuje o ewentualnych problemach w pracy grzejników, co pozwala jego posiadaczom na bieżąco monitorować zużycie energii w swoim domu.

Według ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników Netatmo, aż 90%[2] z nich twierdzi, że zaoszczędziło energię od czasu zainstalowania Inteligentnego Termostatu. Co więcej, 72% z tych osób stwierdziło, że obniżyło temperaturę ogrzewania w celu oszczędności energii, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. To dowodzi, że inteligentne rozwiązania grzewcze pozwalają utrzymać komfortową temperaturę w domu, nawet przy niższym zużyciu energii.

Dzięki rozwojowi technologii smart home, optymalizacja zużycia energii staje się coraz bardziej dostępna i wygodna dla konsumentów, co przyczynia się do ograniczenia wpływu kryzysu energetycznego na ich budżety i środowisko.

***

[1] https://energia.rp.pl/ceny-energii/art39106081-bez-interwencji-czekaja-nas-potezne-podwyzki-cen-pradu

[2]Badanie „Oszczędność energii i inteligentne rozwiązania grzewcze” przeprowadzone na 2400 użytkownikach Termostatów i/lub Głowic Termostatycznych Netatmo – lipiec 2023 r. (Zakres badania: Francja, Włochy, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Belgia, Niderlandy, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Polska i Republika Czeska). https://static.netatmo.com/energy/Energy-Savings-2023-Infographie

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl