Test Ferguson Ariva 9000 4K – kompleksowy Set Top Box z DVB-T2/HEVC i HBBTV

Ferguson Ariva 9000 4K CI+ to niewątpliwie udany produkt firmy Ferguson i jedne z niewielu tak kompleksowych odbiorników 4K UHD na rynku. Bardzo dobry odbiornik, naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, platform cyfrowych nadających drogą satelitarną i operatorów kablowych. Na duży plus zasługuje obsługa standardu HBBTV.

Test (3 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Niedawno informowaliśmy, że firma Ferguson wprowadziła na rynek, nową linię odbiorników dla najbardziej wymagających użytkowników. Ferguson Ariva 9000 4K CI+ to jeden z niewielu tak kompleksowych odbiorników do odbioru telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej i pełnym wsparciem dla nowego standardu DVB-T2 na rynku.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Ze względu na duże zainteresowanie naszych czytelników tym modelem, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie i zaprezentowanie testu tego odbiornika.

Dostęp do mediów zmienił się diametralnie w przeciągu ostatnich kilku lat. Rozwój szerokopasmowego internetu pozwolił na powstanie serwisów Video On Demand (VOD), dzięki którym użytkownik może oglądać co chce i kiedy chce w doskonałej jakości obrazu.

Rozwój technologii – szczególnie mobilnej – umożliwił powstanie smartfonów i tabletów, które stały się najbardziej personalnymi urządzeniami elektronicznymi, prawdziwymi PC (Personal Computer), w których zasobach użytkownik może umieścić zdjęcia, rodzinne filmy, muzykę i inne, ważne dla niego pliki.

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K to urządzenie multimedialne łączące możliwości odbiornika satelitarnego typu Combo (z licencjonowaną obsługą CI+, Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+, HbbTV) z odtwarzaczem mini PC. Urządzenie wspiera najwyższą rozdzielczość 4K Ultra HD.

Ferguson Ariva 9000 4K CI+
Ferguson Ariva 9000 4K CI+

Dzięki obsłudze sieci Internet, odbiornik sprawdza się także jako klient serwisów VOD (lista serwisów może się zmieniać w zależności od wersji oprogramowania odbiornika). Może także zainteresować osoby posiadające, zarówno starsze telewizory oraz te, które mają najnowsze odbiorniki telewizyjne, a poszukują dekodera dla odbioru dekodera ze standardem DVB-T2 kodowanym kodekiem H.265/HEVC (z obsługą 10-bitowej głębi koloru) – nową generacją transmisji telewizyjnej, oferującą lepszą jakość i zasięg programów nadawanych w standardzie DVB-T2.

Modyfikacja sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie od I połowy 2022 roku.

Efektem zmiany standardu telewizji naziemnej do DVB-T2/HEVC jest przede wszystkim możliwość podniesienia jakości obrazu ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych częstotliwości radiowych, a także rozbudowa obecnej oferty programowej w przyszłości.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy nasz sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest sprawdzenie czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2.

Jak czytamy w materiałach prasowych – dzięki mocnym podzespołom odbiornik może być szybkim i responsywnym centrum multimedialnym – szeroka gama obsługiwanych kodeków zapewni bezproblemowe odtwarzanie większości plików multimedialnych.

Czy w efekcie na rynek trafiło urządzenie dopracowane konstrukcyjnie i programowo, posiadające wiele rozwiązań sygnalizowanych wcześniej przez użytkowników, a dzięki temu łatwe i przystępne w obsłudze, to sprawdziliśmy.

Główne cechy:

 • Gniazdo Common Interface (CI/CI+)
 • Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości 4K ULTRA HD
 • Wsparcie standardów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+
 • Obsługa HBBTV, Smart Apps, Timeshift
 • Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
 • Obsługa MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265
 • Obsługa DiSEqC 1.X
 • Kompatybilny z systemami DVB-S/S2, DVB-C/DVB-T/T2
 • Wbudowana karta sieci WLAN 802.11 a/b/g/n
Ferguson Ariva 9000 4K CI+
Ferguson Ariva 9000 4K CI+

W klasycznym dla Fergusona pudełku, tak nawiasem graficznie świetnie zaprojektowanym, znajdziemy dekoder Ferguson Ariva 9000 4K, zasilacz i pilota zdalnego sterowania (RCU-9001) wraz z bateriami oraz instrukcję obsługi.

Podobnie jak w przypadku większości obecnie sprzedawanych tunerów DVB-T, do zestawu nie dołączono żadnych przewodów umożliwiających połączenie tunera z telewizorem, tak więc należy pamiętać przy zakupie, żeby się w nie zaopatrzyć. Pod względem wyposażenia testowany dekoder nie wyróżnia się więc na tle konkurencji.

Ferguson Ariva 9000 4K CI+
Ferguson Ariva 9000 4K CI+

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ dostarczany jest z wygodnym i intuicyjnym w obsłudze pilotem o symbolu RCU-9001. Został on wykonany z dobrej jakości materiałów i doskonale leży w dłoni, przez co pozwala wygodnie obsługiwać wszystkie funkcje odbiornika.

Ferguson Ariva 9000 4K CI+

Rozmieszczenie przycisków jest bardzo intuicyjne, wszystkie funkcje zostały czytelnie opisane, tak więc korzystanie z nich nie będzie stanowiło dla nikogo problemu, chociaż to już wrażenie bardziej subiektywne.

Firma Ferguson przyzwyczaiła nas do tego, że ich produkty mogą pochwalić się dobrej jakości wykonaniem i nie inaczej jest też w tym przypadku. Obudowa Ariva 9000 4K jest wykonana ze smakiem i ogromną dbałością o detale. Na tle konkurencji wyróżnia się niezwykle estetycznym oraz minimalistycznym design’em.

Obudowa ma elegancki, kolor matowej czerni, podkreślający wysoką jakość produktu.  Zastosowane w konstrukcji obudowy aluminium dobrze odprowadza ciepło podczas pracy urządzenia (szczególnie podczas odtwarzania filmów 4K).

Obudowa została bardzo dobrze spasowana z lekko zaokrąglonymi bokami i ciekawie zaprojektowanym panelem przednim. Został on wyposażony w kolorową diodę LED (czerwona w trybie czuwania i żółta w trybie pracy). Ponadto znajdziemy tutaj wyświetlacz godziny, który w trybie pracy pokazuje aktualną godzinę oraz przycisk: Tryb StandBy (gotowości) / On (włączony) i wejście USB. Trochę brakowało mi tutaj podstawowych przycisków do obsługi tunera bez użycia pilota.

O jakości i możliwościach Ariva 9000 4K świadczy tylny panel tunera. Odbiornik został bogato wyposażony w złącza, pozwalające na podłączenie go do odbiorników telewizyjnych, zarówno tych najnowszych jak i tych trochę starszych.

Panel przedni

 1. Tryb StandBy (gotowości) / On (włączony)
 2. Wejście USB: Do podłączania urządzeń pamięci masowej USB w celu odtwarzania i nagrywania

Multimediów

Panel tylny

 1. Gniazdo CI: Do podłączenia modułów dostępu warunkowego
 2. Wejście antenowe: Aby podłączyć urządzenie do systemu antenowego za pomocą odpowiedniego kabla RF
 3. Wejście LNB: Aby podłączyć dekoder do systemu satelitarnego za pomocą kabla satelitarnego
 4. Analogowe wyjście A/V: Aby podłączyć dekoder do analogowego wejścia A/V telewizora (jeśli jest dostępne) za pomocą kabla A/V
 5. Wyjście HDMI: Aby podłączyć dekoder do wejścia HDMI telewizora (jeśli jest dostępne) za pomocą kabla połączeniowego HDMI
 6. Ethernet: Aby podłączyć urządzenie do sieci domowej za pomocą kabla Ethernet
 7. Cyfrowe wyjście audio: Do przesyłania dźwięku cyfrowego do amplitunera za pomocą optycznego kabla audio
 8. Wejście zasilania: Do zasilania urządzenia (DC IN, 12V)

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl