Puchar Rydera z 5G i Wi-Fi od Hewlett Packard Enterprise

Hewlett Packard Enterprise wdrożyło zintegrowaną prywatną sieć 5G i Wi-Fi podczas turnieju golfowego o Puchar Rydera 2023. Stanowi to doskonałą prezentację tego, co czeka nas w przyszłości jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie łączności bezprzewodowej.

Puchar Rydera

HPE po raz pierwszy przedstawiło połączenie prywatnej sieci 5G Athonet z technologią Wi-Fi HPE Aruba Networking, zapewniając kibicom i organizatorom łączność najwyższej jakości

Hewlett Packard Enterprise wdrożyło zintegrowaną prywatną sieć 5G i Wi-Fi podczas turnieju golfowego o Puchar Rydera 2023. Stanowi to doskonałą prezentację tego, co czeka nas w przyszłości jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie łączności bezprzewodowej. Pierwsze tego typu połączenie technologii prywatnej sieci 5G, dostarczonej przez należącą do HPE firmę Athonet, z technologią Wi-Fi od HPE Aruba Networking, zapewniło kibicom i organizatorom jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie golfa niezawodny dostęp do sieci, wysoki poziom zabezpieczeń oraz znacznie lepszy zasięg.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Ogólnoświatowe rozgrywki o Puchar Rydera, które odbyły się w Marco Simone Golf & Country Club w Rzymie w dniach 25 września – 1 października, postawiły przed organizatorami wyjątkowe wyzwania związane z dostępem do internetu. Tamtejsze pole golfowe znajduje się na 150-hektarowym terenie objętym ochroną dziedzictwa archeologicznego. Tymczasowo zostało ono przekształcone w jeden z największych na świecie obiektów sportowych, który podczas imprezy pomieścił 250 000 widzów. Ze względu na to, że kibice i pracownicy potrzebują szybkiej łączności przez cały czas trwania zawodów i na całym obszarze, dostarczenie innowacyjnej, nowoczesnej sieci bezprzewodowej było dla organizatorów kluczowe.

Aby spełnić krytyczne wymagania dotyczące łączności podczas Pucharu Rydera, HPE zaprojektowało przełomowe rozwiązanie łączące sieć Wi-Fi i prywatną sieć 5G. Wi-Fi zapewniło szerokopasmową łączność dla tysięcy kibiców zgromadzonych w najpopularniejszych miejscach. Z kolei prywatna sieć 5G zapewniła większy zasięg, obejmujący bardziej odległe części pola golfowego, a także bezpieczną sieć prywatną przeznaczoną dla kluczowego personelu operacyjnego. Tak zaprojektowana sieć pokazuje, jak będą wyglądały prywatne sieci przyszłości i stanowi urzeczywistnienie wizji HPE przedstawionej podczas przejęcia firmy Athonet w czerwcu 2023 roku.

„Każda edycja rozgrywek o Puchar Rydera pozwala nam przesuwać granice innowacji technologicznych, aby zapewnić kibicom jak najlepsze wrażenia. Niezwykle satysfakcjonujące jest przełamywanie kolejnych ograniczeń dzięki światowej klasy rozwiązaniu łączącemu technologie Wi-Fi i prywatnej sieci 5G” – powiedział Michael Cole, CTO w European Tour Group i Ryder Cup Europe. „Prywatna sieć 5G przynosi przede wszystkim ogromne korzyści operacyjne, gdyż daje nam dostęp do całkowicie prywatnej sieci, na którą nie będzie miał wpływu fakt, iż kibice masowo korzystają z aplikacji potrzebujących wysokiej przepustowości. Zapewnia nam ona pełne pokrycie pola golfowego i dostęp do sieci dla urządzeń komórkowych zapewniających krytyczne usługi, takie jak bezpieczeństwo, obsługa gości, sprzedaż biletów czy liczenie punktów, które w przeciwnym razie musiałyby polegać na mocno obciążonych publicznych sieciach telekomunikacyjnych”.

Kiedy na początku tego roku ogłosiliśmy przejęcie Athonet, naszym celem było zostanie globalnym liderem w zakresie prywatnych sieci 5G, a Puchar Rydera jest doskonałą okazją do zaprezentowania, w jaki sposób nasze innowacje w zakresie Wi-Fi i 5G współgrają ze sobą, pozwalając nam osiągnąć ten cel” – powiedział Phil Mottram, wiceprezes i dyrektor generalny HPE Aruba Networking. „Jest to doskonały przykład integracji prywatnych sieci 5G i Wi-Fi w trudnym środowisku. Prywatna sieć 5G oznacza większy zasięg i niezawodność, które są niezbędne pracownikom, zaś sieć Wi-Fi 6E zapewnia łączność o dużej przepustowości tysiącom kibiców”.

Rozwój Pucharu Rydera dzięki technologicznym innowacjom

Wysokowydajna sieć Wi-Fi dostarczana przez HPE Aruba Networking stanowi główne źródło internetu dla organizatorów, zawodników, sponsorów i widzów. Dzięki gęstemu rozmieszczeniu i wysokiej przepustowości, sieć Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E stanowi optymalne rozwiązanie dla zatłoczonych miejsc, takich jak przestrzeń klubowa, obiekty gastronomiczne i handlowe, a także trybuny, zwłaszcza że urządzenia takie jak laptopy czy tablety często nie mogą korzystać z sieci komórkowej, poza tym umowy roamingowe między publicznymi i prywatnymi sieciami komórkowymi nie są jeszcze popularne.

Recenzja D-Link M32 – dostarczy szybki Internet do każdego zakątku domu

Sieć wykorzystuje najnowsze technologie Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, a dzięki ponad 800 punktom dostępowym zapewnia dwukrotnie większą przepustowość niż sieć dostępna podczas rozgrywek o Puchar Rydera w Paryżu w 2018 r. Szkielet sieci bazuje na 200 switchach HPE Aruba Networking CX ze wspieranym przez sztuczną inteligencję rozwiązaniem HPE Aruba Networking Central do zarządzania siecią, co zapewnia wygodne zarządzanie i kontrolę. HPE Aruba Networking Central zawiera panel, który daje dostęp do generowanych przez AI bieżących analiz wszystkiego, co dzieje się w środowisku sieciowym, pod kątem rozwiązywania problemów, optymalizacji i bezpieczeństwa sieci. Z kolei HPE Aruba Networking ClearPass zapewnia bezpieczną, skuteczną kontrolę dostępu i onboarding, aby ułatwić widzom korzystanie z infrastruktury Wi-Fi. Sieci i środowisko obliczeniowe działają na platformie HPE GreenLake edge-to-cloud, dzięki czemu wymagana jest mniejsza ilość sprzętu, a instalacja i zarządzanie nim jest tańsze i szybsze.

Jeden maszt radiowy, znajdujący się w centralnej lokalizacji, pozwolił na objęcie zasięgiem prywatnej sieci 5G całego pola golfowego dzięki zastosowaniu Athonet Tactical Cube – kompaktowego i mobilnego rozwiązania komórkowego do prywatnych zastosowań o znaczeniu krytycznym. Prywatna sieć 5G zapewnia łączność dosyłową dla zasilanych panelami fotowoltaicznymi punktów dostępowych Wi-Fi znajdujących się w bardziej odległych częściach pola golfowego, co zwiększa zasięg sieci Wi-Fi bez dodatkowego okablowania. Jest to o tyle istotne, że z uwagi na archeologiczne dziedzictwo terenu, na którym rozgrywano zawody, w niektórych miejscach nie było możliwe zakopanie kabli. Zastosowane prywatne rozwiązanie 5G zapewnia również bezpieczną, segmentowaną sieć dla działań krytycznych wrażliwych na opóźnienia i wymagających gwarantowanej przepustowości, w obszarach takich jak np. bezpieczeństwo, obsługa gości czy transport.

Włochy rozdysponowały już całość pasma 5G pomiędzy dostawców usług telefonii komórkowej, dlatego częstotliwości nie są zwykle dostępne bezpośrednio dla firm. Władze zrobiły jednak wyjątek dla Pucharu Rydera – Ministerstwo Komunikacji udzieliło dostępu do pasma 3,8 GHz, które jest idealne dla rozwiązań 5G, gdyż pozwala przesyłać znaczne ilości danych na duże odległości. Na całym świecie rządy mogą odegrać ważną rolę udostępniając to pasmo dostawcom usług telekomunikacyjnych i technologii, co pozwoli na innowacyjne wykorzystanie potencjału prywatnych sieci 5G, tak jak miało to miejsce w przypadku Pucharu Rydera.

Najnowocześniejszy Puchar Rydera w historii

Celem wszystkich omawianych innowacji sieciowych jest zapewnienie jeszcze lepszych wrażeń kibicom. W dzisiejszych czasach widzowie wymagają nie tylko ciągłego dostępu do internetu, szukają także spersonalizowanych, bogatych treści. Dzięki dostarczonej przez HPE sieci, kibice w Rzymie mogli wirtualnie poruszać się po polu golfowym, kupować bez kolejki gadżety oraz jedzenie, a także śledzić lokalizację zawodników niezależnie od tego, w którym miejscu pola golfowego się znajdują. Z kolei personel operacyjny był w stanie monitorować zachowanie kibiców, reagować na ich potrzeby czy przydzielać dodatkowych pracowników w okresach szczytu.

Podobnie jak w przypadku większości międzynarodowych imprez sportowych, zrównoważony rozwój jest dla organizatorów jednym z priorytetów, lecz jest on szczególnie trudny do osiągnięcia w przypadku imprezy organizowanej tylko raz w danym miejscu.  Zastosowanie nowoczesnych technologii bezprzewodowych i chmurowych podczas tegorocznego Pucharu Rydera pozwoliło na znaczną redukcję zakupionego sprzętu fizycznego, którego duża część mogłaby się później okazać niepotrzebna. Ich użycie pozwoliło też ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne na obszarze pola golfowego. Puchar Rydera to także jeden z pierwszych na świecie przypadków użycia nowego panelu „sustainability dashboard” dostępnego na platformie HPE GreenLake. Dostarcza on kluczowych informacji na temat zużycia energii, emisji dwutlenku węgla i kosztów energii elektrycznej związanych z korzystaniem z zasobów IT. Dzięki użyciu zaawansowanych narzędzi analitycznych w odniesieniu do wykorzystywanej technologii, panel ten ułatwia podejmowanie decyzji pod kątem realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl