Test realme 11 5G – do codziennej komunikacji

realme 11 5G to smartfon bez większych wodotrysków – dobre, niedrogie narzędzie do codziennej komunikacji, które również pozwoli na zrobienie całkiem przyzwoitych zdjęć. Zapraszam do lektury. 

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

realme 11 5G to kolejny model w portfolio producenta. W serii 11 mamy już w Polsce dwa modele: realme 11 pro 5G oraz realme 11 pro + 5G. Nowy model otrzymał procesor Mediatek Dimensity 6100+ z obsługą sieci 5G, 8 GB pamięci RAM, 256 GB pamięci na pliki, baterię o pojemności 5000 mAh, ekran 6,72’’ IPS LCD z odświeżaniem 120 Hz oraz aparat główny 108 MP.

Smartfon możemy zakupić w dwóch wersjach kolorystycznych Midnight Black (Glory Black) oraz Sunrise Gold (Glory Gold) w cenie 1299 zł do 15.10.2023 r. Od 16.10.2023r. w cenie 1399 zł.

 A jak nowy realme 11 5G wypada w codziennym użytkowaniu?  Zapraszam do lektury.

Realme 11 5G
Realme 11 5G

Specyfikacja techniczna realme 11:

Kolory Midnight Black (Glory Black), Sunrise Gold (Glory Gold)
Budowa Szkło na ekranie, ramki aluminiowe, tył z tworzywa sztucznego
Wymiary 165.7 x 76 x 8.1 mm
Waga 190 g
Procesor Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm), Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G57 MC2
RAM 8 GB
ROM 256GB  UFS 2.2 z możliwością rozszerzenia o dodatkowe GB na karcie micro SD
System Android 13, Realme UI 4.0
Ekran
  • IPS LCD, 120Hz, 550 nits (typ), 680 nits (HBM)
  • 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio)
  • Full HD+, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density)
Głośniki mono
Akumulator Li-Po 5000 mAh
Ładowanie 67W wired, 0-50% in 17 min (advertised)
Obiektyw główny 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF, Samsung ISOCELL HM6
Obiektyw szeroki brak
Obiektyw do głębi
2 MP, f/2.4, (depth)
Obiektyw selfie 16 MP, f/2.5, 23mm (wide)
Video 1080p@30fps
Łączność
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct
  • Bluetooth 5.2, A2DP, LE
  • GPS, GALILEO, GLONASS, BDS
  • NFC
  • USB Type-C 2.0
  • Mini Jack 3,5 mm
Sensory Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Realme 11 5G
Realme 11 5G

W pudełkach testowanych modeli znajdziemy:

  • smartfon
  • Kabel USB typu C
  • Ładowarkę 67W
  • Igłę do karty SIM
  • Etui ochronne
  • Skrócony przewodnik, Ważne informacje o produkcie (w tym karta gwarancyjna)

realme 11 5G różni się stylistycznie względem pozostałych modeli z serii. Okrągła wyspa została przesunięta w lewy górny róg, a układ aparatów i diody doświetlającej przypomina trochę twarz ludzika 😊. Ponadto smartfon otrzymał płaskie plecki z matowego tworzywa sztucznego i metalowe płaskie ramki.

Do wyboru mamy dwa kolory: Sunrise Gold (złoty) oraz Midnight Black (czarny). W moje ręce trafiła wersja czarna, ale jak zapewne już wiecie jestem zwolennikiem tych bardziej kolorowych modeli. Dlatego też bardziej podoba mi się wersja złota. Oczywiście to kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje.

Istotne jest to, ze wszystko jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, nic się nie ugina, a na matowych pleckach nie widać odcisków palców. Nawet w ciemniejszej wersji. W pudełku znajdziemy również dodatkowe etui, które ochroni wystające obiektywy.

Z przodu znajdziemy również płaski ekran z dosyć wąskimi ramkami (Screen Ratio ~86.6%) oraz jednym aparatem umieszczonym w kółeczku na środku górnej belki.

Na spodzie obudowy znajdziemy mikrofon, głośnik multimedialny (mono), gniazdo USB C oraz wyjście mini Jack 3,5 mm.

Na lewej krawędzi umieszczono szufladkę na 2 karty SIM oraz dodatkowe miejsce na kartę pamięci.

Na prawej krawędzi znajdziemy przyciski głośności oraz włącznik / wyłącznik z czytnikiem linii papilarnych, a na górnej ramce umieszczono mikrofon do redukcji szumów.

Fizyczny czytnik linii papilarnych działa szybko i poprawnie. Nie miałam z nim jakiś problemów. Podobnie z odblokowaniem twarzą. Trzeba jednak pamiętać, że odblokowanie twarzą przy pomocy standardowej kamerki do selfie nie jest zbyt bezpieczne. Z drugiej strony lepiej mieć chociaż taką blokadę niż żadną. Ochrona naszych danych powinna być już nawykiem i codziennością.

Wszystkie przyciski  zostały wykonane w kolorze obudowy. A co najważniejsze są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Jeżeli chodzi o multimedia, to mamy tutaj wyjście mini Jack 3,5 mm oraz jeden głośnik. Fajnie, że producent pomyślał o złączu słuchawkowym, szkoda jednak, że kosztem drugiego głośnika. Muzyka płynąca z niego jest w miarę OK, ale raczej płaska i bez większych fajerwerków. Do rozmowy głośnomówiącej czy sporadycznego przeglądania mediów społecznościowych będzie OK. Do słychania muzyki polecam jednak słuchawki.

Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń – jest OK w tej klasie cenowej.

Wymiary realme 11 5G to: 165.7 x 76 x 8.1 mm, a waga to: 190 g. Smartfon swoją wielkością nie odbiega od aktualnych standardów rynkowych – jest duży. Do tego płaskie ramki sprawiają, że wydaje się też gruby, ale to tylko złudzenie. W rzeczywistości całkiem dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski są w zasięgu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obsługa jedną ręką nie należy do najwygodniejszych. Chyba, że włączymy tryb jednoręczny.

Testowany model otrzymał płaski ekran IPS LCD 6,72’’ z rozdzielczością 1080 x 2400 FHD+, gęstością pikseli 392 PPI i odświeżaniem 120 Hz . Sam ekran pokrywa 86,6% powierzchni przodu telefonu i zawiera niewielkie wycięcie w kształcie koła na środku górnej belki, w którym umieszczono przedni aparat. Może nie jest to AMOLED, ale w codziennym użytkowaniu wyświetlacz prezentuje się naprawdę dobrze. Wszystko jest na nim czytelne, kolory są żywe, a kąty widzenia szerokie. To do czego można się przyczepić, to do jasności maksymalnej, która sięga do 680 nitów. Nie ciężko się domyśleć, że w ostrym słońcu ekran nie będzie zbyt dobrze widoczny.

W ustawieniach możemy standardowo też dopasować kilka parametrów. Są to: temperatura ekranu (zimna, domyślna, cieplejsza), tryb kolorów ekranu (żywy, naturalny) czy jasność, ale również posiada dodatkowy tryb ciemny oraz tryb ochrony oczu (Komfort oczu) czy korektor kolorów wideo. Nie znajdziemy w nim diody powiadomień ani AOD.

Test realme 11 pro+ 5G oraz realme 11 pro 5G – luksusowy design wsparty technologią

Standardowo też możemy włączyć obsługę gestami lub pozostawić dolną belkę z przyciskami. Zatem każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading