Internet Rzeczy – potencjał jest ogromny

Internet Rzeczy rewolucjonizuje krajobraz przemysłowy – polskie firmy przyjmują przyszłość

Choć rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT) od dawna znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach, otwierając przed nimi możliwości doskonalenia procesów, obniżania kosztów i zwiększania efektywności, to obecnie zaledwie 3% firm produkcyjnych w Polsce opiera na nich swoją działalność. Jednak jak mówi ekspert Inetum Polska, wkrótce sytuacja ta może ulec zmianie, ponieważ wśród przedsiębiorców rośnie świadomość potencjalnych korzyści płynących ze stosowania tych rozwiązań.

Internet Rzeczy IoT

IoT coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w środowiskach przemysłowych, poprawiając operacyjność, optymalizując wykorzystanie zasobów, zarządzanie zapasami i nie tylko. To m.in. dla specjalistów rozwijających się w tym zakresie przygotowano cykl bezpłatnych webinariów zatytułowanych „Jak uniknąć pułapek IoT”, organizowanych przez Grupę Inetum.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Rozwój IoT w polskich przedsiębiorstwach jest możliwy?

Technologia IoT w przemyśle odnosi się do czujników, urządzeń, maszyn i innych urządzeń połączonych za pomocą aplikacji do zarządzania, monitorowania i analizowania gromadzonych danych. To właśnie łączność między systemami, maszynami a ludźmi przynosi korzyści w świecie produkcji. Wiedzą o tym najlepiej branże, takie jak np. opieka zdrowotna, usługi komunalne, handel detaliczny czy logistyka. Niestety w sytuacji, gdy w wielu krajach Przemysł 4.0 coraz mocniej czerpie z inteligentnej automatyzacji, Polska pozostaje na tym polu w tyle. Badania wskazują na ogólny rozwój tej dziedziny w Europie, a zgodnie z najnowszym raportem Meticulous Research prognozowane jest osiągnięcie przez europejski rynek Industrial IoT (IIoT) wartości ponad 86 miliardów dolarów do 2030 roku. Jak twierdzi ekspert Inetum Polska, to z pewnością wpłynie na sytuację także na rynku polskim.

Polskie firmy przechodzą cyfrową transformację, która jest fundamentem trwającej kolejnej rewolucji przemysłowej. Jednak tak niski poziom przyjęcia rozwiązań IoT w Polsce może budzić obawy o konkurencyjność naszej gospodarki. Na szczęście badania rynku wskazują, że co trzecia firma planuje już inwestycję w takie rozwiązania w ciągu najbliższych 12 miesięcy – mówi Przemysław Saniak, konsultant w zakresie transformacji cyfrowej z Grupy Inetum, jeden z prowadzących cykl „Jak uniknąć pułapek IoT”.

 

Trudno się temu dziwić, mając świadomość, że za tą technologią stoi szereg zalet, w tym obniżenie kosztów, usprawnienie transportu czy chociażby redukcja zużycia energii. Te korzyści odblokowują potencjał firm, czego coraz bardziej są świadomi przedsiębiorcy w Polsce – dodaje.

Prognozę wzmacnia raport Meticulous Research, z którego wynika, że pojawienie się Przemysłu 4.0, rosnące zapotrzebowanie na automatykę przemysłową oraz wysokie wymagania dotyczące wydajności stwarzają ogromne możliwości rozwoju dla rynku przemysłowego IoT w Polsce. Oczekuje się, że z takim potencjałem Polska będzie rosła z najwyższym CAGR (średnia roczna stopa wzrostu).

Potencjał IoT jest ogromny, ale zależy od umiejętności wdrażania?

Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy (IoT) stanowi obecnie kluczowy temat dla przedsiębiorców w Polsce, niezależnie od sektora, w którym działają. Istnieje wiele przeszkód, z którymi muszą się oni mierzyć, ale jednym z głównych problemów jest brak odpowiednich regulacji wewnętrznych i koszty związane z tym procesem. Dodatkowo, jak podkreśla ekspert Inetum, samo „założenie sensorów i zbieranie danych” to za mało. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie tych danych, co wymaga prawidłowo przygotowanej strategii uwzględniającej specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Przeszkody te najczęściej związane są z brakiem odpowiednich regulacji w firmach oraz kosztami takiej inicjatywy. Jednocześnie brak wiedzy skutkuje tym, że rozwiązania IoT wdrażane są oddolnie, a nie jako element przemyślanej strategii rozwojowej firmy. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, stąd pomysł na webinary przybliżające wiedzę na temat skutecznego i strategicznego podejścia do tego zagadnienia. Przekazywana wiedza będzie bazować na wieloletnich doświadczeniach i praktycznych przykładach – zaprasza do udziału Przemysław Saniak.

Drugi webinar dla specjalistów transformacji cyfrowej

Cykl bezpłatnych seminariów oparty jest na dziesięcioletnim doświadczeniu Inetum w doradztwie i wdrażaniu rozwiązań dla różnych branż, w tym firm produkcyjnych, motoryzacyjnych, detalicznych i logistycznych. Współpraca z holenderską firmą KPN dodatkowo wzmocniła jakość tych rozwiązań. Wiedza zdobyta podczas tych spotkań pozwoli przedsiębiorcom skutecznie planować i wdrażać rozwiązania IoT, które mogą zrewolucjonizować ich działalność.

Seria „Jak unikać pułapek związanych z IoT” składa się z trzech spotkań, najbliższe „The importance of an IoT portfolio management” zaplanowane jest na 3 października 2023 roku. Podczas webinarium omówione zostaną aspekty: IoT COE (Center of Excellence), ustrukturyzowane innowacje Agile, zespoły podstawowe i wirtualne, zapewnienie jakości, zasady IoT, skalowalne innowacje oraz narzędzia. Udział jest bezpłatny, a seminaria będą prowadzone w języku angielskim.

 

Cykl Jak uniknąć pułapek IoT – How to avoid IoT pitfalls”
Webinar nr 2:
„The importance of an IoT portfolio management” – wtorek, 3 października 2023, godz. 14:00 CET
Udział bezpłatny, język webinaru – angielski
Informacje i zgłoszenia: workshops@inetum.com
Więcej informacji i rejestracja: https://webinars.nearshore-it.eu/

Źródła:

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl