Test Cat S61 – kamera termowizyjna, miarka laserowa i czujnik jakości powietrza

Survivalowy smartfon Cat S61 jest oparty na procesorze firmy Qualcomm Snapdragon 630 (Octa-core 4x 2.2 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.8 GHz ARM Cortex-A53), który wspomaga 4 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Qualcomm Adreno 508. Zastosowana konfiguracja umożliwia sprawne funkcjonowanie interfejsu, telefon nieźle radzi sobie też z multimediami i wystarcza też do zabawy z grami pobranymi ze sklepu Google. Nawet w przypadku uruchomienia jednocześnie wielu aplikacji system działa płynnie i nie ma przestojów.  Benchmark, którego używamy do testów wyświetlił prawie 90 tys. punktów – jak na pancerny smartfon to dobre osiągi.

System operacyjny telefonu to Google Android w wersji 8.0, czyli znany naszym Czytelnikom Oreo. Mobilny system Google został przykryty przez producenta o nakładkę, która przypomina struktura MIUI. W autorskim interfejsie użytkownika wszystkie skróty aplikacji wyświetlane są na głównym pulpicie. Nie trzeba przy tym obawiać się bałaganu i przewijania nawet kilkunastu paneli nawet przy kilkudziesięciu pozycjach. Te zostały, bowiem możemy uporządkować i pogrupować w tematyczne foldery wysuwane od dołu ekranu.

 

Testowany smartfon kierowany jest do użytkownika, który potrzebuje specjalistycznych, a zarazem unikatowych funkcji sprawiających, że jest to urządzenie idealnie nadające się do pracy. Smartfon posiada funkcje obrazowania termowizyjnego FLIR, wbudowaną laserową taśmę mierniczą oraz wewnętrzny czujnik jakości powietrza.Użytkownik może z łatwością obserwować temperaturę otoczenia, nawet przez przeszkody lub dym. Kamera termowizyjna FILR rejestruje promieniowanie cieplne. Za jej pomocą z łatwością sprawdzicie temperaturę otoczenia, maszyn oraz instalacji domowych. Kamera FILR działa też w całkowitych ciemnościach, co oznacza, że z powodzeniem można ją wykorzystać, jako noktowizor. Nie straszne jej też silne zadymienie, ponieważ promieniowanie cieplne przenika przez cząsteczki lotne. Oznacza to, że sprzęt z łatwością odnajdzie źródło pożaru. Pozwala zbadać sytuację w celu uzyskania innej perspektywy oraz zlokalizować źródła ciepła do temperatury 400ºC, nawet w całkowitej ciemności.

Jakby tego było mało, to na pokładzie jest także specjalny, laserowy dalmierz czy czujnik badający środowisko pod kątem zanieczyszczeń. Tył obudowy S61 mieści soczewkę laserowego dalmierza. Umożliwia on określenie odległości, w jakiej telefon znajduje się od rzutowanego laserem punktu odniesienia. Testowe pomiary pokazały, że jest wystarczająco dokładny, aby wykonać pomiary w domowych warunkach. Aby pomiary były jak najbardziej dokładne, musimy wykonać jego ręczną kalibrację. Im dokładniej to zrobimy, tym lepiej działa pomiar odległości wspomagany laserem. Co ważne, przy jego wykorzystaniu możemy zmierzyć długość, a nawet pole powierzchni.

W CAT S61 znajdziecie funkcje niedostępne w żadnym innym smartfonie. Na jego pokładzie znalazł się czujnik jakości powietrza, z pomocą którego zbadacie poziom zanieczyszczeń oraz wilgotność w Waszym otoczeniu. Będąc zdolnym do pomiaru lotnych związków organicznych (LZO), wewnętrzny czujnik jakości powietrza Cat S61 monitoruje pomieszczenie, w którym się znajduje. Aplikacja Air skłania do otwarcia okna lub zaczerpnięcia świeżego powietrza w razie wykrycia niezdrowego poziomu LZO. Do powszechnych źródeł LZO należą farby, rozpuszczalniki, dywany, meble, środki czyszczące, a nawet ludzie. Może być również wykorzystany do odczytów temperatury i zawilgocenia, co przyda się na przykład w pomieszczeniach bez wentylatora wyciągowego, gdzie samo otwarcie okna nie wystarcza, żeby w całości pozbyć się zawilgocenia, czy też w ocenie, po jakim czasie świeżo otynkowana ściana będzie sucha i gotowa do malowania.

CAT S61 wyposażony jest we wszystkie typy łączności, jakie są potrzebne na turystycznych szlakach. W podróży oprócz obsługi dwóch kart SIM (Dual Standby), z 4G LTE (z funkcją hot – spot pozwalającą udostępnić łącze internetowe np. do notebooka) przydatna może być wbudowana karta WiFi oraz łącze Bluetooth, czy NFC do komunikacji z zestawem samochodowym czy słuchawką bezprzewodową.

Nie miałem żadnych problemów z nawiązaniem połączenia Wi-Fi. Można mieć tylko odrobinę zastrzeżeń, co do czułości anteny. Smartfon też świetnie pracuje jako nawigacja. Jeżeli chodzi o moduł GPS z obsługą A-GPS + GLONASS nie traci zasięgu nawet przy zachmurzonym niebie.  A to czasem może uratować nas, gdy zagubimy się na szlaku. Geolokalizacja cechuje się dobrą skutecznością i precyzją działania zarówno w samochodach, jak i na zewnątrz budynków. Połączenie jest stabilne. Wbudowane Mapy Google i powiązana z nimi Nawigacja Google funkcjonują dobrze.


Pages: 1 2 3 4 5


Categories: Artykuły, Polecane, Technologia, telefon, Telefony, Testy

Tags: , , ,

2 replies

  1. Zamówiony. Dzięki za test

Trackbacks

  1. Cat S62 Pro - prawdziwy twardziel z kamerą termiczną FLIR Lepton 3.5 - TECHNOSenior

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: