Test Tapo Smart Home – poprawiać nastrój i zabezpieczyć

Tapo Smart Home – żarówki Tapo L630, Tapo L610 i Tapo T300 – inteligentny czujnik zalania sprawią, że nasz dom stanie się bardziej inteligentny. Urządzenia smart home z serii Tapo wpisują się w koncepcję „plug and play”

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Nowe technologie w domu już nikogo nie dziwią. Mieszkanie to coś więcej niż tylko wielofunkcyjna przestrzeń. To otoczenie, które oddaje indywidualne cechy właściciela, a także dostosowuje się do jego stylu życia. Żarówki Tapo L630 i Tapo L610 i Tapo T300 – inteligentny czujnik zalania sprawią, że nasz dom stanie się bardziej inteligentny.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
Tapo Smart Home
Tapo Smart Home

Urządzenia smart home z serii Tapo wpisują się w koncepcję „plug and play”, czyli są gotowe do użycia bezpośrednio po prostym i niewymagającym specjalistycznej wiedzy procesie instalacji. Warto jednak dodać, że każdy z recenzowanych produktów wymaga osobnej instalacji i zarządzania.

Co więcej można nimi zarządzać niemal z każdego miejsca na świecie. Wszystko dzięki wbudowanemu w nie modułowi Wi-Fi, który pozwala na połączenie produktów poprzez domową sieć i internet z dedykowaną aplikacją TP-Link Tapo na smartfony i tablety z systemem Android i iOS.

Tapo Smart Home
Tapo Smart Home

Testowane żarówki TP-Link to ledowe żarówki punktowe, wyposażone w mocowanie GU10. Emitują strumień światła o jasności 350 lumenów, co stanowi odpowiednik klasycznej żarówki o mocy 50W. Posiadają one specjalną soczewkę, która sprawia, że kąt świecenia nie przekracza 36 stopni, pozwalając na dokładne oświetlenie wybranego obszaru. Taka konstrukcja doskonale sprawdza się w miejscach, w których lampy zamontowane są na dużej wysokości.

Tapo L630 i Tapo L610
Tapo L630 i Tapo L610

Pierwszą propozycją jest żarówka punktowa LED Tapo L610, która emituje światło o temperaturze barwowej 2700K, czyli ciepłą biel z możliwością płynnego ściemniania światła. W trybie czuwania zużywa mniej niż 0,2W, co sprawia, że jest to bardzo oszczędna i ekologiczna opcja.

Drugi produkt to wielokolorowa żarówka punktowa Tapo L630, której barwę można dopasować do swoich preferencji. Dostępnych jest ponad 16 milionów różnych odcieni z całej palety barw RGB, jak również światło białe z temperaturą barwową od 2200K (ciepłe światło) do 6500K (chłodne światło) z możliwością ściemniania.

Każda z nich daje nowe możliwości w zakresie zarządzania domowym oświetleniem, a podłączone do gniazda inteligentnego dodatkowo pozwala monitorować i zarządzać poborem energii danego sprzętu oraz zdalnie go włączać i wyłączać.

Sterowanie nimi odbywa się za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie i w mgnieniu oka można dopasować kolor czy temperaturę barwową światła do własnych potrzeb lub nastroju tworząc niepowtarzalną atmosferę w danym pomieszczeniu. Co więcej można nimi zarządzać niemal z każdego miejsca na świecie.

Recenzowany zestaw inteligentnego oświetlenia, charakteryzuje się dodatkowymi funkcjami, których do tej pory nie można było uzyskać za pomocą pilota czy włączników.

Wszystkie urządzenia od TP-Link wyróżnia niezwykle prosta instalacja i zarządzanie. Wystarczy pobrać darmową aplikację TP-Link Tapo na (Android lub iOS), by mieć wszystko pod kontrolą. Obie żarówki nie wymagają korzystania z mostka, urządzenia komunikują się wykorzystując domową sieć WiFi. Można nimi również sterować głosowo – wystarczy zintegrować je z Amazon Alexa czy Asystentem Google.

Inteligentne żarówki to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą całkowicie zautomatyzować zarządzanie oświetleniem w swoim domu. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją Tapo, aby móc wyłączyć światło, dostosować jego kolor, jasność i temperaturę, zapisać ulubione ustawienia wykorzystujące wiele żarówek jako sceny oraz stworzyć harmonogramy.

Procedura konfiguracji sieci Wi-Fi nie różni się niczym od tej znanej ze smartfonów. Jedna aplikacja pozwala sterować i zarządzać dowolną liczbą żarówek, gniazd, kamer itp. w sposób zdalny tj. na odległość. W żarówkach zaś można ustawiać temperaturę barwową oświetlenia, a także zarządzać czasem włączania i wyłączania produktów wpływając na ich pory działania.

Aby było to możliwe należy pobrać aplikację, podłączyć żarówki, wyszukać dany produkt i połączyć go za pomocą Wi-Fi z domowym routerem. Ważne jest to, że zdalne sterowanie każdym z produktów jest możliwe tylko, gdy pozostaje on w zasięgu routera Wi-Fi.

Po przeprowadzeniu ustawień, właściwie już możemy cieszyć się nowym oświetleniem, a co najważniejsze, w przypadku podłączenia do inteligentnego gniazdka oszczędzać energię. Mało tego, można na różny sposób programować ich działanie (czas pracy czy np. natężenie oświetlenia), co sprawia, że ingerencja człowieka jest ograniczana do minimum.

Sam panel aplikacji został przejrzyście opracowany i do tego (duży plus) w języku polskim. Jej obsługa nie sprawia żadnych problemów.  Po instalacji aplikacji należy ją uruchomić i nadać wymagane przez nią uprawnienia. Zarejestrować nazwę użytkownika, podać nasz e-mail, lub nasze ID w sieci TP-Link, o ile już korzystamy w urządzeń tego producenta.

Aplikacja pozwala na obsługę urządzenia, zarówno przez naszą domową sieć, jak i zdalnie przez sieć komórkową za pomocą chmury. Wystarczy sobie wyobrazić, że jednym kliknięciem można zmienić barwę oświetlenia w pomieszczeniu jednocześnie zmieniając jego atmosferę – z salonowego oświetlenia w przytulny, romantyczny kącik i to całkiem zdalnie albo w mgnieniu oka rozświetlić dom będąc jednocześnie w pracy, co też może wpłynąć na większe bezpieczeństwo.

Takie i jeszcze wiele innych możliwości daje zestaw oświetlenia smart home z serii Tapo z dedykowaną aplikacją.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl