Dzieci ze szkół podstawowych tworzą gry komputerowe

Jak sprawić, aby młodzi ludzie zamiast konsumentami nowych technologii stali się ich współtwórcami? Odpowiedź na to wyzwanie znalazła Little Bit Academy (LBA). Już 200 uczniów śląskich szkół podstawowych uczestniczy w programie C0DE.DES1GN.GAME, czyli symulacji studia tworzącego gry komputerowe. Trwają zapisy do kolejnej edycji projektu, który wystartuje 20 listopada w siedzibie Future Processing. Gliwicka firma technologiczna jest partnerem Akademii.

Uczestnicząc w C0DE.DES1GN.GAME młodzież uczy się tworzenia własnych projektów za pomocą nowoczesnych technologii: programowania oraz projektowania gier. W trakcie zająć uczniowie zapoznają się z takim technologiami i programami jak: Tynker, HTML, CSS, Atom, Lua, Python, Construct 3, PixilArt czy Gimp. To proste i przystępne narzędzia oraz języki umożliwiające zdobycie podstaw projektowania gier oraz stworzenie swojego pierwszego projektu. Ich pracę wspierają profesjonalni mentorzy – programista oraz graphic designer. Uczestnicy tworzą grę o charakterze edukacyjnym, poruszającą zagadnienia związane z wyzwaniami dzisiejszego świata oraz tematykę odpowiedzialności społecznej.

Gry to popularne medium o ogromnej sile oddziaływani, dlatego umieszczamy w nich treści ważne dla naszych uczniów i świata. Podczas pracy często dyskutujemy o podjętym temacie gry. Tworzyliśmy już projekty o nietolerancji, smogu, złym odżywianiu, wycince lasów tropikalnych czy zmianach klimatycznych. W C0DE.DES1GN.GAME nie tworzymy klasy tylko zespół, który uczy się umiejętności jutra. Staramy się budować relacje partnerskie. Przeszliśmy z dzieciakami na „Ty”, a brak barier powoduje, że młodzi ludzie nie wstydzą się mówić o swoich problemach i pomysłach. Efekt jest niezwykły – mówi Dominik Koziarski, założyciel LBA.

Celem programu jest zmiana nawyków korzystania z nowych technologii: z biernych na aktywne i twórcze. Poziom zajęć dopasowywany jest do indywidualnych umiejętności, predyspozycji i doświadczenia uczestników. Prowadzący akcentują wpływ każdego z dzieci na projekt, co wzmacnia ich poczucie własnej wartości i pewność siebie w podejmowaniu codziennych decyzji. Zajęcia prowadzone są zgodnie z zasadami design thinking, czyli projektowania z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.

Dodatkowo chcemy uczyć młodych ludzi także bezpiecznego i etycznego korzystania z mediów społecznościowych oraz podstaw przedsiębiorczości. Nasz autorski program został przygotowany przez geeków, praktyków oraz pracowników naukowych z Reykjavik University oraz Politechniki Śląskiej – dodaje Dominik Koziarski.

W środę, 20 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie kolejnych grup w Gliwicach. Uczniowie klas 2-4 zaproszeni są na godz. 16.30, a starsi (klasy 5-8) na godz. 17.30. Miejscem spotkania jest budynek F4 kampusu Future Processing przy ul. Bojkowskiej 37A (Nowe Gliwice). Gliwicka rma technologiczna, gospodarz wydarzenia, jest partnerem Little Bit Academy.

źródło: Little Bit Academy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: