Test Huawei MatePad – tablet do multimedialnej rozrywki

A jak wygląda codzienne użytkowanie?

Podczas pierwszego uruchomienia tabletu przechodzimy standardowo przez konfigurację regionu, języka itp. Nowością jest krok z polecanymi aplikacjami, które możemy zainstalować w bardzo szybki i prosty sposób. Po skonfigurowaniu tabletu możemy przejść do użytkowania. Interfejs EMUI 10.1.0 w Huawei MatePad jest bardzo intuicyjny w użytkowaniu. Zresztą jak każdy już smartfon czy tablet. Do tego osoby, które używają już smartfonów tego producenta nie będą mieć najmniejszych problemów w odnalezieniu wszystkich potrzebnych konfiguracji i opcji.

Na szczególną uwagę zasługują jednak:

 • funkcja Multi-Screen Collaboration, która pozwala na współdzielenie ekranów między tabletem i smartfonem Huawei oraz na szybkie przenoszenie zdjęć, filmów i innych plików między obydwoma urządzeniami metodą „przeciągnij i upuść”.
 • funkcja Multi-Window, która pozwala na uruchomienie aplikacji w dodatkowym pływającym okienku
 • funkcja udostępniania ekranu
 • kącik dla dzieci

Niestety nie znajdziemy tutaj Trybu Pulpitu, który jest dostępny chociażby w MatePad Pro czy Huawei P40 Pro.

Współdzielenie ekranu poprzez HUAWEI Share

Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy podłączyć smartfon z Huawei MatePad. Trwa to zaledwie chwilkę. Wystarczy z menu na górze wybrać opcję: „Współpraca multiekranowa”, a następnie przejść zgodnie z informacjami na ekranie, a już po chwili pojawi się okienko z ekranem naszego smartfonu. W ten sposób możemy sterować naszym smartfonem prosto z ekranu tabletu np.

 • pisać SMS-y przy użyciu magnetycznej klawiatury
 • przenosić zdjęcia, filmy i inne pliki między obydwoma urządzeniami metodą „przeciągnij i upuść”,
 • korzystać z aplikacji zainstalowanych na telefonie itp.

Zarówno podłączenie telefonu do tabletu jak i późniejsze użytkowanie przebiegło szybko i bezproblemowo. Podczas testów podłączyłam tablet z telefonem Huawei P40 Pro. Jedyna rzecz, która nie do końca zadziałała poprawnie (i niestety nie działała również w MatePad Pro), to moment przeglądania stron przez przeglądarkę odpaloną na ekranie smartfonu. Nie mogłam z tabletu przesunąć palcem strony w dół czy w górę. Zatem nadal jest miejsce do doskonalenia, które mam nadzieję zostanie poprawione w któreś następnej aktualizacji. Mój model ma oprogramowanie przedsprzedażowe (podobnie jak było w MatePad Pro), więc może tutaj też leżeć problem. Nie mniej mam nadzieję, że w docelowej wersji tego problemu już nie będzie.

Huawei MatePad

Huawei MatePad

Multi-Window

Bardzo ciekawą opcją jest również Multi-Window, która pozwala na otworzenie aplikacji w pływającym okienku czy w podzielonym na 2 obszary robocze ekranie. Możemy np. przeglądać sobie ulubiona stronę i czytać nowinki ze świata technologii, a  w okienku uruchomić sobie podgląd galerii czy po prostu odpowiedzieć na SMS-a. Co więcej w przypadku, gdy aplikacja pozwala na powielenie, to możemy odpalić ją również w okienku i rozszerzyć takim sposobem swój obszar roboczy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każda aplikacja może działać w okienku. Jest to funkcja tylko dla wybranych aplikacji.

Udostępnianie ekranu

Tutaj nie ma się nad czym rozwodzić. Funkcja udostępniania ekranu nie jest już niczym nowym i również z MatePad możemy przerzucić nasz ekran na np. TV w salonie i obejrzeć ulubiony film czy przejrzeć  zdjęcia w galerii.

Aplikacja Nebo oraz MyScript

Gdybym miała w ręku rysik (który miejmy nadzieję będzie można niebawem zakupić), to zapewne powyższe aplikacje przyniosłaby dużo więcej frajdy 😊 Ja miałam w ręku nieudolną imitację rysika w postaci gumki na moim długopisie, ale tylko częściowo pozwoliło mi to skorzystać z niektórych funkcji. W aplikacji MyScript możemy użyć też naszego palca jako rysika. Niestety w Nebo tak już się nie da. Dlatego warto zastanowić się nad tym akcesorium jak tylko się pojawi. Szczególnie, że taki rysik ułatwiłby nie tylko rysowanie, ale również pisanie.

Aplikacja: Kącik dla dzieci

Bardzo ciekawą aplikacją jest również „Kącik dla dzieci”. Pozwala ona na kontrolowanie do jakich treści ma dostęp nasze dziecko oraz, że nie pobierze np. z Internetu wirusów. Aplikacja pozwala między innymi na ustawienie ograniczenia czasowego, ograniczenie dostępu do plików i innych aplikacji, albo ograniczenia możliwości instalowania aplikacji.

Szczegółowe funkcje Kącika dla dzieci to:

 • Zarządzanie aplikacjami: ustal, do których aplikacji dziecko ma dostęp. Otworzenie innych aplikacji nie będzie możliwe.
 • Ograniczenia dostępu do plików: wybierz, które zdjęcia i filmy Twoje dziecko może oglądać na urządzeniu.
 • Limit czasu: możesz kontrolować każdy aspekt dotyczący korzystania z urządzenia przez Twoje dziecko, w tym częstotliwość dostępu, długość sesji oraz czas trwania przerw.
 • Dostęp przez odcisk palca: zarejestruj odcisk palca dziecka, aby umożliwić mu uzyskiwanie dostępu do Kącika dla dzieci jednym dotknięciem.
 • Ograniczenie dostępu do zewnętrznych danych: blokuj aktywność aplikacji innych firm (np. wysyłanie niepożądanych wiadomości SMS), aby zapobiegać przed naliczaniem niepożądanych opłat. Ta funkcja nie jest obsługiwana w przypadku tabletów tylko z funkcją Wi-Fi.
 • Filtrowanie światła niebieskiego: ogranicz zmęczenie oczu i chroń wzrok dziecka poprzez odfiltrowywanie światła niebieskiego.
 • Inteligentna ochrona wzroku: w Kąciku dla dzieci można znaleźć wiele funkcji pomagających chronić wzrok dziecka. Dziecko otrzyma przypomnienie o zachowaniu odpowiedniej postawy lub przejściu w miejsce z lepszym oświetleniem podczas korzystania z urządzenia. W przypadku braku reakcji ze strony dziecka urządzenie wstrzyma pracę do czasu, aż dziecko postąpi zgodnie z instrukcjami. Jak to działa?
 • Aplikacja Kącik dla dzieci wyświetli przypomnienie o poprawieniu postawy, gdy oczy dziecka będą znajdować się zbyt blisko ekranu (tzn. bliżej niż 25 cm) lub jeśli urządzenie wykryje, że dziecko znajduje się w pozycji leżącej.
 • Jeżeli dziecko znajdzie się w zbyt jasnym lub ciemnym otoczeniu, urządzenie wyświetli przypomnienie o przeniesieniu się do odpowiednio oświetlonego miejsca

Pages: 1 2 3 4 5 6


Categories: Artykuły, Laptopy i tablety, PC, Laptopy i tablety, Polecane, Technologia, Testy

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: