Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

Budowa i użytkowanie

Microsoft Surface Book 3, to laptop z ekranem 13 lub 15 calowym o całkiem smukłej budowie. Jest jednak coś co sprawia, że jest on wyjątkowy w swojej klasie. A mianowicie w dowolnym momencie możemy odpiąć od klawiatury ekran, który staje się pełnowartościowym tabletem. Ot taka magia 😊

W moje ręce wpadła wersja 15 cali, a więc nie jest to mały sprzęt. Jego wymiary to: 343 mm x 251 mm x 15–23 mm (13,5” x 9,87” x 0,568–0,90”), a waga: 1905 g (4,20 funta) razem z klawiaturą. Zatem raczej do torebki damskiej się nie zmieści. No chyba, że takiej bardzo dużej. Jeżeli będziemy chcieli zabierać laptopa w podróż, to tutaj musimy zadbać o dodatkową torbę lub plecak.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Obudowa została wykonana ze stopu magnezu w kolorze platyny z kilkoma wstawkami z tworzywa sztucznego (górna ramka, na której umieszczono przyciski). Całość prezentuje się, oczywiście jak to na Surface przystało, bardzo nowocześnie i na pewno sprawdzi się zarówno u eleganckiego biznesmena jak i w rękach bardziej artystycznych dusz. Laptop równie nieźle prezentuje się po złożeniu, a wszystko to za sprawą bardzo ciekawego zawiasu (zbudowany z kilku segmentów). Jedyne co tylko może martwić, to wolna przestrzeń po złożeniu (szczególnie bardziej w tylnej części), która może zbierać łatwo kurze.  Szczególnie podczas podróży.

Na obudowie Surface Book 3 znajdziemy odpowiednio:

  • na lewej krawędzi klawiatury: 2 x USB-A (wersja 3.1, druga generacja), Czytnik pełnowymiarowych kart SDXC
  • na prawej krawędzi klawiatury: 1 x USB-C (wersja 3.1, druga generacja z funkcją USB Power Delivery w wersji 3.0), port Surface Connect  (gniazdo magnetyczne do ładowania czy podpięcia stacji dokującej)
  • na prawej krawędzi monitora (tabletu): Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm (trochę niefortunne miejsce – lepiej jakby był nieco bliżej zawiasu)
  • na górnej krawędzi monitora (tabletu): włącznik/ wyłącznik, przyciski głośności
  • na dolnej krawędzi monitora (tabletu): port Surface Connect  (gniazdo magnetyczne do ładowania czy podpięcia stacji dokującej)
  • na pleckach monitora w rogu: kamera 8,0 MP z autofokusem, o rozdzielczości wideo HD 1080p
  • na obudowie klawiatury znajdziemy również sporą ilość otworów, które służą do cyrkulacji powietrza (główna jednostka komputera znajduje się w ekranie)

Oczywiście wszystkie przyciski są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia. Zestaw portów również powinien zadowolić większość potencjalnych użytkowników. Jeżeli jednak tak nie jest, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć dodatkowo jeszcze stację dokującą.

Microsoft Surface Book 3
Microsoft Surface Book 3

Na spodzie laptopa znajdziemy oczywiście gumowe nóżki, które sprawiają, że trzyma się on stabilnie na biurku.  Dodam jeszcze, że obudowa jest typu unibody, czyli nie mamy dostępu do środka laptopa i nie wymienimy w nim podzespołów.

To na co warto zwrócić uwagę, to łączenie pomiędzy tabletem, a klawiaturą, które oczywiście jest jak najbardziej stabilne. Nie powinno się zdarzyć przypadkowe odpięcie tabletu, gdyż znajdziemy tutaj dosyć solidne mocowanie, które odblokowuje się wyłącznie po kliknięciu na specjalny przycisk na klawiaturze (Znajduję się on pomiędzy przyciskiem PgDn i Del. Po jego kliknięciu usłyszymy charakterystyczny dźwięk, który sygnalizuje odblokowanie).

Test Microsoft Surface GO 2 – najmniejszy i najlżejszy laptop 2 w 1 idealny dla podróżników

Następnie wyjmujemy tablet i cyk możemy rozpocząć mobilną zabawę czy po prostu przeglądać media społecznościowe leżąc sobie wygodnie na kanapie czy w fotelu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że odpięcie tabletu od monitora nie powoduje żadnych zakłóceń w naszej pracy. Nie zmienia nam się widok na ekranie czy jakieś niekontrolowane przerwy. Oczywiście możemy przejść na tryb tabletowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać na widoku okienek i dalej tak pracować.

8 thoughts on “Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: