Test Ferguson Regent i351s – radio bez szumów i z Spotify

Dla kogo przeznaczone jest radio internetowe? W miejscach gdzie ciężko jest słuchać radia, a w szczególności tam gdzie zasięg jest słaby, Regent i351s zdaje się być idealnym rozwiązaniem. Miałem okazje przetestować omawiane radio właśnie w takim miejscu i już teraz można powiedzieć, że sprawdziło się ono bardzo dobrze.

Tam gdzie mieszkam, typowe blokowisko, standardowe radio ma problem ze złapaniem sygnału, wykorzystując istniejącą infrastrukturę, z testowanym radiem jest odwrotnie – jesteśmy w stanie minimalnym nakładem pracy osiągnąć oczekiwane rezultaty – czysty i donośny dźwięk ulubionych audycji.

Produkt Fergusona zapewnia dostęp do bezkresnych zasobów muzyki i audycji z całego świata. Na dzień dzisiejszy odbiornik Regent i351s oferuje bazę ponad 16 tys. Stacji radiowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownik dodał własne, jeśli ich akurat w bazie odbiornika nie ma. Z radiem można komunikować się korzystając z protokołów Wi-Fi i Bluetooth, kontrolując go zdalnie przez aplikację mobilną dostępną zarówno na system Android jak i iOS.

Img20220115082633 Technosenior

Jeden z największych wyróżników odbiorników Regent: obsługa Spotify Connect, czyli możliwość łatwego odtwarzania muzyki oferowanej przez serwis Spotify niewymagająca podłączania urządzenia z klientem Spotify do odbiornika Regent. Wystarczy w kliencie Spotify wskazać odbiornik Regent jako odtwarzacz muzyki i… to wszystko.

Dzięki Regent i351s możemy słuchać muzyki z programu spotify zainstalowanego na naszym smartfonie, tablecie, PC itp. wystarczy uruchomić aplikację Spotify i można cieszyć się swoją ulubioną muzyką, legalnego serwisu muzycznego, który pozwala na odsłuch ponad 20 milionów utworów muzycznych w internecie).

Nie jest wymagane połączenie Bluetooth czy inne podłączenie klienta Spotify do odbiornika Regent. Muzyka nie jest w żaden sposób castowana, czy wysyłana z klienta do odbiornika. Regent i351s odtwarza muzykę wprost z serwisu Spotify. Więcej informacji na temat funkcji Spotify Connect można znaleźć Tutaj.

Ferguson Regent I351S
Ferguson Regent I351S

Odbiornik firmy Ferguson zaskakuje pomysłowym wzornictwem. Sam odbiornik jest nieduży, jego wymiary zewnętrzne to 330 x 173 x 115 mm.  Obudowa z płyty MDF jest solidnie wykonana, ma też interesujący, nowoczesny design z wyraźną nutką retro i z pewnością będzie miłym dla oka elementem ożywiającym każde wnętrze. Z daleka rzeczywiście urządzenie prezentuje się świetnie niczym produkt z wyższej półki cenowej.

Taki dobór materiałów może być zasługą na zaskakującą jakość dźwięku, która wydobywa się z omawianego radia. Ciężko by było uzyskać podobny dźwięk, z plastikowej obudowy.

I351S Przod Technosenior

Rozmieszczenie elementów na przednim panelu zapewnia intuicyjną i wygodą obsługę.

  1. Przycisk POWER ON / STANDBY
  2. Pokrętło VOLUME / przycisk MUTE
  3. Odbiornik podczerwieni
  4. Pokrętło nawigacyjne UP/ DOWN / przycisk OK
  5. Przycisk HOME
  6. Przycisk PREVIOUS ◄
  7. Przycisk NEXT ►
  8. Przycisk PRESET
  9. Przyciski PRESET 1, 2, 3, 4
  10. Kolorowy wyświetlacz 2.4” TFT

Centralnie umieszczono 2,4″ kolorowy wyświetlacz pełni wiele funkcji i klarownie przedstawia tryby działania oraz dostępne opcje odbiornika. Jego rozdzielczość jest wystarczająca, aby były na nim standardowe informacje o nadawanym programie. Są to:  graficzne logo, własny opis stacji, siła sygnału, rodzaj muzyki, data, itp.  Czas, data i aktywny alarm, to stały element, który obecny jest w każdym trybie pracy urządzenia, także w stanie czuwania.

Wyświetlacz jest bardzo czytelny, ma przy tym wyraźne, regulowane  podświetlenie, więc nawet osoby starsze lub o słabszym wzroku nie będą miały problemów z odczytaniem prezentowanych treści. W górnej części nazwa nastawionej stacji radiowej, w dolnej informacje tekstowe DAB+ lub RDS.

Pod ekranem producent umieścił pokrętło VOLUME / przycisk MUTE i nawigacyjne UP/ DOWN / przycisk OK, które zapewniają dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Zaś zestaw przycisków pozwala przywołać zapamiętaną stację lub przejść do trybu zapamiętywania stacji. Zastosowany na ładnie zaprojektowanych przyciskach i pokrętłach materiał to plastik.

Obsługa radia  jest niezwykle prosta  – opanowanie kombinacji przyciski i pokrętło sterowania, zajmuje dosłownie kilka minut – bo Regent i351sto prosta konstrukcja, przyjazna nawet dla najmniej zaawansowanego użytkownika.

I351S Tyl Technosenior

Tył urządzenia:

  1. Wejście słuchawkowe 3.5 mm Jack
  2. Port USB
  3. Wejście 3.5 mm Aux-in Jack
  4. Port zasilania
  5. Antena teleskopowa

Tylny część obudowy, to przede wszystkim port USB, który pozwala odtwarzać nasze ulubione utwory z dysków, pamięci przenośnych. Wejście AUX IN pozwala na podłączenie różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych mogących służyć za źródło dźwięku (odtwarzacz MP3, telefon, adapter…)

Wyjście słuchawkowe 3,5 umożliwia podłączyć nasze radio do dowolnego innego urządzenia – słuchawek, wzmacniacza, soundbara itp.

Ponadto mamy tutaj antenę DAB/FM, gniazdo zasilanie DC IN. Radio jest zasilane wyłącznie z sieci.

Skoro opisaliśmy budowę radia, trzeba również spojrzeć w stronię dołączonego do zestawu pilota. Pilot jest zgrabny, dobrze leży w dłoni a gumowe przyciski stawiają optymalny opór. Rozmieszczenie przycisków jest również intuicyjne i bardzo szybko można ich się nauczyć. Mimo wszystko ze względu na wysoki skok guzików, trzeba je mocniej dociskać, co dla delikatnych palców naszych pań może na początku sprawiać dyskomfort i wrażenie, że nie są one do końca sprawne.

Img20220103110648 Technosenior

Odbiornik można obsługiwać za pomocą dołączonego pilota albo specjalnej aplikacji mobilnej “AirMusic Control”, dostępnej dla Androida i iOS. Wbudowane łącze Bluetooth pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych ze smartfona lub tabletu.

Darmowa aplikacja daje dostęp do wszystkich funkcji odbiornika, pozwala także na sterowanie kilkoma urządzeniami w sieci wewnętrznej jednocześnie. Z obsługą aplikacji nie powinno być problemów. Bardo intuicyjny i przejrzysty interfejs pozwala na bardzo szybką obsługę odbiornika. Warto przy tym podkreślić, że zminimalizowano tzw. lagi (opóźnienia) w reakcji odbiornika na polecenia wydawane za pomocą aplikacji. Po tygodniu obcowania z tą aplikacją, nie wyobrażam sobie innego sterowania odbiornikiem, pilot wyładował po prostu w szufladzie 🙂

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading