Test Prido i5 – monitoring naszych wyjazdów samochodem

Dziś prawie każdy ma w kieszeni smartfona, a na pokładzie oprogramowanie do nagrywania filmów. Ponadto Internetowe sklepy z aplikacjami pełne są programów do nagrywania wideo z jazdy samochodem. Pozostaje tylko pytanie: czy potrzebny nam jest dedykowany rejestrator?, skoro i tak montujemy telefony na przedniej szybie i korzystamy z ich odbiorników GPS. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że jakość zapisanego materiału w obu urządzeniach jest absolutnie wystarczająca do odtworzenia całego zdarzenia. O zaletach lub wadach, nagranych filmów smartfonem nie będę pisał, bo praktycznie ich jakość zależy od posiadanego przez nas sprzętu.

Prido i5

Czarna skrzynka w naszych samochodach, ma tę przewagę nad smartfonem, że materiał z podszybia nagrywany jest szerokokątnym obiektywem, w którego polu widzenia znajduje się zarówno obszar pasów ruchu, jak i pobocza. Dodatkowo dzięki zastosowanej światłoczułej matrycy użytkownik kamery może nagrywać materiały nawet w słabo oświetlonych miejscach podczas jazdy w warunkach nocnych. Efektywna „ilość” rejestrowanego przez wideorejestrator materiału jest, więc po prostu większa. Ale zwykła rejestracja obrazu to nie jedyna funkcja tego urządzenia. Urządzenie nie tylko rejestruje przebieg trasy, lecz także pozawala na dokumentowanie innych ciekawych wydarzeń z podróży. Aby dodatkowo udokumentować widok pojazdu lub zniszczeń, kamerę można wykorzystać jako aparat fotograficzny. Układ optyczny Sony Exmor IMX323 wyposażony w szerokokątną soczewkę obiektywu zapewnia kąt widzenia – sięgający 150°. Dzięki temu w kadrze znajduje się prawie cały obszar przed maską samochodu. Kolejnym komponentem mającym znaczny wpływ na jakość nagrania jest 6-cio warstwowa soczewka wykonana z krystalicznego szkła, które jest zdecydowanie bardziej wartościowym surowcem niż tworzywa sztuczne, takie jak np. plastik. Matryca wykonana w technologii BSI (tylne-podświetlenie) zwiększa ilość pochłanianego przez układ światła. Zarejestrowany obraz zapewnia nam dobrą jakość i pozwala na wychwycenie nawet drobnych szczegółów. Innym wartościowym elementem związanym z oświetleniem jest funkcja WDR. Dzięki zastosowaniu inteligentnych algorytmów pozwala ona zoptymalizować poziom naświetlenia obrazu. Prido i5 automatycznie wykrywa kiedy podczas nagrywania światło jest zbyt jasne lub zbyt ciemne i optymalizuje jego poziom, by otrzymać jak najbardziej szczegółowy obraz. Jeżeli chodzi, o jakość rejestrowanego materiału to tryb dzienny sprawuje się całkiem przyzwoicie – niestety jesienna pogoda stwarza problemy z nagraniem w idealnych warunkach. Kąt patrzenia obiektywu jest wystarczający. W nocy nagrania nie są zbyt czytelne. Pozwalają jednak na przeanalizowanie kłopotliwych sytuacji na drodze oraz na ustalenie, w razie potrzeby osobę odpowiedzialną za kolizję, w przypadku gdyby zaszła taka potrzeba. Tablice rejestracyjne aut poprzedzających widoczne są tylko w dobrych warunkach oświetleniowych, niestety w nocy, już tylko w przypadku bardzo bliskiej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Przykładowe nagranie w dzień:

Przykładowe nagranie w nocy i w złych warunkach pogodowych:


Pages: 1 2 3 4


Categories: Artykuły, Bez kategorii, Gadżety, Kamery i Nawigacje, Testy

Tags: , , , ,

1 reply

  1. Szczerze mówiąc przeciętny sprzęt, za tą kasę można dostać rejestrator, który już przynajmniej jest na rynku dłużej i ma wszystko wysprawdzane, sam i tak bym nie patrzył na to, lepiej dołożyć kasy i kupić sensowne oko typu m5 Truecama

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: